ministr-Adam-Vojtěch
21.8.2020
Kategorie: Politika

Jak Babiš setřel Vojtěcha

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonAčkoliv se mnozí politici na celém světě zaklínají tím, jak je současná virová pandemie záležitostí ryze odbornou a jak je třeba naslouchat epidemiologům, fakta z celého světa svědčí o tom, že se jedná o zásadní politický problém.

V Událostech, komentářích se trojice českých politiků zabývala tím, zda česká vláda má v řešení situace koronavirové epidemie jasno, či zda je to pouhý chaos. A unisono tito politici vykládali o tom, jak je situace „vážná“ a jak je třeba řídit se stanoviskem odborníků. Využili navíc situaci, kdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nejprve avizoval všeobecný návrat roušek v interiérech kromě restaurací, pak ve všech interiérech včetně restaurací, aby po zásahu premiéra Andreje Babiše zmizely roušky jak z restaurací, tak ze škol. A přestože pánové Martin Kuba (ODS) a Jiří Růžička (TOP 09 a STAN) jsou z opozice, žádná velká kritika za Babišův zásah nezazněla. Podle moderátorky vyslyšel Babiš „hlas lidu“ a i opoziční politici prohlásili, že všeobecné zavedení roušek podle původního návrhu Vojtěcha bylo přemrštěné. A zazněly i velmi rozumné názory o tom, že bychom se spíše měli věnovat osvětě a vyzývat k dobrovolnému nošení roušek do společnosti v časech chřipek nebo zánětů horních cest dýchacích.

Nicméně, vraťme se k meritu věci. Opatření proti šíření koronaviru byla vždy záležitostí politického rozhodnutí. Velká Británie počala svůj boj s epidemií tím, že vir „projde“ populací, roušky se nenosily, nákaza se rozšířila mezi seniory a desítky tisíc lidí s koronavirem zemřeli. Nakazil se i premiér Boris Johnson a od jeho návratu do aktivní politiky je Británie včele propagování roušek.

Máme také příklad Švédska, kde se na jakoukoliv ochranu prostě „vykašlali“ a nechali vir projít populací, počty úmrtí ve Švédsku s virem jsou až dvacetinásobkem počtu úmrtí v Česku a jen ojediněle znějí hlasy o tom, že za zbytečnou smrt tisíců lidí nese odpovědnost švédská vláda.

V USA je rovněž virová pandemie předmětem politiky. Na virtuálním shromáždění Demokratické strany prohlásila kandidátka na viceprezidentku za tuto stranu Kamala Harrisová, že za smrt více než 150000 Američanů během virové pandemie nese plnou odpovědnost prezident Donald Trump. Progresivní média navíc zařadila do své výzbroje informace od Anthonyho Fauciho, který je od ledna 2020 jedním z předních členů pracovní skupiny White House Coronavirus Task Force amerického ministerstva zahraničí. Je odborností imunolog a velmi často ho média citují, zejména predikce počtu úmrtí. Byl to on, koho citoval prezident Donald Trump v počátku šíření viru v USA v New Yorku, který predikoval až 200000 zemřelých v USA, dnešní počet zemřelých v USA již překonal hranici 150000 osob. Progresivní média dávala často do protikladu stanovisko Trumpa a Fauciho. Trump byl vždy za hlupáka a Fauci za chytrého. Kdyby snad v USA vládla poražená Hillary Clintonová, situace v USA by samozřejmě byla naprosto stejná a byli by to možná republikáni, kteří by Clintonovou vinili ze smrti infikovaných Američanů. A jen tak mimochodem, média už několik měsíců označují USA jako „nejpostiženější zemi“, přičemž existuje celá řada států v Evropě, které mají statistiky na počet obyvatel mnohem horší než USA a obecně je zatím Evropa nejpostiženější kontinent. Ovšem hodí se označovat USA za nejpostiženější stát světa, když v něm vládne Trump.

Pamatujete na počátek virové nákazy v Česku? Na vzrušené obviňování vlády ze strany ODS, že biatlon bez diváků je pomsta za nějaké hlasování předsedy biatlonového svazu? Už tehdy to byla čistá politika, a tak je to po celou dobu. Faktem je, že česká vláda zareagovala rychle a správně, možná s výhodou toho, že náměstkem ministra zdravotnictví byl v té době Roman Prymula. Česko se vyhnulo italskému či španělskému scénáři, se srovnatelnou zemí jako je Belgie má o řád nižší úmrtnost. Všechny opatření přijatá v době nouzového stavu byla racionální a poštěkávání opozice bylo dle mého soudu naprosto trapné.

Dnes, se zkušeností letošního jara a s aktuálním stavem počtu nemocných v lůžkových odděleních českých nemocnic, je uvádění opětovných plošných opatření proti šíření viru v míře, jak si představují epidemiologové a hygienici, neprůchodné. Setkalo se samozřejmě s obrovským odporem a Babiš naprosto správně pochopil, že by jeho vláda přišla o všechny výhody, které ze včasné reakce na pandemii v březnu vyplynuly. Je samozřejmě otázkou, proč se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nechal epidemiology natolik „zmasírovat“, že jim schválil tak rozsáhlý návrat povinnosti nosit roušky. Možná je skutečně velmi mladý a nezkušený, nicméně spíše bych jeho postoj označil za „naivně prostý“. Možná skutečně uvěřil tomu, že je to problém epidemiologický. Babiš však velmi dobře pochopil, že je to tak jako na počátku nouzového stavu problém navýsost politický.

V ČT se krátce vedla i debata mezi pozvanými politiky, zda by Vojtěch neměl odstoupit. Možná, že Vojtěch sám nabídne Babišovi rezignaci. Já osobně bych mu ale ještě dal šanci. Těch několik dní s rouškami a nakonec bez nich sice bylo trochu „na hlavičku“, ale zdravotnictví jako celek zatím zafungovalo na jedničku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 165 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,60 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)