CSSD918
16.5.2019
Kategorie: Politika

Jak Hamáček „vyměkl“

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPředseda ČSSD Jan Hamáček podle slov ministra Antonína Staňka požádal, aby Staněk rezignoval na pozici ministra kultury. Jeho přání údajně vyslyšel a chystá se za prezidentem Milošem Zemanem.

Nevyhrála pravda a spravedlnost. Sám od sebe bych neodešel, vyhověl jsem přání předsedy Jana Hamáčka,“ říká odcházející ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD v exkluzivním rozhovoru, který poskytl MF DNES krátce poté, co oznámil svůj odchod ke konci května. V rozhovoru však naznačuje, že ve funkci může vydržet i déle. Za necelé dva týdny, 28. května, se na Hradě totiž setká s prezidentem Milošem Zemanem a vyčká na jeho doporučení. Prezident Zeman přitom má důvod se Staňka zastat, ministr totiž nedávno odvolal muže, s nímž je Zeman ve sporu, ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.

Předseda ČSSD Jan Hamáček sice ještě docela nedávno – před několika dny – tvrdil, že nevidí důvod k tomu, aby odvolával ministra Antonína Staňka. Nicméně, vedení ČSSD v této záležitosti evidentně nebylo jednotné. Roman Onderka, další muž ve vedení strany, už v památném pořadu OVM tvrdil, že by uvažoval o odvolání Staňka z vlády. Jeho stanovisku se na ČT dostalo široké publicity.

Nyní tedy Hamáček dospěl do stadia „vyměknutí“ a dva týdny před volbami do Evropského parlamentu se rozhodl Staňka požádat, aby rezignoval. Staněk si však ještě nechává pootevřená vrátka k případné změně stanoviska, a to pokud by ho prezident Miloš Zeman výrazně v setrvání ve funkci podpořil. Schůzka se Zemanem má proběhnout až po volbách, a tak by zřejmě bylo „stylové“, kdyby nakonec Staněk zůstal. V jeho boji s Jiřím Fajtem ho Zeman bezesporu podpoří. Staněk také tvrdí, že zbavil mlčenlivosti auditory, kteří prováděli audit v Národní galerii. To proto mohou podat kompletní seznam výsledků auditu i důvod k jeho odvolání z funkce.

Sociální demokraté, s kterými jsem se bavil, říkali, že jste si to měl lépe promyslet a počkat s tím, protože bylo jasné, že to způsobí velký poprask. Nevím, proč by mělo velký poprask způsobit odvolání ředitele, který si přisvojí 1,2 milionu korun, jako se to stalo s autorskou smlouvou pana Fajta.

Zjevně způsobilo. Jiří Fajt se obhajuje, že se tyto peníze vyplatil za svoji práci mimo pracovní dobu. Stanovisko kontrolních zpráv je celkem jasné. Dnes jsem také oznámil, že nechám zbavit mlčenlivosti všechny zaměstnance kontrolního auditního oddělení, nechám zveřejnit všechny auditní zprávy, myslím, že budu hrát s otevřeným hledím. A pokud jde o názory sociálních demokratů, jsme demokratická strana, takže každý má právo vyjádřit svůj názor.

Jinak považuji odcházení Staňka za typicky „hamáčkovské“. Premiér Andrej Babiš sice tvrdí, že takový vývoj očekával (odchod Staňka z funkce), ale zatím to spíš vypadá na odcházení v duchu švejkovství. A to je evidentní kaz na kráse Staňkovy rezignace.

Staněk dále tvrdí, že jsou lidé, kteří jsou „nedotknutelní“ a jako příklad uvádí právě Jiřího Fajta. Pokud mě na tomto pánovi něco překvapuje, není to rozhodně jeho kvalifikace. Pouze jsem se domníval a na tomto svém domnění trvám, že ředitel Národní galerie pracuje pro jím řízenou organizaci na plný úvazek, a to včetně volného času. Není přeci možné, aby pro tuto instituci “pracoval” i ve svém volném čase a za to si sám sobě vyplatil částku 100000 Kč měsíčně, a to po dobu jednoho celého roku. To je naprosto skandální a nijak to nesouvisí s tím, kdo je momentálně na pozici m ministra kultury.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 606,00 Kč
Vybráno 27.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 180 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.