o-DEMOCRACY-facebook
26.9.2016
Kategorie: Politika

Jak je to s naší demokracií

Sdílejte článek:

IVAN TURNOVEC

V době kdy si poslanci dovolují tvrdit že voliči jsou stádo hlupáků, kterým se nesmí dovolit referenda, si jim dovolím oponovat pár slovy o demokracii jako takové. Osobně jsem přesvědčen, že ta naše ZASTUPITELSKÁ se zvrhla a to co se vydává za politickou elitu vystupuje proti zájmům většiny občanů. Za některá rozhodnutí by měli mít trestně právní zodpovědnost. Těch pih na kráse tomu čemu říkají demokraci je více než je zdrávo.

Kritici oprávněně upozorňují na nedodržování platných zákonů a tvrdí, že požadují, aby byl náš stát právním státem. Odvolávají se při tom na zastupitelskou demokracii. Situace ale není tak jednoduchá, jak by se při této argumentaci zdálo. “V případě slova jako demokracie nejen že neexistuje žádná definice, na níž bychom se shodli, ale pokusu stanovit ji se vzpírají všechny strany. Téměř všeobecně se pociťuje, že řekneme-li o nějaké zemi, že je demokratická, chválíme ji. Z toho plyne, že obhájci kteréhokoli režimu tvrdí, že je demokratický, a bojí se, že by museli přestat toto slovo používat, kdyby se omezilo na jeden přesný význam. Slova tohoto typu se často používají vědomě nepoctivě. Osoba, která je používá, má totiž svou soukromou definici, ale dopustí, aby si posluchač myslel, že má na mysli něco docela jiného. .” Z eseje Politika a anglický jazyk (1946) anglického spisovatele George Orwella.

V parlamentu zaznělo v poslední době mnoho slov o demokracii a zákonnosti. Někdy to ale znělo farizejsky. Země, kde občané dodržují platné zákony nemusí být vždy právním státem. Ne vždy totiž schválené zákony a postupy podporují právo, často to může být dokonce naopak. Právním státem by byla, podle podobné argumentace, od roku 1948 až dosud Československá republika a jakákoliv další země, kde jsou zákony, které se dodržují pod diktátem (i protektorát Čechy a Morava za Heydricha měl platné zákony).

V této zemi je samozřejmě mnoho špatných věcí, za které si v podstatě můžeme sami. Máme řadu nekvalitních zastupitelů, kteří byli “demokraticky  zvoleni jednak díky malému zájmu občanů o volby vůbec a pak na základě klamavé reklamy – svým předvolebním programům a slibům. Platí to pro mnohá komunální i regionální zastupitelstva, ale i pro parlament. Nelze se pak divit, že existují špatné vyhlášky i zákony. Náš právní řád má výrazné vady na kráse. Poslanci i jiné volené orgány prokázali mnohokrát svou neúctu k voličům i k ústavnímu řádu. Jejich představa, že když byli zvoleni, nemá už nikdo právo po celé volební období cokoli od nich požadovat. Povyšují se na všeznalce a všehosoudce.

Zdá se, že v zastupitelské demokracii, jak je u nás zastupiteli chápána, a také hlásána, chybí kontrolní mechanismy. To co je v dlouhodobě fungujících demokraciích nepsaným morálním zákonem, tj. že jakékoli provinění proti etice, a dokonce i zodpovědnost za pochybení podřízených, znamená odchod politika z funkce, v České republice neplatí. Demokracie není jen právo svobodně říkat a dělat, co se komu zlíbí, zvláště pak politikům, ale také dobrovolné podřízeni se zákonným i morálním pravidlům, která si společnost stanovila ze svobodné vůle.

Právním státem je stát kde vládne právo, nikoliv bezpráví. Ošetřena musí být i možnost obrany jednotlivců proti špatným zákonům a formálně zákonným postupům. V zemích východního bloku, mezi které stále patříme, princip “právního státu” dosud nefunguje. Proklamační odvolávání se na “nastolenou zastupitelskou demokracii”, zakrývající skupinové mocenské zájmy, nemá větší význam, než v roce 1960 Antonínem Novotným vyhlášené dosazení socialismu v Československu. Je nejvyšší čas zabývat se kontrolními mechanismy, které umožní odvolat zastupitele (na jakékoli úrovni) neplní li svou základní povinnost, kterou je služba občanům. Nelze se totiž spoléhat na dobré mravy, ani etické zákony platné ve skutečně demokratických státech.

ZDROJ: Ivan Turnovec

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 606,00 Kč
Vybráno 27.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 12 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
32 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.