12642555_10208715106784073_2660284284272314663_n
7.2.2016
Kategorie: Společnost

Jak jsem byl na “fašistické” demonstraci

Sdílejte článek:

DANIEL VAVRA 07|02|2016

Když už to máme za barákem, řekli jsme si, že se půjdeme po obědě projít k Hradu než to začne a já se pak půjdu podívat na tu “fašistickou” demonstraci. Brzo po startu mě dost zarazilo počínání policie, která zablokovala takřka všechny vstupy na Hradčanské náměstí a na samotné cestě k hradu povolila i demonstraci Antify, takže všichni lidi co šli na demonstraci IVČRN museli projít kolem agresivních řvoucích anarchistů asi 2 metry širokým koridorem mezi policajty a anarchisty. Není mi úplně jasné, co tím kdo sledoval, ale k pohodové atmosféře na místě to rozhodně nevedlo.

Lidé co šli na demonstraci se chovali značně kultivovaněji než antifašisti, kteří to agresivně hrotili. Jelikož jsme neměli zájem se do toho jakkoli míchat, šli jsme po Radnických schodech k Loretě, opět nic zlého netuše. V nejužším místě schodů stála jakási skupinka idiotských hipsterů, z nichž jeden měl staré kolo a o čemsi vášnivě diskutovali a vůbec jim nevadilo, že dav turistů snažící se obejít demonstraci kvůli nim nemůže jít. Nahoře na schodech, kde je druhý hlavní vstup na Hradčanské náměstí pak stál policejní anton a policajti nikoho nepouštěli na náměstí, protože na demonstraci se má jít spodem z Nerudovky. Proč to dělali mi naprosto unikalo. Asi chtěli, aby každý “fašista” musel projít okolo antifašistů a nemuseli se moc hledat až se budou chtít porvat.

Pokračovali jsme k Loretě, kde se konala jakási demonstrace, která na mě zpočátku působila jako protiuprchlická, protože člověk co tam mluvil, říkal něco o tom, že “je pro uzavření hranic” a “nemůžeme sem pouštět každého” a podobné myšlenky, které ještě před půl rokem byly heretická konvičkovina. Bylo mi ale podezřelé, že přihlížející, kterých nebylo víc jak 300, vypadají jako voličstvo Strany Zelených a hraje k tomu jakási balkánská dechovka. Ukázalo se, že sluníčkáři to jsou a jejich slovník se změnil z bezhlavého vítání na Konvičku z léta 2015.

Když jsme chtěli pokračovat dál, zastavil nás další kordon policistů, kteří nám sdělili, že dál nemůžeme protože proto, ale na sluníčkářský happening v pohodě pouštěli a překvapivě nikdo z nich na nikoho neútočil. Začalo to trochu smrdět, jako kdyby policajti naschvál přikládali pod kotel vášní a tak jsme se rozhodli odejít zpět domů. Když jsme se ovšem vrátili na schody po kterých jsme přišli, což byla jediná cesta ven, hipsteři co před tím blokovali schody svojí neomaleností je nyní s jakýmsi transparentem začali blokovat ruku v ruce úmyslně. Dav turistů a příznivců IVČRN se tak ocitl v pasti a začal být dost nasraný a já taky, protože jsem chtěl odvést ženu a dítě domů. Antikonfliktní tým se začal s idioty dohadovat, lidi druhou cestou na náměstí pryč nepustil a vypadalo to, že bude bitka, začalo se to strkat. Vtipné bylo, že idioti na schodech kteří v tu chvíli vděčili za svoje zdraví jen a pouze těžkooděncům, kteří je chránili před ušlapáním nasraným davem, na ty těžkooděnce ještě pořvávali, že porušují jejich práva (blokovat schody je asi ústavní právo) a sejdou se u soudu. Nakonec jsme se protlačili ve zmatku ven, rodinka šla domů a já se šel podívat jak to teda vypadá na té “fašistické” demonstraci. 

