coronavirus-graphic-web-feature
5.12.2021
Kategorie: Společnost

Jak léčit covid?

Sdílejte článek:

TEREZA URZOVÁ

urzovaJestli něčemu nerozumím, tak tomu, jak slabá je za tu dobu informovanost o tom, jak se postupuje v léčbě covidu (a to jsme ho měli snad už všichni) a jaké jsou v něm léčebné a vyšetřovací možnosti. Když vidím některá doporučení laiků, co se má pro vaši léčbu ve zdravotnictví dělat, a stížnosti, jak vás někdo vyšetřil po telefonu, chytají mě z toho osypky.


Takže: Ano, když zavoláte lékaři, že jste covid pozitivní, je správně, že si vás do ordinace NEPOZVE k vyšetření a nařídí vám pouze izolaci a Paralen (v lepším případě pošle recept na léky na kašel). Je to z mnoha důvodů:

A (logistický): V čekárně sedí staří lidé a často i lidé, co se proti covidu přišli naočkovat. Ti staří kolikrát dlouhé seznamy diagnóz a nakazit je vaší návštěvou pro ně může znamemat smrt.

B (ten zásadní): Dokud nemáte závažné příznaky, které s covidem nesouvisí (třeba máte v moči krev), dokud nejste pocitově dušní (a v tuto chvíli voláte spíš záchranku, protože praktik s váma nic neudělá a bez kyslíkové bomby nemá jak vám ulevit) nebo dokud se závažné horečky netáhnou už podezřele dlouho (v takovém případě zavoláte nebo napíšete a dohodnete se na dalším postupu, protože pouhým objevením se v ordinaci s vámi asi praktik moc neudělá; navíc máte nařízenou izolaci), NEEXISTUJE smysluplná vyšetřovací metoda nebo cokoliv, pro co byste do ordinace museli chodit.

Na plicích covid často slyšet vůbec není, a to i přesto, že máte zánět na plicích. Poslouchat vás tedy z plezíru je nesmysl, k ničemu to není, a i kdyby na plicích něco slyšet bylo, dokud nejste dušní, žádné léky na to indikované nejsou. (Přínos poslechu jako preventivního vyšetření tedy nula.)

Na rentgenu plic sice můžete mít viditelný zánět, ale opět – dokud nepotřebujete kyslík, NEJSOU žádné potlačovače zánětu (kortikoidy) dle dostupných studií vhodné a indikované, tedy je správně v ambulanci dostat nemáte. Někteří praktici nebo plicaři je dávají, ale opakovaně dle studií vyšlo, že lidé s kortikoidy bez kyslíku mají horší prognózu. Ve většině případů je tedy bez příznaku dušnosti lautr k prdu vědět, jestli tam teda něco vidíme, nebo ne. Navíc – zobrazení vašich plic je logisticky docela náročné zařídit, tedy se mimo nemocnice dělá jen v závažných případech – malé rentgeny na poliklinikách nejsou vybaveny na to, aby obsluhovaly zároveň pozitivní a zároveň negativní pacienty.

Vyšetřovat zánět z krve na první dobrou nedává smysl, protože covid (ač virus) zvyšuje zánětlivé parametry. Podobně to dělá i chřipka. I se zvýšenými zánětlivými parametry tedy NEDÁVÁ SMYSL vám hned cpát antibiotika, protože nedokážete odlišit, jestli je původcem zvýšení virus, nebo bakterie. Stejně tak bez jiných příznaků neodlišíte, jestli tu horečku opravdu dělá virus SARS-CoV-2, nebo uplnou náhodou nějaká jiná bakterie.

Jedinou lepší léčbou, kterou vám může někdo v ambulanci zařídit, jsou monoklonální protilátky. Na ty mají nárok jen těžce nemocní nebo staří lidé, a pokud do této skupiny patříte, tak lékaři opět jen zavoláte, protože on vás následně musí do nějaké nemocnice k podání objednat. Tyto infuze se podávají pouze v nemocnicích na infuzních místech. V mnohých nemocnicích už dnes ani nejsou, a často na ně musíte několik dní čekat. Více se pro vás ale nedá udělat nic a je úplně zbytečné pro to do ordinace chodit – k indikaci na monoklonály to nezmění vůbec nic a nijak to neurychlíte.

Na covid-19 zatím není efektivní léčba, která by se vám dala podat doma nebo nabídnout v běžné ambulanci. Nikdo vám ji netají. Každou chvíli se něco nového zkouší a studiemi se doposud nic dost dobře neosvědčilo (ani Isoprinosine, ani Ivermectin). Uvidíme, jaké budou teď ty tablety od Pfizeru.

Na covid-19 není žádná specifická vyšetřovací metoda, která by dokázala včas odhalit a zvrátit progresi vašeho stavu. Není to tak, že vás nikdo vyšetřit nechce – ono to prostě nedává smysl, protože i když už progresi náhodou vidíme, nic s tím neuděláme do doby, dokud už v té nemocnici nejste (a tam taky bohužel žádné moc extra zázračné léky taky nejsou). My z toho taky moc radost nemáme.

Velký smysl dává pouze toto:

  • Být doma, ležet a nenakazit někoho dalšího. Horečky a kašel jsou normální. Někdy můžete mít i průjem, zvracet, bude vás bolet hlava. Nezapomeňte pít.
  • Když se objeví něco, co není úplný standard (např. krev v moči, horečky už deset dní a dýl, přestávám čůrat nebo co já vim), je správné zavolat nebo napsat lékaři a poradit se. V tuto chvíli dává smysl logisticky zařídit vaše vyšetření, ale na postupu se musíte dohodnout dopředu. Není ok vrazit do “čisté” čekárny a čekat, že mě hned zrentgenují někde, kam si chodí babičky na rentgeny kyčlí.
  • Je úplně ok zavolat a napsat kdykoliv se vám něco nezdá. Máte pocit, že ten hemoroid souvisí s covidem? Ok, zavolejte nebo napište, probereme to.
  • Jakmile začnu být dušný (mám problém sdělit celou větu bez dodechnutí, špatně jdu na záchod atd.) – volám rychlou. V rychlé mají kyslík, který vám jediný uleví. Ordinace kyslík nemá a přece se nepotáhnete někam přidušený, abyste se dusili hodinu dál, než ta rychlá nakonec stejně dorazí.

Já vim, že opakovaně strkám holou nohu do sršního hnízda, ale vidim i mezi mými přáteli zde, jak z nich frustrace po dlouhé a obtížně řešitelné covidové situaci udělala uplně iracionální jedince, kteří (jako nelékaři) požadují úplné nesmysly.

Mě to taky sere. I moji blízcí měli covid, v rámci kterého jsem se obávala, že budu muset někomu vyjednávat místo v nemocnici. Ale nedává smysl, abychom se kvůli tomu třískali palicema po hlavách, pomalu si zapalovali domy a mysleli si, že vám to někdo dělá naschvál. Doba je náročná a možnosti řešení jsou omezené, bohužel pro všechny strany.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 182 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 2,28 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)