business class for kids
28.1.2016
Kategorie: Společnost

Jak Anna Šabatová “modernizuje” české školství

Loading...
Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA 28|01|2016

V MF DNES mě zaujala dvoustránková reportáž redaktorky Radky Hrdinové, věnovaná problematice školství. Paní redaktorka provedla u 12 vybraným osobností anketu, v které jim položila otázky ohledně toho, jak bude školství vypadat v budoucnu. Případné, na co by měla dnešní škola připravit žáky, kteří jdou letos k zápisu do první třídy a své vzdělání ukončí za nějakých 15 až 20 let.

 
Osobnosti odpovídaly na otázky typu:
  • Budou v budoucnu existovat klasické papírové učebnice ?
  • Budou učitelské sbory tvořit aspoň z poloviny muži ?
  • Budou se ve školách ještě vyučovat dílny a pozemky ?
  • Jaké vědomosti nás uživí a jaké budou třeba pro přežití ?
  • Dočkají se rodiče on-line přenosů ze školních tříd ?
 Na poslední uvedenou otázku mimochodem odpovídal ředitel základní školy Jan Korda a jeho odpověď mi přišla velmi racionální a trefná: „Párkrát jsem už podobný nápad slyšel, ale má to smysl? Je to pro rodiče důležitá informace? Sledovat vše on-line je dnes novou závislostí, informační smršť pak lidi žene do ordinací, protože neumí rozlišovat, co je důležité.“
 
Neříkám, že by ani ostatní  otázky nebyly zajímavé. Ale není hledání odpovědí na většinu z nich spíše jakýmsi věštěním z křišťálové koule? Obdobně bychom se zrovna tak mohli ptát, zda v budoucnu budou ještě existovat tištěné noviny a časopisy nebo budou jenom ty internetové, zda a v kolika obchodech se bude ještě platit hotovostně a podobně. Zda tomu tak někdy opravdu bude a za jak dlouho, na to dnes asi těžko někdo dokáže věrohodně odpovědět.
 
Nebo s trochou nadsázky bych mohl například položit otázku, zda se žáci, kteří letos zahajují školní docházku, mají učit o Evropské unii, když není vůbec jisté, jestli za 15 až 20 let bude toto společenství ještě existovat. Nebo který cizí jazyk se mají dnešní školáci učit, když není jisté, zda za uvedenou dobu bude nejpoužívanějším světovým jazykem angličtina, čínština nebo arabština.
 
Paní redaktorka Hrdinová z anketních odpovědí ovšem odvodila, že například dnešní diskuse o povinné maturitě z matematiky jsou malicherné a jsou zbytečnou ztrátou času. Snad prý na to nedoplatí ty děti, které půjdou letos k zápisů a budou u něj předvádět, jak moc jsou šikovné a kolik toho už umějí.
 
K tomu ovšem musím ironicky dodat, že si nejsem vůbec jistý tím, kolik dětí letos či v blízké budoucnosti bude vůbec ochotno u zápisu něco předvádět. Jak asi někteří čtenáři zaregistrovali, ombudsmanka Anna Šabatová vydala pro rodiče budoucích školáků soubor doporučení, ve kterém jim například radí, aby škole nesdělovali nedůležité údaje jako je například občanství jejich dítěte. A také rodičům říká, že k zápisu do školy své dítě vůbec přivést nemusí…
.
 .
Takže nemějme žádné obavy. Když se české školy začnou radami paní ombudsmanky řídit – nejenom těmi ohledně zápisů do škol, ale i třeba radami ohledně otázek inkluze ve vzdělávání, nošení šátků do škol i dalších věcí, jistě budou moci čeští novináři brzy psát oslavné články o tom, jak se naše zkostnatělé školství modernizuje a konečně dohání tu vyspělou Evropu. 
 .
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 851,60 Kč
Vybráno 31.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 61 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.