Po té co se nám podařilo dostat skrze blokádu dvacetikilových hipsterů a potrhlých ženských, kteří svoje hrdinství přežili jen díky policii, kterou ale všichni svorně nenávidí, vydal jsem se jedinou nezablokovanou cestou na demonstraci, abych osobně spatřil, jak vypadá to “zlo” a abych si taky porovnal odhady ČT o množství účastníků a událostech na místě s realitou.

První co mě překvapilo je, že mě na místě na vyhlídce na Prahu uvítal několikasethlavý dav anarchistů s transparenty “Antifašismus na ulici patří” a bojovným pokřikem hesel “No pasaran!” a “Alerta Alerta Antifašista!” Každý kdo přicházel na demostraci byl policií a jejich blokádou všech přístupových cest na náměstí donucen projít jakousi uličkou z policistů a agresivních aktivistů. Nevím co tím kdo chtěl dosáhnout, ale uklidnění situace to rozhodně nebylo. Který génius pak povolil na jednom náměstí monstr demonstraci IVČRN a Anfify zároveň, ten jistě musel mít nějaký hodně vychytralý plán.

Přiznám se, že mi hned při příchodu překvapilo kolik “chlapáckých chlapáků” v tričkách s vlasteneckou tematikou tam bylo. A teď nemyslím fotbalové chuligány, ale prostě tatíky od rodin, často s maminami, co už jsou tak naštvaní, že si koupili tričko Bohemia, nebo Tohle je moje země a vyrazili do Prahy. Stejně tak mě překvpailo, jak poklidně nesli, když na ně teenage rebelové řvali, že jsou fašisti a prošli si uličkou hanby. “Lůza” se vzhledem k míře provokace chovala dost civilizovaně.

Na náměstí bylo zpočátku míň lidí než jsem čekal, ale později se ukázalo, že to je hlavně tím, že policisté dělají všechno proto, aby se demonstranti na Hradčana nedostali, což se jim u velkého množství lidí podařilo. Dva kamarádi, co se přišli podívat mi volali, že Nerudova ulice je uzavřená, blokuje je průvod Anarchistů, který zůstává na místě a nikam neodchází, aby lidi nemohli projít. Nakonec se ale náměstí zaplnilo zcela a mým odhadem tam bylo nejmíň šest tisíc lidí. Podle policie prý 15.000, podle televize 3. Náměstí má plochu cca 200x50m, v dolní půlce byli lidi opravdu napresovaní, nahoře to bylo volnější, ale stále docela husté, takže klidně 1 člověk na metr byl reálný a to je 10.000.

Složení lidí bylo pestré. Každý kdo někdy byl na jakékoli demostraci za cokoli ví, že to je magnet pro nejrůznější asociály, bezdomovce, magory a idioty, což se dá vždy dobře použít k diskreditaci jakékoliv akce. Tady ale bylo opilých provokatérů překvapivě mizivé množství. Kromě již zmíněných chlapů a často jejich žen, tu byla i starší generace, dokonce sem tam i někdo s “kavárenským” výzorem, ženské, pár rodin s dětmi. Rozhodně ale chlapi převažovali. Nezanedbatelnou skupinu tvořili i fotbaloví chuligáni a skinheadi. Bylo jich tam dost a později jsem zjistil proč tomu asi tak bylo. Na internetu se to dlouho před demonstrací hrotilo, Antifa svolávala blokády a mnoho lidí se tam prostě přišlo skutečně porvat jako na fotbale. Celou dobu jsem ale neměl pocit, že by mě nebo komukoliv cokoli hrozilo. Toho jsem se obával až při odchodu domů až se tihle lidi potkají s těmi co na ně rvali cestou sem. Na akci se přichomejtli i turisté nejrůznější barvy pleti, nic zlého netušíc a neslyšel jsem ke svému překvapení na jejich adresu ani žádné rasistické poznámky, natož nějakou agresivitu.

