26.9.2013
Kategorie: Společnost

Jak komunista bude garantovat práci pro každého

Sdílejte článek:

FCB: ROBERT NĚMEC 26|09|2013

Poslouchal jsem na ČT24 jednoho komunistu. Slibují, že budou garantovat práci pro každého. To mě velmi zaujalo. Tzn., že budou garantovat i zakázky pro firmy? To by se mi velmi líbilo. Nebo budou jenom nám podnikatelům posílat peníze, abychom mohli platit lidem za práci, i když zakázky nebudou? S tím bych také souhlasil.

 

 

Budeme moci přijímat neomezeně lidí na práci? Řekněme, že stát by nám měsíčně posílal na jedno pracovní místo 10 000 Kč s tím, že pracovníkovi musíme dát 9 000 Kč. Okamžitě zaměstnám 1 000 lidí, kteří budou mít neskutečný veget “v práci” a já budu každý měsíc bohatší o 1 000 000 Kč. (Kdybych musel zaměstnancům dát vše, co mi stát pošle, tak se jistě se zaměstnanci “nějak dohodneme”, kolik mi dají za to, že budou “pracovat”.)

 

Nebo bude nějaká komise, která rozhodne, kolik lidí smí který podnik přijmout? No, přinejmenším každý z těch mých 1 000 “pracantů” bude zároveň vlastnit jedno další eseróčko…

 

Bude si moc každý vybrat, jakou bude chtít dělat práci? Třeba když bude chtít třetina národa dělat plavčíka (nebo pochůzkáře – takové povolání před 89 existovalo!), jak zajistí, že ten zbytek zvládne péct chleba, stavět silnice a programovat? Anebo budou na plavčíka kvóty? A kdo bude rozhodovat, že někdo bude moci dělat plavčíka a jiný ne? A kolik vlastně potřebujeme plavčíků?

 

(Za reálného socialismu prý existovali nějaké komise, ale moc se neosvědčily. Ale možná mají již nějaké hi-tech real-time průzkumy, které to dokáží zjistit.)

 

A když se bude třetina národa flákat (pardon: pracovat) u bazénu a bude nedostatek pekařů, soustružníků a zedníků, jak budou zaměstnavatelé motivovat plavčíky, aby dělali něco užitečnějšího? Asi jim budou moci nabídnout vyšší plat než u bazénu, ale to zase zvýší cenu práce. Takže stoupnou ceny, stoupne inflace, ale pokud stát nezvedne odměnu za garantovanou práci, tak poklesne poptávka a já budu mít méně zakázek.

 

 

Ale to mě vlastně jako podnikatele nemusí zajímat. Budu dostávat peníze za to, že zaměstnávám 1 000 plavčíků. Ne za to, že dělám něco užitečného, za co jsou ochotni lidé zaplatit…

 

Proč ten Marx nestudoval místo práva a filozofie raději ekonomii???!!!

 

 

ZDROJ: Robert Němec na facebooku

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 10 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.