virus-4937553_1280
13.1.2021
Kategorie: Společnost

Jak bych řešil Covid

Sdílejte článek:

DAVID FORBELSKÝ

Kritik vlády, a to zdaleka nejen té současné jsem již dlouho. Kdo čtete mé články, nebo statusy na sociálních sítích to jistě víte.

Od letošního března, se naše společnost rozdělila dosud nevídaným způsobem, jaký jsme již dlouho nezažili. Navíc dělící osa už nevede tak jasně a zřetelně jako dříve, lidé dříve liberální se najednou stávají otroky strachu a vítají omezení jako jedinou spásu, a naopak lidé dříve podporující jiná omezení se bouří proti těm současným.Neprospívá to absolutně nikomu, tím méně pak řešení problému, před který jsme postaveni.

Na jaře 2020 nebyly skoro žádné informace, a zdálo se, že přichází nemoc, která je schopna zabíjet na běžícím páse kde koho. Proto mnoho vlád přistoupilo k opravdu drastickým opatřením a lidé se ve strachu ochotně a často i dobrovolně podřizovali, a tato patření nejen že dodržovali, ale často i pomáhali ostatním zvládat nečekané komplikace.

Jak se informace ze světa upřesňovaly a zjišťovalo se, že existuje poměrně jasně definovatelná skupina opravdu ohrožených lidí, začalo být mnoha lidem zatěžko tato opatření dodržovat.

Přímo zločinem Babišovy vlády je mlžení, zatajování a překrucování informací, takže jim nikdo nevěří ani ty informace, které by opravdu mohly pomoct.

Ne že by jich od naší vlády bylo nějak mnoho, spíše by mi dalo práci najít cokoliv smysluplného, co vyplodila v posledním roce.

Jak tak kritizuji některé (dobrá skoro všechny) kroky vlády, často jsem v komentářích dotazován „A jak bys to řešil asi ty, ty chytráku“.

Projel jsem tedy své posty i většinu komentářů abych udělal rychlý přehled toho, jak bych to řešil já, případně jak bych i jistá omezení snesl od kterékoliv vlády.

Základní diagnostický nástroj je u nás PCR (a v poslední době antigenní) test na přítomnost RNA obsažené ve viru.

I přes mnohé výhrady od odborníků je to něco, od čeho se dá odpíchnout. Takže na systému testování i karantény pro pozitivně diagnostikované bych mnoho neměnil.

Určitě by šlo zrychlit a zefektivnit systém trasování, který dnes (a vím to i z vlastní zkušenosti) spočívá v podstatě jen v tom, že pozitivní osoba nadiktuje kontakty na lidi, se kterými se potkal a těm pak někdo do jednoho-dvou dnů zavolá — ne všem hygiena pravděpodobně počítá, že si „vytrasovaní“ lidé mezi sebou řeknou, co jim hygiena nařídila.

Třeba mě osobně nikdo nekontaktoval, ač člen společné domácnosti byl pozitivně testován. Naštěstí se doma bavíme, tak mi opatření hygieny bylo přetlumočeno a zůstal jsem v karanténě.

Ostatně v ní jsme dobrovolně byli od okamžiku, kdy jsme se o pozitivním testu dozvěděli, a ne až za 2 dny, kdy nás hygiena „vytrasovala“ a nařídila nám karanténu, ve které jsme již vlastně byli.

Tady vidím velký dluh vlády.

Na trasování mělo být od začátku vyčleněno mnohem více lidí, a i díky nouzovému stavu, ve kterém jsme v podstatě permanentně, měla zajistit všechna velká call centra, proškolit jejich operátory, kteří by mnohem rychleji kontaktovali lidi z okolí pozitivně testovaných.

Drtivou většinu informací, které nám telefonistka sdělila, by navíc zvládl hlasový automat, byly to dost generické údaje s jen málo proměnnými, takže technicky snadno zvládnutelný problém.

Opravdu netuším, proč toto nebylo uděláno již zkraje března maximálně dubna. Ale stalo se, veškeré programy trasování, chytrých karantén a podobně, vylétly vzduchem stejně jako důvěra lidí v ně.

S tím souvisí i další problém, že lidé zatajují své kontakty, protože karanténa je brána jako nemoc a lidé zůstávají „na neschopence“ a lidem v ní se citelně sníží příjem, který jim navíc platí zaměstnavatel a nese tak náklady, a má tedy motivaci lidi nutit zatajovat, klamat a raději jít do práce.

Zde by mohla být další pomoc od státu, že by refundoval zaměstnavatelům i zaměstnancům náklady na karanténu. Nebyla by tak velká motivace podvádět při trasování.

Další problém je už medicínský. Po pozitivním testu „odchycený“ pacient není nijak dál vyšetřen. Má zavolat svému praktickému lékaři, ten mu vstaví neschopenku pro karanténu A tím jeho role většinou končí.

Když to porovnáme s péčí, která se věnuje „obyčejné“ chřipce. Kde si často praktik pacienta poslechne a v případě podezření na nález ho odešle na RTG plic, aby vyloučil, nebo potvrdil počínající zápal plic. Je dnes prvním doktorem, kterého nemocný potká, až ten ve skafandru ze záchranné služby, když už je pacientovi tak zle, že musí být převezen do nemocnice s často rozsáhlým zápalem plic, nebo jinou už „rozjetou“ komplikací, která nemusela být tak vážná, kdyby byla podchycena dříve.

