lithium-rock
18.6.2017
Kategorie: Ekonomika

Jak je to ve skutečnosti s lithiem na Cínovci

Sdílejte článek:

REC/FCB

Jeden investor mi poslal záznam nedávné debaty v ČT v pořadu jakéhosi Moravce o těžbě lithia na Cínovci. S notnou dávkou sebezapření jsem se donutil ty neskutečné bláboly chvíli poslouchat a nevěřil jsem svým uším. Tak rodinné stříbro musí zůstat doma. Nejlepší by bylo, aby lithium těžil stát. Tedy ten stát, který ani nezvládá bez miliardových ztrát roznášet poštu. To je však zcela mimo diskuzi.

Protože skutečnost je zcela jiná, než pánové tvrdí: Český stát ani žádná česká firma lithium těžit nemůže a nebude, neboť 100% veškerých práv získala od českého státu australská firma European Metals Holding. Zajímavé je, že je to firma takřka neznámá, která vznikla teprve před dvěma roky. Jedním z členů představenstva je Čech Pavel Reichl, který dlouhodobě působil v Kyrgyzstánu a Uzbekistánu.

A Janeček? Ten koupil od firem Sanaka a Cínovecká Deponie pouze práva probírat se již vytěženou hlušinou, tedy “těžit“ z odkaliště. Nemůže tedy dolovat nic. Jelikož Janeček nemá žádné zkušenosti v oboru, je pravděpodobné, že práva koupil pouze jako spekulaci s úmyslem prodat je se ziskem dál.

Zajímavé jsou ony dvě firmy, od kterých Janeček práva koupil. Obě mají sídlo na stejné adrese Na Příkopě 859/22, což je jen poštovní schránka. Také představenstva jsou totožná a její členové mají zase společné to, že všichni mají na sebe registrovány stovky dalších firem. Majitelem firmy Sanaka je JUDr. Václav Čadek, dříve major 1. oddělení II.správy StB. (kontrarozvědka pro USA a jižní Ameriku.) Čadek byl také řídícím agentem Havlova přítele Josefa Skalníka, který na něj donášel StB a i po roce 1989 bývalým estébákům. Také Karel Janeček pochází z rodiny vysokého důstojníka StB. Zázračné algoritmy? Vyhrané milióny dolarů v v amerických casinech? Hahaha. Ani jeden jediný člen představenstva firem Sanaka, C. Deponie a Janečkovy firmy RSJ nemá žádné vzdělání ani zkušenosti v těžbě čehokoli. Závěr ať si udělá každý sám.

V roce 2013 nabídla firma Geomet zkušeného kanadsko-českého těžaře a světové proslulého experta Otty Janouta spolupráci českému státu. Stát to však odmítl s tím, že je to příliš riskantní. Následně Janout prodal svou firmu již zmíněné australské firmě European Metals.

Průzkum provedla kanadská firma CXB/Cobre Montana/Calibre Mining, opět bezvýznamná malá firma. Ta navýšila odhad zásob na trojnásobek. Všeobecně uváděné odhady, ať už co se týká rezerv nebo potenciálního výnosu, lze však považovat za silně nadsazené. Také je vcelku záhadou, kde malá chudá firma s prakticky nulovým kapitálem jako je European Metals (EM) vezme miliardy potřebné k zahájení těžby. Investoři se rozhodně nehrnou, nakonec lithia je všude dost a cena určitě brzy zase klesne. A kolik mají ona těžební práva cenu? Soudě podle prodeje 6,65% akcií EM společnosti Rare Earth za 240 000 dolarů – zhruba 3,6 miliónu dolarů. Kdyby byly odhady uváděné v českém tisku aspoň trochu blízko realitě, o ta práva by se těžce licitovalo. 3,6 miliónu je však směšná suma, která naznačuje, že s tím lithiem to bude horké asi tak jako se slavnými obchody Karla Janečka/RSJ na Londýnské burze, kde o nich není ani jeden záznam.

Každopádně to slavně rodinné stříbro, pokud na Cínovci opravdu nějaké ekonomicky těžitelné je, v Česku nezůstane. Nad tvrzeními soudruhů v oné televizní tragikomické frašce zůstává však rozum prostě stát.

(Rozpor ve faktech uváděných v ČT a uvedenými výše je tak propastný, že uvítám případná upozornění na chyby. Nicméně všechna výše zmíněná fakta a data pocházejí ze spolehlivých zdrojů a byla několikrát ověřena.)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč

Celkem za měsíc: 16 916,00 Kč
Vybráno 48.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 238 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...