CSSRDARCEK
31.1.2021
Kategorie: Historie

Jak by u nás vypadala pandemie koronaviru před listopadem 1989?

Sdílejte článek:

ROMAN POTOČARI

Na běžné fronty a běžný nedostatek bychom s velkou pravděpodobností vzpomínali se sentimentem.

Jak by to v Česku nebo na Slovensku vypadalo, kdyby pandemie koronaviru COVID-19 vypukla za socialismu? Zatímco o mnoha aspektech se dá pouze spekulovat, některé věci se dají říci téměř s jistotou.

Nedostatek zboží, dlouhé řady před obchody, uzavřené hranice ani ututlávání důležitých informací ze strany státu by před listopadem 1989 nikoho v zemi nepřekvapilo. Za socialismu to bylo běžnou realitou – a nebylo na to ani třeba pandemii.

 

I díky poznatkům, které jsme dali dohromady, si však nyní odskočme k hypotetické – ale nanejvýš aktuální – otázce: Jak bychom zvládali pandemii koronaviru před listopadem 1989?

Virus by neexistoval

Píše se 6. březen 1989 a lékaři v Bratislavě přijali pacienta s horečkou, slabostí a zápalem plic. Onemocnění se jim nedaří diagnostikovat. V následujících dnech nemocných postupně přibývá. Komunistická strana lékařům přikazuje mlčet. Sousední Rakousko hlásí první nakažené novým koronavirem, spřátelené socialistické státy ale nevykazují jediný případ. Několik bratislavských lékařů požádá o uvolnění, jeden za záhadných okolností zmizí. Země žije oslavou MDŽ, v plném proudu jsou přípravy na 1. květen.

Prvním předpokladem, který lze vyslovit téměř s jistotou, je, že komunistický režim by zpočátku šíření (a možná i samotnou existenci) viru za každou cenu popíral. Ani havárie v Černobylu v roce 1986 nejprve neexistovala. Existovat začala, až když se nedalo jinak.

Ústřední výbor Komunistické strany Československa (KSČ) by nepostupoval jinak než čínští komunisté na samém začátku aktuální pandemie: tvrdil by, že nákaza neexistuje. Když by čekárny lékařů už praskaly ve švech, připustili by, že nákaza přece jen existuje. Ale odpovědnost za ni nese Západ.

Metodou ututlávání u nás komunistický režim postupoval například i v případě problémů se znečištěním životního prostředí či bezpečností potravin . V zmíněné publikaci se mimo jiné věnujeme znečištění ovzduší a obsahu škodlivin v potravinách, o kterých komunisté buď mlčeli nebo lidem vysloveně lhali. Přiznat problém pro stranu znamenalo přiznat slabost. A to si totalitní a autoritativní režimy nemohou dovolit dodnes.

Na hranicích vše po starém

Na toto “opatření” by byl stát před listopadem 1989 připraven dokonale. Pokud by si to ochrana před imperialistickým virem vyžadovala, operativně by bylo možné posílit pohraniční hlídky nebo do oplocení opět zapojit elektřinu.

Plánovači by se zapotili

Dočasný nedostatek ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků, který na Slovensku nastal bezprostředně po vypuknutí současné pandemie, by za socialismu s velkou pravděpodobností trval podstatně déle.

Poté, co v březnu 2020 prudce vzrostla poptávka po ochranných prostředcích, dezinfekci a dalších výrobcích, které najednou na trhu chyběly, výrobci, kteří mohli, co nejrychleji přeorientovali svou výrobu. V závislosti na svých technologických možnostech začali vyrábět roušky, dezinfekční přípravky a další výrobky, po kterých byla najednou obrovská poptávka. Deník N například začátkem dubna informoval o dvou martinských továrnách, které rozjeli výrobu respirátorů a ochranných štítů.

Těmto podnikům přitom nemusel přeorientování či zvýšení výroby nedostatkových zboží nikdo přikázat – na základě zvýšené poptávky a rostoucích cen sami “pochopili,” že výrobků je na trhu nedostatek. Díky jasným ekonomickým indikátorům (vyšším cenám a vyšší poptávce) a jasné ekonomické motivaci (potenciálnímu zisku) tak množství firem pohotově přeorientovalo svou produkci, čímž v konečném důsledku začaly na trhu nedostatkové výrobky přibývat.

Jak by vypadala reakce státních podniků na obdobnou mimořádnou situaci před listopadem 1989? S velkou pravděpodobností by byla podstatně pomalejší. V centrálně plánovaném československém hospodářství se totiž podniky musely řídit plány – směrodatné pro ně nebylo dosahování zisku, ale naplňování plánu. Měnit ze dne na den těžkopádně centrálně plány v celých dodavatelskoodběratelských řetězcích by socialistickým plánovačům pravděpodobně nějaký ten den trvalo.

Dlouhé řady před obchody

Na rostoucí poptávku spotřebitelů po různých druzích statků, například televizorech či autech, podniky před rokem 1989 nedokázaly reagovat dlouhodobě. Směrodatné pro ně totiž nebylo reagovat na velikost a strukturu poptávky (a usilovat tak o vyšší prodej a zisk), ale stůj co stůj naplňovat plán.

V důsledku toho mnohé zboží v prodejnách chybělo, některé krátkodobě, jiné prakticky stále. Řady na “vzácné” druhy zboží se před československými před obchody tvořily pravidelně a například na automobily se sepisovaly pořadníky “čekatelů.” Po požáru v Harmaneckých papírnách v roce 1988 dokonce chyběl toaletní papír. Jiné podniky neměly motivaci z vlastní iniciativy tento “výpadek” v plánu nahrazovat, reakce těžkopádného plánování nějaký čas trvala a dovést nedostatkové zboží ze zahraničí za cenné valuty bylo krajní řešení.

Jak by socialistické podniky reagovaly na skokový nárůst poptávky po rouškách, respirátorech či dezinfekčních přípravcích? S velkou pravděpodobností nijak – dokud by jim to nezadali vševědoucí a všemohoucí státní plánovači. Jak by pak ale neplánovaná přeplánování plánů zamíchalo plánovanou výrobou jiných zboží? Plány dodavatelů? A plány dodavatelů dodavatelů?

Na dlouhé řady před obchody byli spotřebitelé za socialismu zvyklí. Nedostatek, který by přišel s hypotetickou pandemií koronaviru na jaře 1989, by však zřejmě nedokázali “vystát” tak jako řadu na kubánské pomeranče nebo banány před Vánocemi. Na běžné fronty a běžný nedostatek bychom s velkou pravděpodobností vzpomínali se sentimentem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 948 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 1,96 out of 5)
Loading...
politicon.cz
98 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.