Samotná demoška travala něco přes hodinu. A vystřídala se tam plejáda poslanců Úsvitu, kteří opakovali tisíckrát vyřčené a hostů. Konvička, který to podle mě zbytečně hrotil, když používal slova jako kolaboranti následované seznamem lidí koho za ně považuje. Absence nějaké noblesy a gentlemanství mi na podobných akcích opravdu vadí. Na Dientsbierovy přešlapy se dá upozornit i slušně a vtipně a ne jen stylem, který zavání výzvou k lynčování. Vtipní byli hosté ze Švýcarska a Německa, jejichž plamenné projevy v rodné řeči ve spojení s množstvím holých hlav v publiku působyly poněkud bizarně, přestože neříkali nic nepatřičného. Nikdo ovšem nezačal hajlovat ani z legrace a všeobecně se nedělo nic nepatřičného, neviděl jsem nikoho s šibenicí a nikdo ani nevykřikoval nic za co by ho mohl Pelikán nechat zavřít.

Ke konci projevů se za našimi zády objevilo policejní auto a nastala jakási mela, což se projevilo náhlým zmizením drsnějších typů. Údajně tam policisté začali pacifikovat někoho z hooligans a jeho kamarádi se mu rozhodli pomoci. Nic z toho ale nakonec nebylo.

Celou dobu jsem se ale obával co se stane až to skončí, až se začnou hloučky anarchistů a skinheadů nahánět v uličkách Malé Strany a do toho se přimýchá těch pár tisíc normálních lidí a turistů. Policie se rozhodla riziku zabránit dost bizarním způsobem a místo aby nechala lidi odejít nejsnažší cestou, donutila absolutně všechny odejít tou nejužší uličkou na Nový Svět. Deset tisíc lidí se muselo protáhnout tři metry širokým hrdlem. Nevím jestli policie chtěla všechny donutit projít jedním místem, aby si je spočítala a vyfotila, každopádně to bylo debilní, ale všichni se chovali slušně a skupince snědých turistů která se davem prodírala na náměstí nikdo nezkřivil ani vlas. O to bizarnější bylo, že hned na další křižovatce nikdo nic neřešil, takže dav stejně zamířil na Radnické schody, kde byla před tím demonstrace anarchistů.

Cestou jsme narazili na pána, který upadl a udeřil se do hlavy a všichni procházející xenofobové mu nabízeli pomoc. A pak se všichni rozešli domů.

Jsem si myslel.

Ve skutečnosti nejezdilo metro, nejezdily tramvaje a byly zavřené všechny mosty. Anarchisti se na Mánesově mostu snažili porvat s chuligány a jejich twitter účet ještě dlouho vytruboval do světa kde že se nalézá jaká skupinka nepřátel, se kterými se dá “pokojně podiskutovat”.

Přiznám se, že tohle jsem nečekal. Nečekal jsem, že někdo demonstraci použije jako svoje hřiště na chuligánské bitky. Nečekal jsem, že podle vzhledu dobře situovaní intelektuálové budou dlouho před začátkem demosntrace bránit jiným lidem ve volném pohybu, že v rámci boje za mír a spravedlnost po sobě budou lidi házet dlažební kostky na zámeckých schodech. A je mi z toho dost smutno. A pokud se někdo bude snažit tvrdit, že tohle vyvolali Konvičkovci, tak lže. Kdyby nebylo aktivit a provokací lidí s transparety proti násilí a extremismu, žádný extremismus by se dnes nestal, metro mohlo normálně jezdit, nikdo by neházel dlažky a hooligans by se dál rvali na fotbale a ne na Malé Straně. Stejně tak jejich činnost nijak nepřispěla k uklidnění situace, nezměnila názor účastníků (to spíš naopak) ani nijak nepřiblížila nějaké rozumné řešení celé téhle lapálie.

ZDROJ: Fcb Daniel Vavra (kráceno)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 150 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...