0926-china-factory-630x420
20.5.2020
Kategorie: Ekonomika

Jak bez Číny?

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Velmi těžko se dá odhadnout do jaké míry závisí západní svět (a my jako jeho apendix) na Číně, během dvaceti se vytvořila jednostranná vazba, její utnutí bude dlouho trvat a bude to nákladné. Práci rychle neodvykne jenom člověk, ale celé státy, někdo by se spíš nechal zabít než by šel pracovat. Západní člověk musí být velmi velkorysý, když nechá dnešní katastrofickou situaci řešit nejen ty samé ideologie, ale často ty samé lidi, kteří katastrofu způsobili, ať už jsou to politici nebo TV komentátoři. Nahrazení čínské části spotřebních řetězců si kromě práce vyžádá též finance a jistý stupeň odříkání. V některých případech to bude velmi drahé.


Na jeden důležitý bod upozornil generál Liang v hovoru ve francouzském LeConflict, západ nemá lidi oplývající energií a schopnostmi podnikat. V českém prostředí se tu a tam někdo najde, kdo podniká, vesměs se ale jedná o bývalého hospodářského činovníka minulé epochy, který dobře privatizoval, nebo jeho potomky. Pokud by Češi oplývali tímto talentem, nemohli by přenechat celoplošně maloobchodní síť Vietnamcům, navíc ani ne těm nejlepším, ti podnikají jinde.

Benedikt Fuest a Tobias Kaiser se pokusili v DieWelt odhadnout důsledky na maloobchod a tedy na nás všechny, pokud se nahradí čínská část produkčního řetězce. Pár zajímavých příkladů. Dámské lepší punčochové kalhotky zn. Wilox jsou momentálně k dostání i s DPH za deset eur, pokud se výroba přesune do Evropské unie, ženy se mají na co těšit, koncová cena 24 eur. V Evropské unii panuje přesvědčení, že Číňan dostane podstatně méně za stejnou práci, ale je to omyl, Evropan už dost dobře nechápe, že produktivita práce je komplexnější agregát. Ředitel Wiloxu říká, že produkce se může přesunout do Turecka nebo Bulharska, v případě punčoch asi přesunout výrobní zařízení s celou fabrikou nebude tak problematické, ale ředitel dodává, že profesionalita zaměstnanců a ekonomická účinnost jednoznačně mluví pro Čínu. Konečně jinak by Němci mohli punčochy vyrábět v Krupce, též levná pracovní síla.

Kvalitní sluchátka HD599 (kopfhorers) dnes 200eur (u nás trochu levnější), bez Číny 600eur. Výrobci by mohli výrobu přesunout do Vietnamu nebo Bangladéše, ale v Číně je k dispozici kvalitnější pracovní síla, levná energie, výrobci akcentují efektivní infrastrukturu podpůrnou výrobě. Výrobu v Německu svazuje drahá energie, subvence do alternativních energetických zdrojů se promítají do ceny energie. Podle McKinsey Global Institut třetina světové průmyslové produkce pochází z Číny. V některých případech cenový rozdíl nebude tak závratný. U antibiotika Gentamicinu stojí německá dóza jenom o pět eur víc než stejná čínská.

Ve Weltu lamentují, že Volkswagen by si měl rozmyslet investici do fabriky v provincii Xinjiang, kde milion muslimů je v převýchovných táborech. Podobně prý do Uzbekistánu, kde vláda je na pravověrné moc tvrdá. Ke globalizaci, jak jsme ji dosud znali, lze mít velké výhrady, ale z politickokorektně řízené globalizace, jak ji začínají propagovat západní média a politici, jímá hrůza.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavol Hloška 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč

Celkem za měsíc: 6 011,00 Kč
Vybráno 17.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 566 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.