palestina
22.11.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Jak Írán plánuje zabrat Gazu

Sdílejte článek:

KALEH ABU TOAMEH

  • Není pravděpodobné, že v Pásmu Gazy dojde k nějakým pozitivním změnám. Palestinci budou trpět pod jinými radikálními skupinami jako je “Palestinský islámský džihád” (PIJ), i kdyby byl Hamás zbaven moci.
  • I kdyby dostal Hamás zítra ráno rozum a uzavřel by s Izraelem opravdové příměří, stále ještě jsou zde jiné teroristické skupiny připravené porušit příměří, kdykoliv se jim zamane.
  • Zmíněné faktory jsou těmi kritickými, které musí mít na paměti jakýkoliv mezinárodní prostředník, který bude hledat řešení katastrofy jménem Gaza. Můžeme si ovšem také přát ocitnout se v alternativní realitě, ve které bude všechno v pořádku, jen co Izrael uvolní restrikce vůči Pásmu Gazy.

Jestliže vůbec někdo doufal v to, že sesazení Hamásu v Pásmu Gazy napomůže zlepšení místní situace a zvětší šanci dosáhnout míru mezi Palestinci a Izraelem, tak bude bohužel zklamán. Hamás, jenž v létě roku 2007 ovládl násilím Pásmo Gazy, není jedinou teroristickou skupinou v této pobřežní enklávě, která je domovem dvou milionů Palestinců.

Kromě Hamásu operuje v Pásmu Gazy několik dalších teroristických skupin.

Druhou největší skupinou po Hamásu je Palestinský islámský džihád (PIJ), který má tisíce příznivců a členů domobrany. Pokud by Hamás ztratil moc, PIJ má největší šanci vzniklou mezeru vyplnit.

Odstavte Hamás od moci a výsledkem velmi pravděpodobně bude to, že budete mít, co do činění s PIJ – a to není žádná umírněná skupina. Zatímco v určitém časoprostoru by se dal Hamás považovat za “dobrý”, jeho nahrazení Palestinským islámským džihádem by nebylo o nic lepší. Islámský fundamentalismus je pevně zakotven v srdcích a myslích desítek tisíc Palestinců žijících v Pásmu Gazy.

Dvě islamistické skupiny – Hamás a PIJ – jsou jako dvě kuličky hrášku v jednom lusku. Ani jedna z nich neuznává právo Izraele na svoji existenci a obě skupiny pokračují ve volání do zbraně za “osvobození celé Palestiny” od Středozemního moře až po řeku Jordán.

Íránem sponzorovaný PIJ má stejně jako Hamás vlastní ozbrojené křídlo zvané Saraya Al-Quds (Jeruzalémské brigády). Jeruzalémské brigády, které byly založeny v Pásmu Gazy v roce 1981 vůdci PIJ Fathim Shaqaqim a Abedem Al-Azizem Awdou, jsou odpovědné za stovky teroristických útoků proti Izraeli včetně sebevražedných pumových útoků. V posledních letech tato skupina útočí na Izrael raketami a střelbou z minometů.

I když se PIJ považuje za samostatnou jednotku, tak často operuje ve spolupráci s Hamásem. Obě dvě skupiny dokonce operují pod společným velením, aby mohly koordinovat své útoky na Izrael. Někdy útočí i společně.

Jeruzalémské brigády rády předvádějí na ulicích svoji sílu s cílem zapůsobit jak na ostatní palestinské teroristické skupiny, tak i na obyvatele Pásma Gazy. Obecně řečeno, Hamás netoleruje přítomnost jiných ozbrojených teroristických bojůvek v Pásmu Gazy. Nicméně když přijde na PIJ a jeho vojenské křídlo, to už je jiná píseň. Když PIJ ukazuje svoji sílu a zbraně na ulicích Gazy, Hamás mlčí.

Hamás evidentně ví, že zaplést se, s takovou velkou a vlivnou skupinou jako je PIJ, je nebezpečné. Zdá se, že si Hamás také uvědomuje, že zahrávat si s PIJ, znamená mít potíže s hlavním sponzorem PIJ – Íránem. Hamás je stejně jako PIJ závislý na politické, finanční a vojenské podpoře Íránu. Írán považuje PIJ za svého hlavního spojence a loutku v Pásmu Gazy. K hrůze prezidenta Mahmúda Abbáse a jeho Západem podporované Palestinské samosprávy, Írán roztahuje svá chapadlaprostřednictvím PIJ do vnitřních záležitostí Palestiny.

