ksc
6.9.2016
Kategorie: Historie

Jak komunsté lovili v 80. letech své dušičky

Sdílejte článek:

VLADISLAV SVOBODA

Komunistická strana, “předvoj dělnické třídy”, se postupně změnila spíše ve stranu kariéristů, kteří pochopili, že bez svého členství v KSČ, mohou na svou kariéru zapomenout.

Jenomže stav členské základny, po čistkách v sedmdesátém roce, nevypadal podle představ vedení strany. Ve straně začaly povážlivě převažovat úředníci nad dělníky. Což velmi znepokojovalo vedení strany. Nevím, jestli se jednalo o celostátní rozhodnutí. Ale v podniku ve kterém jsem pracoval, rozhodl podnikový ZV KSČ, že za každého přijatého administrativně-technického pracovníka, musí ZV KSČ získat dva dělnické kádry. Ale jak? Došli k chytrému závěru. Chceš byt? Dáme ti, ale musíš se nám upsat. A tak ti dělníci, kteří byli v bytové krizi – podepisovali jak mourovatý. ZV KSČ mohlo nadšeně hlásit splnění úkolu. Mezi těmi, kteří takto získali byt, byli i známí velcí antikomunisté. Jeden z nich mi na můj dotaz proč se upsal ďáblu; odpověděl že s dvěma malým dětmi by se upsal i Spolku přátel žehu.

Druhého, který pro komunisty neměl taktéž žádné vlídné slovo, jsem navštívil v jeho dílně, a zeptal se ho: “Kolik platíš v novém bytě nájem?” Pohlédl na mě a řekl: “Šest set sedmdesát korun.” “Kecáš!” odporoval jsem mu, a dodal:”Ty platíš minimálně o stovku víc!” “Já … já, přece musím vědět kolik platím nájem. A já platím šest sedmdesát.” “No jo, ale ty jsi zapomněl k nájmu připočítat stovku, kterou komunistům musíš platit za měsíční známku!”

A bylo zle. Popadl první trubku která byla při ruce, a honil mě po dvoře.

I některým “kariéristům – úředníkům” nebylo k smíchu. Vzpomínám na jednoho, který, aby se stal vedoucím vnitřní správy a měl o tři stovky více, a pod sebou dva zaměstnance, se ďáblu upsal. Jenomže to byl zároveň tramp, a zapomněl na komunistické pronásledování trampů. Když se to trampové dozvěděli, vyloučili ho z osady a přerušili s ním jakékoliv styky. Dva dny ze žalu pil a plakal. V listopadu 89 se vzepjal k ráznému kroku; zasedl v sále za předsednický stůl a jal se zakládat Občanské forum. Za stolem vydržel pět minut, než byl jako komunista vypískán. Jako záplata na jeho bol, byly restituce. Restituoval několik domů. Jeden z nich je na Hradčanech.

Takže když přišel Listopad, je možno říci, že členská základna KSČ se skládala ze stalinistů a srpnových vlastizrádců (Jakeš a spol.), kteří stále drželi vedení strany ve svých rukách. Zbytek byli karieristi a nebo antikomunisti, kteří ve svých bytech vzteky skřípali zuby, a jakmile se objevila možnost zahodit legitimaci, tak to s velkým oddechnutím a ránou udělali. A karieristi? Ty vetšinou přešli do nově vznikajících stran. Kromě ČSSD (Waltr Komárek), která by bez nich ani nevznikla, zamířili i do vysloveně pravicových strana ODS (Kočárník…) ODA (Vladimír Dlouhý) atd.

Následky pociťujeme dodnes.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč

Celkem za měsíc: 14 333,00 Kč
Vybráno 40.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 130 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.