zanziRESTAURACE
18.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Jak je to doopravdy s pomocí státu podnikatelům? Veřejná zpověď restauratérky

Sdílejte článek:

COM/VK

Anna Hrudková provozuje známý kladenský restaurant Zanzibar. V těchto dnech zveřejnila své bezprostřední zkušenosti s podporou státu podnikatelům v pohostinství. Svědectví zveřejňujeme bez úpravy.

Ráda bych se podělila o své pocity majitele restaurace s barem. Podnik jsem vloni po rozsáhlé rekonstrukci otevřela a rozhodně jsem neměla možnost si v prvním roce provozu vytvořit ani nejmenší finanční rezervu. 13. 3. jsem podnik musela zavřít a po zaplacení mezd zaměstnancům mi na účtu zbylo 95,-Kč. Cash flow se zcela zastavil.

Protože jsem slušný zaměstnavatel, všechny své zaměstnance jsem si ponechala. Uvěřila jsem vládě slibům o pomoci. Jak říká moudré přísloví: Slibem nezarmoutíš. Vše jsem sledovala a ihned se snažila zažádat u ČMZRB o bezúročný úvěr Covid. Příjem žádostí byl ukončen 3 hodiny po jeho spuštění. Mám sice vysokou školu, ale žádost spolu s přílohami bych za tak krátkou dobu odeslat opravdu neuměla (navíc jsem té době šila roušky jako o život). Kdo neměl informace předem, byl zjevně bez šance na úspěch. Vláda přispěchala s ujištěním o další vlně pomoci Covid II. V tomto případě již ovšem nebylo možné dostat výhodný státní úvěr, ale pouze příspěvek na úroky a záruku na úvěr, který si podnikatel vyřídí sám u své banky. Práce na vyplnění této žádosti mi vzala další den života, abych se obratem dozvěděla, že žádost byla zamítnuta bez jasného zdůvodnění, na které mimochodem čekám dodnes…

Rychle jsem tedy využila přívětivost Komerční banky a využila jsem nabídky překlenovacího úvěru, za který ručím osobně a úročí se 5,75%. Díky němu jsem mohla doplatit odvody za zaměstnance, zaplatit DPH státu, uhradit nájem a další služby a platby spojené s provozem restaurace. A je polovina dubna. Zaměstnancům jsem opět zaplatila 100% mzdy včetně odvodů, jak mi ukládá usnesení vlády, ačkoliv jsou většinu času doma a podnik skomírá. Po zkušenosti s programem pomoci Covid jsem, jakmile to bylo možné, požádala úřad práce o pomoc v rámci programu Antivirus, který by mi měl přispět na 80 % mzdových nákladů. Zatím jsem od státu nedostala ani jednu korunu. A to stále mluvím pouze o penězích pro své zaměstnance.

Já, jakožto jediný společník s.r.o. nejsem ani zaměstnanec ani OSVČ, takže na žádné peníze pro sebe nárok vůbec nemám. Právě jsem se dozvěděla, že když vše dobře půjde, budu moct otevřít koncem května a to pouze zahrádky. Do té doby mi peníze z úvěru, který mám od června začít splácet, nevydrží ani na zaměstnance… A tak bych ráda zakončila citátem Marka Twaina: Budeš-li někdy hledat pomocnou ruku, najdeš ji na konci svého ramene.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 811,48 Kč
Vybráno 39.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 151 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
58 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)