Vztahy mezi Íránem a Hamásem nejsou v posledních letech stabilní a to hlavně díky tomu, že Hamás odmítl podporovat režim syrského diktátora Bašára Asada, za kterým Írán stojí. Nedávno se v některých arabských médiích nicméně objevily zprávy, že se Írán a Hamás domluvily na tom, že toto ponechají stranou.

Za poslední roky navštívily Teherán početné delegace Hamásu a snažily se dát své vztahy s Íránem opět do pořádku. Poslední návštěva proběhla v říjnu roku 2017, když delegace Hamásu ve složení Ezzat Al-Risheq, Sami Abu Zuhri, Khaled Qaddoumi, Mohammed Nasr a Zaher Jabarin navštívila Teherán, aby informovala íránské vůdce o nejnovějším vývoji, týkajícího se úsilí vyvinutého k ukončení krize mezi Hamásem a Fatahem prezidenta Abbáse.

I přes zjevné smíření má Írán silné výhrady věřit Hamásu. Skepticismus Íránu se zdá se, zakládá na faktu, že Írán se obává toho, že je Hamás připraven uzavřít smír s Fatahem a příměří s Izraelem. V očích Íránu by tato dohoda představovala zradu ze strany Hamásu. Jakákoliv smlouva s Fatahem by znamenala, že je Hamás připraven spojit síly s Abbásem a co hůře, zapojit se do budoucích mírových rozhovorů s Izraelem. Jakákoliv smlouva o příměří s Izraelem by znamenala, že Hamás je připraven složit své zbraně a ukončit ozbrojený boj proti “sionistickému nepříteli”. Tato “kapitulace” by byla trnem v oku mulláhům v Teheránu, jejichž vyhlášeným cílem je zničení Izraele.

Co se Íránu týče, tak v oblasti Palestiny je jeho skutečným spojencem zejména PIJ. A také, co se Íránu týče, v případě, že by Hamás kdy zpečetil úmluvu s Fatahem nebo Izraelem, na PIJ bude vždycky nahlíženo jako na přirozenou náhradu za Hamás v Pásmu Gazy.

Na druhé straně se skupina PIJ činí co nejvíce, aby dokázala svým pánům v Teheránu, že se jí dá věřit. Minulý týden vojenské křídlo PIJ opět vyslalo své po zuby ozbrojené bojovníky do ulic Gazy, aby Hamásu, Íránu i zbytku světa demonstrovali svoji sílu.

Mluvčí Jeruzalémských brigád Abu Hamzeh během přehlídky této polovojenské organizace pyšně prohlásil, že jeho skupina “nikdy nepustí, ani nebude vyjednávat o jedinou píď palestinské země – celé Palestiny”. Dodal: “Naše zbraně jsou symbolem naší pýchy a síly našich lidí. Odoláme všem konspiracím a zmaříme všechny pokusy zaměřené na likvidaci naší věci.”

Co to všechno tedy znamená pro Gazu?

Za prvé – není pravděpodobné, že v Pásmu Gazy dojde k nějakým pozitivním změnám. Palestinci budou trpět pod jinými radikálními skupinami jako je “Palestinský islámský džihád”(PIJ), i kdyby byl Hamás zbaven moci.

Za druhé – i kdyby dostal Hamás zítra ráno rozum a uzavřel by s Izraelem opravdové příměří, stále ještě jsou zde jiné teroristické skupiny připravené porušit příměří, kdykoliv se jim zamane.

Za třetí – Pásmo Gazy se bude I nadále hemžit několika po zuby ozbrojenými bojůvkami, které budou pokračovat v teroru proti Izraeli a mezi Palestinci nastolí vládu teroru a strachu.

Za čtvrté – ani Abbás ani žádná třetí strana nebudou nikdy schopni vkročit do Pásma Gazy, zavést tam zákon a pořádek a zabavit zbraně teroristickým skupinám.

Zmíněné faktory jsou těmi kritickými, které musí mít na paměti jakýkoliv mezinárodní prostředník, který bude hledat řešení katastrofy jménem Gaza. Můžeme si ovšem také přát ocitnout se v alternativní realitě, ve které bude všechno v pořádku, jen co Izrael uvolní restrikce vůči Pásmu Gazy.

Autor: Khaled Abu Toameh, překlad původního textu: How Iran Plans to Take Gaza, překlad: Zdeněk Denis Blažek

Khaled Abu Toameh je oceněný novinář působící v Jeruzalémě.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 42 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.