vesmir
5.8.2020
Kategorie: Společnost

Jak je to tedy s tou naší planetou?

Sdílejte článek:

VÁCLAV HUSÁK

vaclav-husak53659552_0Planeta Země je nazývána živou. Připustili-li bychom tento pojem, tak rovněž musíme připustit i skutečnost, že musí být naprosto zblblá.

Nemůžeme se jí divit, protože určitá část na ní žijící lidské populace jí prohlašuje za v křečích již umírající, další početná skupina pouze za silně zaneřáděnou a té třetí je všechno jedno. Čemu má ta naše modrá, v některých případech již spíše plastová, planeta věřit?

Když je na umření člověk v technicky a sociálně rozvinuté společnosti je mu poskytnuta co nejkomplexnější dostupná péče

Co se děje, když je „na umření“ planeta? V první řadě skupina eko­nomicky (granty) zkorumpovaných vědců „odhlasuje“, že největším ne­přítelem planety Země je všechny rostliny živící a tudíž i veškero lidstvo naživu udržující kysličník uhličitý.

Přesto, že v její geologické historii jsou jednoznačně prokázána ob­dobí s podstatně vyšším obsahem tohoto životodárného plynu. Slouče­niny, jejíž i mírně zvýšený podíl v atmosféře pozitivně ovlivňuje nejen růst organické hmoty rostlin, ale i jejich odolnost proti suchu. Možná, že vyšší současná průměrná teplota dokonce oddaluje nástup další doby ledové, která se stoprocentní jistotou zase jednou přijde.

Jakou léčbu údajně umírající Země tady světoví politici nasadili? V rámci boje proti údajně planetu smrtelně ohrožujícímu CO2 postupně zlikvido­vali milióny hektarů tropických pralesů produkujících pro nás lidi životně důležitý kyslík.

Místo něj se na uvolněných pozemcích pěstují olej ve svých seme­nech produkující palmy – údajná náhrada za ropu a z ní vy­ráběná uhlo­vodíková paliva. I když se prokázalo, že na výrobu litru motory poško­zující náhrady paliv z fosilních zdrojů se spotřebuje více než litr  těch fosilních, zákonem nařízený ekonomicky i ekologicky naprosto nesmy­slný program stále pokračuje. Pro určitou skupinu podnikatelů je to prostě nádherný kšeft.

Stejný malér jako s pokusem o náhradu fosilních paliv brzy nastane i s nyní tolik populárními větrnými parky. Ukazuje se, že nečekaně nízká životnost obrovských laminátových rotorů a nákladnost oprav negativně ovlivňuje ekonomickou efektivitu jejich nasazení.

Když se k tomu připočte omezená schopnost řízení energetické pro­dukce, environmentální hodnota miliónů zabitých ptáků a očekávatelný efekt „motýlích křídel“ bude to jen další poloslepá ulička hodná pera Járy Cimrmana.

Vrátím se k úvodní otázce, Jak je to tedy s tou naší planetou?  Je opravdu smrtelně ohrožena Bude se někdo pokoušet ji zachránit? A před čím, konkrétně?

Bylo mnohokrát prakticky ověřeno, že jednotlivci, národy, ba i celé státy se v případě reálného ohrožení dokážou semknout a vzájemně spolupracovat. Ale to se zdaleka v současnosti neděje. Vypouštěli byste v jednom týdnu k Marsu tři meziplanetární rakety za desítky miliard dolarů, když by vám právě hořel dům?

Pokoušet se v podstatě osamoceně, za nepředstavitelné peníze a s rovněž nepředstavitelně negativními důsledky na životní úroveň obyvatel Evropské unie zachránit planetu může jen idiot. V tomto případě však musíme použít množné číslo. Dokonce „velmi množné“, protože ekonomicky doslova vražednou Zelenou dohodu pro Evropu (Green deal) podepsala většina poslanců Evropského parlamentu. Bůh s námi!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 131 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
politicon.cz
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.