19.8.2015
Kategorie: Ekonomika

Jak bačkoroví ekonomové ničí světovou ekonomiku

Sdílejte článek:

PAVOL TIMKO 19|08|2015

Když jsme si minule prozradili základní problém ekonomiky, který souvisí se znehodnocováním peněz, vynechali jsme jeden důležitý faktor. Jsou to samotní občané – a jejich nenormální chování. Znehodnocování peněz dramaticky nahrává do karet několika nehezkým lidským vlastnostem.

V první řadě si musíme posvítit na netrpělivost spojenou s povrchností. Mnozí lidé si už odvykli vytrvale usilovat o nějaký výsledek. Pojďme se podívat na pár příkladů.

Už nějaký čas se věnuji fotografii. Je to krásná záliba a patří k ní touha podělit se o své dílo. Tak jsem začal zveřejňovat výběr svých fotek na sociální síti Instagram. Pomaličku mi tam přibývají fanoušci, kteří sledují moje obrázky přes můj profil. No nepřestávám se divit, jak často mi někdo posílá nabídky, abych si koupil sledovatele, za pár eur můžu dostat tisíce lajků a “obdivovatelů”.

Bingo!

Mám se tvářit jako nějaký super fotograf, který má 5.000 fanoušků, kteří jsou ve skutečnosti počítačově vytvořené identity? Má mě uspokojit, že jsem takto “populární”? Nebo nabídnu své dílo jako reklamní prostor někomu, kdo by chtěl prodávat vybavení na turistiku, protože během ní jsem udělal nejvíce svých fotek? Vždyť by to byl podvod!

Raději zůstanu u poctivého pomalého nárůstu fanoušků, které přesvědčila kvalita díla a bude lepší, pokud někdo bude sdílet link na moje obrázky s komentářem: “Aha, jaké krásné je Slovensko, tento chlapík má pěkné fotky.” Umělý fanoušek = umělý pocit uznání.

Nebo:

Pokus získat pocit štěstí, aniž jsem se musel o něco snažit, je i základem konzumace drog. Prázdnota, nuda, zábrany komunikovat, nespokojenost – někteří se ji snaží překonávat alkoholem nebo jinými látkami, které pozměňují mysl a vnímání. Na chvíli se opravdu člověk dostane do rozjařeného stavu, ale když účinky pominou, přichází stav “kocoviny”, rozčarování a ještě větší prázdnota.

00uver

Nebo:

Někteří lidé si koupí kolo s elektrickým pomocným motorem, neboť se jim nechce tolik šlapat do kopce. Ne, nemluvím o důchodcích, nebo lidech s nějakým postižením. Mluvím o někom, kdo si vlastně vědomě odpírá pocit vítězství, který člověka čeká na vrcholu těžkého stoupání. Chtějí toho zažít víc, projet vyšší kopce, větší vzdálenosti s menší námahou. Nic proti tomu, ale možná spočívá skutečná radost z cyklistiky v něčem jiném.

Nebo:

Něco podobného je koupit dětem na Vánoce dárky, na které si půjčím peníze. Jenže skutečný vztah k dětem by si možná vyžadoval úplně jiný přístup. Možná by to chtělo od malička chodit s nimi do přírody, sbalit starý batoh, spacák, karimatku a opékat si s rodinou na břehu řeky slaninu na ohni. Namísto nějakého hmotného daru by bylo možná lepší trávit spolu čas, věnovat se společně umění, zálibám, vzít syna na ryby, či na výlet vláčkem s parní lokomotivou.

Žijeme v době konzumu, kdy si lidé dopřávají na úvěr věci, které je v konečném důsledku ani neudělají šťastnějšími. Chceme věci hned, nemáme ochotu něco pro ně obětovat. Necháváme si vymývat mozek představami, že více věcí nám udělá život lepším. Už od dětství magoříme děti tím, že pokud má holčička “pravou Barbie od Mattela”, tak je něčím víc.

Pokud necháme lidi na pospas takovému uvažování, pak budou snadnou kořistí všech těch, co z nich chtějí udělat ekonomické otroky. Pokud si budou lidé myslet, že všechno si mají dopřát ihned, vzít si na to půjčku, budou pak ve spárech těch největších utlačovatelů na planetě. Takto pomáhají tím vydřiduchové ničit světovou ekonomiku a normální fungování systému.

Asi by se slušelo připomenout, že štěstí je výsledkem snahy a vytrvalosti. Neexistují jiné jistoty než pouze ty, které si vlastní iniciativou zajistíte.

Asi by měl někdo připomenout, že nejdůležitější věci v životě nejsou věci.

ZDROJ: Pavol Timko

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 22 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.