porota
15.6.2019
Kategorie: Společnost

Jak jednou nálepka „rasismus“ vyšla velmi draho

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarPekařství ve státě Ohio vysoudilo na místní univerzitě vysoké odškodnění.

Vysoká škola v Oberlinu, Ohio, je i na poměry americké akademické sféry dost ujetá. Ačkoliv zde studuje ani ne 3000 studentů, dostala už se v minulosti na stránky velkých médií různými bizarními akcemi, například protestem proti „kulinární kulturní apropriaci“, která měla spočívat v nedostatečně věrné přípravě tradičních východoasijských jídel.

(Tak si říkám, že aktivisté přišli o unikátní příležitost předvést, co to znamená „woke wok“. Ale to by znamenalo umět vařit.)

Dokonce i The New Yorker, který se řadí spíš na liberální část spektra, přinesl před třemi lety z Oberlinu nepříliš lichotivou reportáž: studenti zde požadují trigger warnings před klasickými dramaty jako Antigona. V prosinci 2015 jich sedm set podepsalo čtrnáctistránkový dopis, který obviňoval jejich almu mater z toho, že je založena na „imperialismu, bílé nadřazenosti, kapitalismu, ableismu a cissexistickém heteropatriarchátu“.

(Sedm set, neboli zhruba čtvrtina veškeré studentské obce čítající necelých tři tisíce lidí. To už není malá, zanedbatelná menšina pošuků. Je ovšem otázka, kolik z nich to podepsalo pod nátlakem svých bdělejších soudruhů.)


Gibson’s Bakery, čili Pekařství u Gibsonů, je rodinná firma působící nedaleko univerzity. V devítitisícovém městě tvořili studenti přirozeně dosti podstatnu část jejích zákazníků, navíc dodávala nějaké své výrobky přímo vysoké škole v rámci nějakých cateringových smluv. Rodina Gibsonů je vcelku bohatá a vlastní v Oberlinu větší množství nemovitostí. Pekařství má docela dlouhou tradici, na té samé adrese sídlí od roku 1905. (Zdroj: text žaloby.)

Devátého listopadu 2016 se černý student Oberlinské univerzity pokusil u Gibsonů nakoupit alkohol na falešné doklady. (V USA je minimální věk pro nákup alkoholu 21 let a dost tvrdě se to kontroluje.) Obsluhující, Allyn D. Gibson, si toho všiml a navíc si všiml, že pod bundou nakupujícího se rýsují další lahve. Zavolal tedy policii.

Student se dal na útěk, přitom upustil lahve na podlahu. Mladý Gibson jej pronásledoval ven, kde ovšem čekali dva další kamarádi a společně se na prodavače vrhli. Povalili jej na zem a začali do něj bušit. V tomto okamžiku je zastihla přivolaná policie. Všichni tři byli obviněni z různých trestných činů, načež podle amerického úzu přijali „dohodu o vině a trestu“ (plea bargain). Její součástí bylo písemné prohlášení všech tří, že napadený prodavač nejednal z rasových pohnutek, ale jenom ve snaze zabránit nelegálnímu prodeji alkoholu.

Studentští aktivisté však byli jiného názoru a rozjeli proti pekařství různé akce. Zhruba stovka jich dva dny demonstrovala před prodejnou s tím, že je to rasistický podnik (video na Facebooku) a univerzita se pod jejich nátlakem rozhodla dočasně přerušit s firmou obchodní styky (na dva měsíce).

Pekařství si zase stěžovalo, že krádeže jsou naprosto běžné, ze 40 přichycených bylo 33 studentů, ale jen šest černochů, za rok že jim zmizelo více než tisíc kusů zboží. Třešničkou na dortu měla být žádost univerzity, aby místní obchody nehlásily poprvé chycené kradoucí studenty policii, ale jen škole.

Jelikož protesty připravily Gibsonovo pekařství o řadu zákazníků a jelikož se jich účastnili i zaměstnanci univerzity, podala firma v listopadu 2017 žalobu o odškodnění za pomluvu (defamation). Plný text žaloby s uvedením hlavních incidentů, které k právní akci vedly, najdete na serveru Scribd. Poté, co pekařství žalobu podalo, přerušila s ním univerzita opět obchodní kontakt.

Detailní kroniku celého konfliktu (více než 50 článků) vede profesor práva z Cornellovy univerzity William A. Jacobson na svém blogu Legal Insurrection.Univerzita trvala na tom, že neručí za aktivitu svých studentů a zaměstnanců a že obvinění z rasismu je jen názor, nikoliv pomluva; Gibsonovi zase trvali na tom, že orgány univerzity proti nim podnikaly konkrétní akce a že se žádným způsobem nesnažily brzdit atmosféru kolektivní hysterie zaměřené neprávem proti jejich podniku.

V pátek 7. června rozhodla porota v neprospěch univerzity a přiřkla Gibsonovým jedenáct milionů dolarů odškodnění. Další proces, zabývající se otázkou tzv. punitive damages, skončil nyní ve čtvrtek. Tento verdikt zněl na 33 milionů dolarů. Celkově tedy nyní Oberlinská univerzita má vyplatit Gibsonovým přes 40 milionů dolarů za chování svých zaměstnanců a studentů.

Je možné, že celková částka bude ještě snížena, protože ohijské právo obvykle stanovuje punitive damages na maximálně dvojnásobek původního odškodnění, ale železné pravidlo to není a výjimky jsou přípustné.

Univerzita si zatím nechala čas na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolá.


Malý komentář k celé věci.

Významným prvkem celého toho SJW-progresivního teroru, ať už na (a)sociálních sítích nebo v terénu, je právě skutečnost, že jeho iniciátoři obvykle za svoji činnost nenesou žádnou zodpovědnost a můžou jiným lidem ničit životy, aniž by to pro ně samotné znamenalo nějaké osobní riziko. Totéž v menším se týká institucí, které je nechávají řádit, protože je to tak prostě jednodušší, než snažit se o ochranu práv napadeného člověka či organizace.

Moc bez zodpovědnosti je strašná, velmi destruktivní kombinace. Ale zaveďte do celého mechanismu nějaké prvky zodpovědnosti – a totálně jednostranná, vychýlená situace se zase začne vracet k nějakému středu.

Mimochodem, víte, jak nakonec skončila ještě daleko syrovější a krvavější hrůzovláda Ku-Klux-Klanu nad americkým Jihem? Tím, že po jednom lynči, spáchaném roku 1981, rozhodla porota o tom, že celá síť organizací KKK je povinna zaplatit odškodné rodině oběti. Šlo to až na úroveň individuálních členů Klanu, které rázem přešla chuť natahovat kápě, zapalovat kříže a věšet jiné lidi.

Mnoho Evropanů se posmívá americkému systému porot z lidu, ale on někdy zafunguje docela dobře.

Autor: 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 628,00 Kč
Vybráno 38.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 945 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.