Tedy posílení praktických lékařů, opět s využitím nouzového stavu, kdy by k praktikům mohli nastoupit medici z lékařských fakult a pod jejich dohledem provádět vyšetření. Pochopitelně za odměnu, a to takovou, ze které by pak nemuseli medici už nic později vracet.

Tím by se zaprvé lépe předcházelo vážným stavům vzniklých ze zanedbání a za druhé by se i lépe podchytily kontakty a lépe se zařazovaly jednotlivé případy a mohlo se tak lépe mapovat, nebo chcete-li trasovat. Přece jen svému „obvoďákovi“ lidé řeknou více, než unavené telefonistce z hygieny.

Dále pak bych se zeptal svých německých kolegů, jak se jim povedlo zvýšit kapacitu akutních lůžek na téměř čtyřnásobek března 2020 [1] a o něco podobného bych se pokusil i u nás. I když výchozí stav u nás byl lepší než německý, a čtyřnásobek bychom asi nepotřebovali, jisté navýšení bych uvítal, požadoval a zaplatil.

S těmito daty, ke kterým jsme si museli projít přes 13 tisíc zemřelých, bychom pravděpodobně zjistili to, co již víme dnes mnohem dříve.

Tedy že kolem 80 % zemřelých a komplikovaných stavů mají skupiny nad 70 let speciálně v domech s péčí (domovy důchodců apod. budu je tak dále nazývat).

Tak tedy nyní by přišly na radu opatření pro ochranu nepozitivních občanů.

Plošně roušky v místech, kde se tráví více než 15 minut pohromadě s jinými, bych klidně ponechal. MHD, kina, divadla, čekárny obchody apod. (Ne, že bych nějak zvlášť věřil doma šité roušce nošené od března, případně jednorázové, kterou má dotyčný na obličeji déle než hodinu.

Spíše je beru asi jako přilby na stavbách, asi málokdo myslí, že mu zahrání život před padající cihlou, ale dává najevo, že člověk je v potenciálně nebezpečném prostředí a dává si větší pozor.

Mnohem větší pozornost bych ale soustředil na nemocnice, a již zmíněné domovy důchodců a na starší lidi celkem.

Stará známá poučka nám říká, že 20 % případů způsobuje 80 % problémů (má dokonce jméno je to Parretovo pravidlo) Takže bych se co nejvíce věnoval oněm 20 % rizikových skupin.

Tedy mnohem přísnější režimy pro zaměstnance, klienty a návštěvy v domovech důchodců, případně opětovné zavedení tirážových stanů v nemocnicích, podobně jako fungovaly na jaře.

Ostatní by mohli víceméně žít tak, jak byli zvykli doposud s občasnou karanténou případně s mnohem více sledovaným průběhem nemoci, tím by se postupně budovala „stádní“ imunita, kterou zkraje pandemie prosazoval i Prymula, než ho okolnosti přesvědčily, že se stane zachráncem veškerého života.

Osobně myslím, že v celkové ochraně vidí jen lepší kšeft než v tvrdé systematické práci. Ale to je můj čistě subjektivní pohled ovlivněný jeho působením v předchozí pandemii prasečí chřipky, a tak není tento názor nikterak zvlášť důležitý.

Důležité je, že ani on jako epidemiolog tuto variantu úplně nezavrhuje (nezavrhoval).

A v neposlední řadě je zde vakcína.

Ač jsem dost často označován jako její odpůrce, není tomu tak, jen v ní nevěřím jako na zázrak a tím méně věřím v povinný všelék. Ale rozhodně bych ohroženým skupinám očkování spíše doporučil.

Tedy seniorům, zdravotnickému personálu a poději všem, kteří by o ni projevili zájem. Sice některé čestnější vlády jasně deklarují, že nezabrání ani nakažení očkovaného, či jeho okolí, ale dost podstatným benefitem je už mírnější průběh nemoci. A tím se vracím se zpět k praktikům, kteří znají anamnézy svých pacientů a mohli by je posílat na očkování. Nemyslím, že při složitosti manipulace s vakcínami je rozumné a schůdné aby očkovali praktici. Věřím spíše v centra, nebo mobilní týmy třeba i armádních lékařů

Takže shrnuto; já bych půl bilionu (pravděpodobně mnohem méně) a nouzový stav využil asi následovně:

  • Posílení hygieny a trasování s pomocí callcenter a praktických lékařů
  • Vetší dohled nad pozitivně testovanými díky posíleným praktikům a včasné podchycení komplikací
  • Zvýšená kapacita akutních lůžek
  • Podpora zaměstnavatelům s karanténou zaměstnanců
  • Tirážové stany v nemocnicích i domovech důchodců, zde by mohla pomoci armáda
  • Očkování indikovaných případů

Být politik s mocí a pravomocemi, které by mi dával výjimečný stav, jistě bych měl k dispozici odborníky ze všech oborů a mé návrhy by jistě rozpracovali mnohem podrobněji, ale takto by znělo mé zadání jako politika odpovědného za zvládnutí situace.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 750,00 Kč
Vybráno 33.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 310 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,25 out of 5)
Loading...
politicon.cz
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.