CAPUTOVAMATOVIC
4.3.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Jak funguje liberální demokracie

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 

vylicilVláda sousedního Slovenska se tento týden otřásá v základech. Média bouří proti premierovi a presidentka země se včera setkala se dvěma stranami vládní koalice, aby s nimi projednala „rekonstrukci vlády”. A to vše kvůli zdánlivé banalitě. Nebo spíš samozřejmosti. Kvůli nákupu 1 milionu dávek proticovidové vakcíny pro pandemií těžce zkoušené Slovensko. Ovšem…. z nesprávné země.

Právě na tomto příkladu jsou „mechanismy liberální demokracie” odhaleny až na kost. Málokdy se nám naskytne tak otevřený, učebnicový pohled na metody, jakými se demokracie, tedy vůle lidu, v naší oblasti Evropy provozuje. Podívejme se na causu Sputnik na Slovensku chronologicky:

V pondělí, 1. března, přilétá do Košic vojenský speciál s dodávkou ruské vakcíny. Premier Matovič se osobně na letišti účastní předání materiálu. Vzápětí vystupuje nezařazený slovenský poslanec Tomáš Taraba s velice zajímavým vyjádřením. V průběhu úterý se prý setkal s jedním nejmenovaným západním diplomatem. A ten panu poslanci sdělil, že  „ v pondělí premiér Matovič ztratil důvěru Západu.”

Ve středu se už cirkus rozjíždí plnou silou. Richard Sulík, předseda koaliční vládní strany SaS, svolává tiskovou konferenci a žádá rekonstrukci vlády. Vláda je prý v současném složení „již neudržitelná”. Předčasné volby ale odmítá. Ví proč. liberálům, mezi které SaS patří, padají preference až do kanálu. O něco později se v Grasalkovičově paláci, kde sídlí presidentka SR, setkávají hlavní pučisté osobně: Richard Sulík (předseda strany Sloboda a Solidarita), Veronika Remišová předsedkyně politické strany Za ľudí, bývalého presidenta Kisky ) a  slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (původně z Progresivního Slovenska). Po skončení schůzky sděluje presidentka médiím, že: „..verí, že v koalícii sa nájde zhoda na potrebných změnách.”

Ani občanská společnost nezahálí. Médii i sociálními sítěmi se ve středu „spontánně” (a bleskově) šíří výzva „Stačilo.už”. S nekompromisním požadavkem na odstoupení premiéra. Autory jsou lidé z Progresivního Slovenska. Drobnou nedomyšleností a takovou malou pihou na kráse jejich iniciativy je počitadlo, kolik lidí souhlasí. K dnešnímu dni je to 22 739 občanů, což ani na malém Slovensku není žádná sláva… Ale to nevadí. Spolu s jednotným, mediálním řevem je to jakž-takž dostačující kulisa, která má doma i v zahraničí ukázat, že lid si přeje změnu.  Spontánně a demokraticky. Jak je teď v Evropě zvykem.

Ne, tohle není obhajoba premiéra Matoviče. Klauna, chaoty, polosluníčkáře a mistra slepých uliček, který vždy více pošilhával k Bruselu, nežli k Tatrám. To rozhodně ne. Ale učebnicový příklad fungování současné liberální demokracie.

Nějaká drzá, nebo jen zmatená ovce, na jedné z východních salaší, si dovolí prostrčit čumák skrze ostnaté dráty ideologie a vyhlédnout ven. Pověřený bača, nebo, chcete-li protektor, hlasitě zahromuje a hvízdne na ovčácké psy. Kteří ihned, disciplinovaně, vyrazí do akce. Tak, jak byli cvičeni. Vyrazí z nejrůznějších míst salaše, kde právě polehávali a čekali na povel. Z politických stran, neziskovek, občanské společnosti, z médií…

Všichni tu mají své úkoly. Ovce stříhání a časem porážku, psi udržení stáda v salaši nebo na stanoveném místě louky a bačové organizaci toho všeho. V jim přidělené oblasti, za kterou páníčkovi odpovídají. Přesně podle pokynů shora.  Ale jen málokdy je ten mechanismus vidět. Tak, jako na současném Slovensku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 670 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
politicon.cz
64 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)