LENINSTALIN
15.10.2021
Kategorie: Historie

Jak byla zajišťována ochranka bolševických diktátorů? Lenin osobní strážce nesnášel

Sdílejte článek:

SM

I Vladimir Iljič Lenin a Josif Stalin měli své ,,bodyguardy”, i když před 100 lety nemůžeme hovořit o ochrance v dnešním slova smyslu. Lenin například osobní strážce neměl vůbec v lásce.

Vladimir Iljič Lenin, ,,otec” říjnové revoluce v Rusku 1917, a Josif Stalin, který později vládl tvrdou rukou Sovětskému svazu, měli také svou ochranku. Nedá se samozřejmě hovořit o úrovni osobní ochrany, kterou známe dnes, a která tvoří propracovaný ucelený systém. O tom, že Leninova ochranka ve své době byla velmi slabá, svědčí počet atentátů, který byl na něho vykonán. Všechny však bolševický vůdce přežil.

Lenin měl k dispozici Stěpana Gila, řidiče a současně tělesného strážce, který jej měl chránit při každém veřejném vystupování či akci. Gil byl ozbrojen pouze pistolí a později vypověděl, že jeho ,,svěřenec” nikdy nenosil vlastní zbraň, až později výjimečně pistoli Browning, z níž ovšem nikdy sám nevystřelil. Lenin se prý divil, proč má Gil za pasem zbraň a k čemu ji potřebuje.

Nicméně po sérii atentátů na Lenina byla zformována první oficiální bezpečnostní jednotka sestávající z 20 lidí, kteří měli tvořit páteř Leninovy ochrany. Ruský revolucionář však zavedení bezpečnostních pravidel a opatření nesnášel, protože ho obtěžovala. Stejně tak mu nebyli vůbec po chuti tělesní strážci. Po Leninově smrti v roce 1924 byla bezpečnostní služba zreformována zreorganizována.

V letech 1923-1929 se o Stalinovu ochranu a další přední činovníky sovětského režimu staral Politický direktorát sovětské armády a námořnictva. Na konci 20. let se pak organizace prudce rozrostla. V roce 1934 zodpovědnost za ochranu Stalina a dalších byla svěřena nechvalně známé NKVD. Ta měla chránit Stalina od kriminálních živlů a zabraňovat možným atentátům na sovětského diktátora.

Stalin se rád procházel na volném prostranství například z Kremlu do Velkého divadla (Bolšoj těatr). Ochranka tak musela chodit s ním a v roce 1931 se jí podařilo zajistit bývalého důstojníka carské armády, který měl s sebou zbraň a chtěl na Stalina vystřelit. To se mu díky včasnému zásahu agentů nepodařilo. Po tomto incidentu bylo nařízeno, že Stalin se má podobně nebezpečných vycházek zdržet.

Důležitou figurou, která hrála významnou roli v osobní ochraně sovětského vůdce, byl Nikolaj Vlasik. A byl to právě Vlasik, který v závěru 30. letech zefektivnil Stalinovu ochranu a vyvořil poměrně robustní systém, který měl zabránit v zárodku možným útokům či atentátům na Stalina a další vysoké bolševické činitele.

Vlasik kladl také důraz na Stalinovo zdraví, které se v průběhu let horšilo. Stalinovi tak byla k dispozici zvláštní klinika s nadstandardním zázemím a péčí. Stalinova ochranná služba tak byla o několik úrovní výše než u jeho předchůdce. Skládala se ze zhruba 200 lidí, z nichž 30-40 bylo osobních strážců, kteří měli na starost svěřenou osobu, tedy Stalina. Služba nenechala nic náhodě, a když Stalin například cestoval vlakem, před soupravou, v níž se nacházel sovětský diktátor, jel vlak s agenty před ní i po ní.

Vlasikův systém se ukázal velmi účinný a na Stalina během Vlasikovy zformování bezpečnostního systému nebyl na Stalina spáchán žádný atentát. Tedy žádný oficiální, o kterém bychom věděli z dostupných zdrojů.

 

  • Zdroj: Russia Beyond
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 828 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)