banner2
28.1.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Jak dlouho a kde archivovat dokumenty?

Sdílejte článek:

Všichni podnikatelé a firmy mají povinnost archivovat určité doklady po dané časové období. Každý se k této nezbytnosti staví jinak, a někteří ji dokonce vůbec neřeší. Co by se vlastně mělo archivovat, v jaké podobě a co s tím po uplynutí archivační lhůty?

Co se archivuje?

Podnikatel potřebuje uchovávat veškeré doklady uvedené v evidenci, ať už uplatňuje skutečné, či paušální výdaje. Neplátcům DPH stačí vše schovávat tři roky a tři měsíce od konce dotyčného roku. Lhůta se prodlužuje, pokud bylo daňové přiznání podáno dodatečně nebo byla vykázána ztráta. Může se natáhnout až na 10 let, což je shodou okolností termín, do kdy musí vše evidovat plátce DPH.

Drobní podnikatelé to mají snadné. Horší je situace u velkých firem, které musí uchovávat účetní uzávěrky, výroční zprávy, smlouvy o nabytém majetku, plány výrobků, výkresy sestav atd. Není toho zrovna málo.

Jak se archivuje?

pictureproviderSamozřejmě lze dokumenty uchovávat i elektronicky, avšak práce s technickými prostředky je komplikovanější. Údaje na flash disku nebo externím HDD se snadněji ztratí. A to ani nemluvíme o případech, kdy technika selže a data už zpětně nejsou k přečtení. Není tedy divu, že spousta firem si raději pořídí archivační krabice a informace uchovává ve fyzické podobě. Jde o záležitost pár desítek korun, přitom je to investice na dlouhá desetiletí.

Úložné krabice se dají hezky popsat a odnést do sklepa či jiné odkládací místnosti, kde mohou bez problémů deset let ležet. Dokumenty v papírové podobě se také lépe zničí, když doba uplyne. Nejspíš vám nemusíme vysvětlit, že když soubor smažete klávesou Delete, rozhodně to neznamená, že by se už nedal z disku opětovně získat.

A co s informacemi nakonec?

Nakonec se ideálně spálí nebo skartují. Pokud toho budete mít hodně, dají se využít služby specializované firmy, která se o odbornou likvidaci postará. Koneckonců i archivací dokumentů se zabývají některé společnosti.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 385 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...