cirkevrestituce
21.11.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Jak jeden z církevních představitelů dokazoval podle evangelia

Sdílejte článek:

MAREK 

Před nedávnem Ústavní soud zrušil rozhodnutí parlamentu o zdanění církevních restitucí. Vzhledem k tomu, že restituce samotné jsou tématem, na kterém se naše společnost patrně nikdy neshodne, i tentokrát se v médiích objevilo mnoho souhlasných i nesouhlasným pohledů. Opět nejen na téma zdanění, ale i na samotné nabývání majetku církvemi. Značný důraz byl kladen zejména na morálnost toho nabývání. Jedni připomínali velké i malé donátory, a jejich spontánnost, také nezbytnost zabezpečení Církve Svaté pro vykonávání její duchovní činnosti. Druzí zase odpustky, a někdy ne zrovna ohleduplné vynucování si všemožných plateb za své služby.


Nabýváním majetku církvemi, a protože tato vždy hrála “hlavní roli”, zejména nabýváním majetku církví katolickou, se zabýval také pořad naší veřejnoprávní televize historie.cs. Jakkoli jde o díl, který je z roku 2012, kdy se projednával zákon o církevních restitucích, stojí za pozornost všimnout si historických a věroučných argumentů, které tam zazněly.

Hosty pořadu Jak církve k majetku přišly byli historička Eva Doležalová z Centra medievistických studií AV, Michael Kučera, církevní právník z Husitské teologické fakulty UK, a Jaroslav Šebek, historik z Historického ústavu AV.

Od počátku našeho státu, tzn. prvních Přemyslovců, se pořad vinul až ke “kritickému” roku 1948, probírány byly jak morální, tak legislativní aspekty nabývání církevního majetku.

Lhostejno, zda patřím či nepatřím k fandům církve, některé z použitých údajů mě poněkud zarazily. Zejména pak vysvětlení církevního právníka, postavené na evangeliu. Věřící by v tuto chvíli měli o to víc zpozornět, protože evangelia podávají zprávu o skutcích a slovech samotného Ježíše. Nejprve proto tedy ocitujme část toho evangelia:

  • 15 Tehdy farizeové šli a radili se, jak by Ježíšovi nějakým slovem nastražili léčku.
  • 16 Poslali za ním své učedníky s herodiány, aby řekli: „Mistře, víme, že jsi pravdivý a učíš cestě Boží podle pravdy; na nikoho se neohlížíš a nebereš ohled na postavení člověka.
  • 17 Pověz nám tedy, co myslíš: Je dovoleno dávat daň císaři, nebo ne?”
  • 18 Ale Ježíš poznal jejich zlý úmysl a řekl: „Co mě pokoušíte, pokrytci?
  • 19 Ukažte mi peníz daně!” Podali mu denár.
  • 20 On jim řekl: „Čí je tento obraz a nápis?”
  • 21 Odpověděli: „Císařův.” Tu jim řekl: „Odevzdejte tedy, co je císařovo, císaři, a co je Boží, Bohu.”
  • 22 Když to slyšeli, podivili se, nechali ho a odešli.

(Mt 22,15-22)

Moderátor se zeptal právníka, co to drží v ruce za minci. “Tady byla otázka, aby se na evangelia dokázaly církevní příjmy….jsou tady Ježíšova slova, která jsou nejzávažnější”, zněla první slova jeho odpovědi. Poté ukázal minci kameře, a vysvětloval dále, že sice jde o o něco pozdější minci císaře Vespasiána, že ale na starších to bezesporu bylo stejné. A jal se popisovat Ježíšovo počínání z uvedeného úryvku evangelia. V bodě, kdy farizeové měli uslyšet „Odevzdejte tedy, co je císařovo, císaři, a co je Boží, Bohu” a udiveně odejít, však právník obrátil minci, a ukázal její rub se slovy “Na druhé straně je totiž – holubice. A holubice je symbol Boží…”. Vrátíme se tedy k oné pasáži evangelia, a vyplyne nám z té jeho interpretace, že daň se platí jak císaři, tak Bohu? Mají tím evangeliem být (neboť takto to právník uvedl) dokázány ty církevní příjmy?

I pokud bych právníkova slova nepochopil správně, za zmínku stojí dvě zvláštnosti. První, zastavíte-li si záznam v čase 10:14, velmi snadno rozeznáte, že se nejedná o holubici, nýbrž o častý heraldický symbol – orlici nebo orla. Pro pochybující. Mé ev. nepochopení slov ovšem právník trochu znevěrohodní pokračováním “přímo ta mince určuje, co je Božího, dávejte Bohu, který, protože nešlo ho jinak zobrazovat, je zde zástupně zobrazován – holubem”. Tedy, pokud mé znalosti náboženství dovolují, holubicí je v novozákonní tradici symbolizován Duch svatý. Nikoliv holubem, a už vůbec ne orlem/orlicí. A co dovolují mé znalosti historie, poněkud mi nekoresponduje, čímž se dostávám k té druhé podivnosti, že císaři římští již za Ježíšova života nechávali na své mince razit křesťanské boží symboly, a “protože to jinak nešlo”, pouze “zástupně”, tu holubici. Že by i tito císařové již…?

Ať už je to s tím nabýváním morálně takové či onaké, nabízím k posouzení jednak kvalitu toho pořadu, kdy jeho tvůrci ponechali zmíněný lapsus nejen bez povšimnutí, ale dokonce diváku detailně onu “holubici” kamerou přiblížili (kdy se mi ne, a nechce věřit, že by si toho byli sami při tom nepovšimli). A také se obracím na věřící křesťany, jak s právníkovými a teologovými slovy, která dle mého soudu pravdivosti evangelií, a tedy samotných slov Ježíšových zrovna neprospějí, naloží…

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 936,00 Kč
Vybráno 8.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 987 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,08 out of 5)
Loading...
loading...
159 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.