SLAVIA
1.10.2020
Kategorie: Společnost

Jak je to s nestranností?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝExistuje mnoho situací, které je třeba nějakým způsobem posoudit a rozhodnout. Lidé, kteří jsou pověřeni vedením diskuzí, sportovních utkání, výběrových řízení, řešením sporů či například výběrem správného kandidáta na pozici, adepta na grant či osoby vhodné k přidělení úvěru, by měli vycházet z racionálního myšlení a úsudku ovlivněného pouze realitou a skutečnou vypovídající hodnotou. Držet se předem daných pravidel a nenechat se ovlivnit ničím. Tedy ani penězi, subjektivními pocity a tlakem veřejnosti. Je to ale vůbec možné?

Prezidentské volby ve Spojených státech jsou ve stádiu střetů mezi oběma kandidáty za přítomnosti televizních kamer. Tyto veřejné diskuze jsou v USA často rozhodující, zvláště tehdy, když je předpokládaný výsledek velmi těsný. Navíc je třeba si uvědomit, že možnost korespondenční volby je maximálně diskutabilní, protože například Američané žijící u nás mají právě dnes poslední dem, kdy mohou své hlasy přes svou ambasádu odeslat. Nakolik fér je tato varianta, o tom lze dlouze polemizovat a v minulosti už se párkrát stalo, že se ze samotných voleb díky korespondenčním hlasům stala fraška.

Nicméně první duel mezi Demokratem Joe Bidenem a úřadujícím republikánským prezidentem Donaldem Trumpem byl moderován velmi jednostranně, kdy vedoucí diskuze podstatně častěji přerušoval Trumpa a výrazně stál při Bidenovi. Také hodnocení politologů se odvíjí od toho, která strana jim je bližší, a třeba ten vyjařující se na TV Nova byl možná u jiného pořadu, než řada jiných, kteří měli právo pořad nějak komentovat. Takže u moderátora i řady odborníků vyjadřujících se k tématu o nestrannosti hovořit vůbec nelze.

Dalším případem byl dvojzápas o fotbalovou a bohatě dotovanou Ligu mistrů mezi Slávií Praha a dánským mistrem Midtjyallandem. První zápas skončil bezbrankovým smírem a rozhodnout se mělo v Dánsku. Za stavu 1:1 byla právem písknuta ke konci zápasu penalta, kterou bravurním zákrokem brankář Slávie Kolář chytil. V tu chvíli postupoval pražský tým. Jenže rozdodčí sedící u zařízení zvaném VAR nepochopitelně nahlásil neexistující přestupek brankáře, penalta se opakovala a padnul vítězný gól Dánů.

Kdyby to byl přátelský zápas, nic dramatického by se nestalo, ale tady šlo minimálně o 400 miliónů korun, které dostává každý startující v Lize mistrů. Možnost odvolat se neexistuje a stěžovat si můžete tak akorát na lampárně, jak se říká na Ostravsku. Lampárna je místnost, ve které mají horníci svá svítidla. Hlavní rozhodčí se ani neobtěžoval situaci na obrazovce zkontrolovat, přestože o jeho platu s dietami si většina z nás může nechat zdát. Jaká byla motivace, o tom můžeme pouze spekulovat. Jisté je, že tam, kde se točí velké peníze, se v zákulisí rozdávají opticky podstatně menší obnosy či pozornosti, přesto natolik dostatečné, aby se arbitři snížili k podlostem.

Podobně bychom mohli pokračovat u mnoha soudních sporů a případů. Často se soudce nechává unést subjektivními pocity a jistým postavením dávajícím mu v nějaké situaci moc. Odsoudit nevinného je poté snadné, ale jen výjimečně se stane, že se domnělý zločinec očistí a po různě dlouhé době se ukáže pravda. Soudce mezitím soudí dále a pravděpodobně se mu nic nestane. O výčitkách svědomí není třeba ani hovořit. Ty nejsou. A to už vůbec nemluvíme o ovlivňování soudů, kde je mocným činidlem dostatečný obnos peněz, slíbený postup či pistole u hlavy přiložená preventivně před samotným rozhodnutím. Někdy je tak cestou k odhození nestrannosti profit, jindy strach.

Zjevnou absencí nestrannosti trpí média. Česká televize je unikátním vzorkem toho, jak lze novinařinu dělat tendenčně. Není to však ojedinělé zvěrstvo, kdo vlastní média, ovládá konzumenty produktů vycházejících z mediálních domů. U nás máme smůlu, většina patří liberálům, takže jsme velmi zkušeně proevropsky a z pohledu USA ,,proDemokraticky” masírováni. Nyní navíc ještě díky covidu-19 nám je vštěpováno, jaké nebezpečí se na nás valí, přičemž řešení a spásu nám přinesou podřízení Billa Gatese. Moderátoři pořadů a tvůrci zpravodajství patří k středolevé komunitě a dle toho z obrazovek a plátlů vypadávají neskutečné lumpárny. Ovšem jako strava pro stádo dostačující.

Nestrannost je pojem, který v podstatě vystihuje pouze relativní ideál, jehož existence je naprosto nemožná. V každém člověkovi je určitý názor, má jisté vnímání a jeho mysl podléhá různým vlivům. Různá rozhodnutí a projevy jsou poté následkem souborů mnoha atributů, které jednotlivce předurčují k nějakému zaměření, přidání se k jisté části společnosti, kterou podvědomě zvýhodňují. Má li tato činnost určité morální hranice, je jejich vystupování a rozhodování nestrannosti bližší, než když je ovlivňuje vlastní prospěch, touha po viditelnosti nebo pocit vlastní neomylnosti. Bohužel amorálnost se stala normou doby. I proto si tu tak žijeme. Kde není nestrannost, nečekejme spravedlnost. A je jedno, nadáváme li na sport, volby či soudní rozsudky.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 449,00 Kč
Vybráno 55.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 050 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)