ksc
6.9.2016
Kategorie: Historie

Jak komunsté lovili v 80. letech své dušičky

Sdílejte článek:

VLADISLAV SVOBODA

Komunistická strana, “předvoj dělnické třídy”, se postupně změnila spíše ve stranu kariéristů, kteří pochopili, že bez svého členství v KSČ, mohou na svou kariéru zapomenout.

Jenomže stav členské základny, po čistkách v sedmdesátém roce, nevypadal podle představ vedení strany. Ve straně začaly povážlivě převažovat úředníci nad dělníky. Což velmi znepokojovalo vedení strany. Nevím, jestli se jednalo o celostátní rozhodnutí. Ale v podniku ve kterém jsem pracoval, rozhodl podnikový ZV KSČ, že za každého přijatého administrativně-technického pracovníka, musí ZV KSČ získat dva dělnické kádry. Ale jak? Došli k chytrému závěru. Chceš byt? Dáme ti, ale musíš se nám upsat. A tak ti dělníci, kteří byli v bytové krizi – podepisovali jak mourovatý. ZV KSČ mohlo nadšeně hlásit splnění úkolu. Mezi těmi, kteří takto získali byt, byli i známí velcí antikomunisté. Jeden z nich mi na můj dotaz proč se upsal ďáblu; odpověděl že s dvěma malým dětmi by se upsal i Spolku přátel žehu.

Druhého, který pro komunisty neměl taktéž žádné vlídné slovo, jsem navštívil v jeho dílně, a zeptal se ho: “Kolik platíš v novém bytě nájem?” Pohlédl na mě a řekl: “Šest set sedmdesát korun.” “Kecáš!” odporoval jsem mu, a dodal:”Ty platíš minimálně o stovku víc!” “Já … já, přece musím vědět kolik platím nájem. A já platím šest sedmdesát.” “No jo, ale ty jsi zapomněl k nájmu připočítat stovku, kterou komunistům musíš platit za měsíční známku!”

A bylo zle. Popadl první trubku která byla při ruce, a honil mě po dvoře.

I některým “kariéristům – úředníkům” nebylo k smíchu. Vzpomínám na jednoho, který, aby se stal vedoucím vnitřní správy a měl o tři stovky více, a pod sebou dva zaměstnance, se ďáblu upsal. Jenomže to byl zároveň tramp, a zapomněl na komunistické pronásledování trampů. Když se to trampové dozvěděli, vyloučili ho z osady a přerušili s ním jakékoliv styky. Dva dny ze žalu pil a plakal. V listopadu 89 se vzepjal k ráznému kroku; zasedl v sále za předsednický stůl a jal se zakládat Občanské forum. Za stolem vydržel pět minut, než byl jako komunista vypískán. Jako záplata na jeho bol, byly restituce. Restituoval několik domů. Jeden z nich je na Hradčanech.

Takže když přišel Listopad, je možno říci, že členská základna KSČ se skládala ze stalinistů a srpnových vlastizrádců (Jakeš a spol.), kteří stále drželi vedení strany ve svých rukách. Zbytek byli karieristi a nebo antikomunisti, kteří ve svých bytech vzteky skřípali zuby, a jakmile se objevila možnost zahodit legitimaci, tak to s velkým oddechnutím a ránou udělali. A karieristi? Ty vetšinou přešli do nově vznikajících stran. Kromě ČSSD (Waltr Komárek), která by bez nich ani nevznikla, zamířili i do vysloveně pravicových strana ODS (Kočárník…) ODA (Vladimír Dlouhý) atd.

Následky pociťujeme dodnes.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 10 312,44 Kč
Vybráno 29.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 36 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
218 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.