business class for kids
28.1.2016
Kategorie: Společnost

Jak Anna Šabatová “modernizuje” české školství

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA 28|01|2016

V MF DNES mě zaujala dvoustránková reportáž redaktorky Radky Hrdinové, věnovaná problematice školství. Paní redaktorka provedla u 12 vybraným osobností anketu, v které jim položila otázky ohledně toho, jak bude školství vypadat v budoucnu. Případné, na co by měla dnešní škola připravit žáky, kteří jdou letos k zápisu do první třídy a své vzdělání ukončí za nějakých 15 až 20 let.

 
Osobnosti odpovídaly na otázky typu:
  • Budou v budoucnu existovat klasické papírové učebnice ?
  • Budou učitelské sbory tvořit aspoň z poloviny muži ?
  • Budou se ve školách ještě vyučovat dílny a pozemky ?
  • Jaké vědomosti nás uživí a jaké budou třeba pro přežití ?
  • Dočkají se rodiče on-line přenosů ze školních tříd ?
 Na poslední uvedenou otázku mimochodem odpovídal ředitel základní školy Jan Korda a jeho odpověď mi přišla velmi racionální a trefná: „Párkrát jsem už podobný nápad slyšel, ale má to smysl? Je to pro rodiče důležitá informace? Sledovat vše on-line je dnes novou závislostí, informační smršť pak lidi žene do ordinací, protože neumí rozlišovat, co je důležité.“
 
Neříkám, že by ani ostatní  otázky nebyly zajímavé. Ale není hledání odpovědí na většinu z nich spíše jakýmsi věštěním z křišťálové koule? Obdobně bychom se zrovna tak mohli ptát, zda v budoucnu budou ještě existovat tištěné noviny a časopisy nebo budou jenom ty internetové, zda a v kolika obchodech se bude ještě platit hotovostně a podobně. Zda tomu tak někdy opravdu bude a za jak dlouho, na to dnes asi těžko někdo dokáže věrohodně odpovědět.
 
Nebo s trochou nadsázky bych mohl například položit otázku, zda se žáci, kteří letos zahajují školní docházku, mají učit o Evropské unii, když není vůbec jisté, jestli za 15 až 20 let bude toto společenství ještě existovat. Nebo který cizí jazyk se mají dnešní školáci učit, když není jisté, zda za uvedenou dobu bude nejpoužívanějším světovým jazykem angličtina, čínština nebo arabština.
 
Paní redaktorka Hrdinová z anketních odpovědí ovšem odvodila, že například dnešní diskuse o povinné maturitě z matematiky jsou malicherné a jsou zbytečnou ztrátou času. Snad prý na to nedoplatí ty děti, které půjdou letos k zápisů a budou u něj předvádět, jak moc jsou šikovné a kolik toho už umějí.
 
K tomu ovšem musím ironicky dodat, že si nejsem vůbec jistý tím, kolik dětí letos či v blízké budoucnosti bude vůbec ochotno u zápisu něco předvádět. Jak asi někteří čtenáři zaregistrovali, ombudsmanka Anna Šabatová vydala pro rodiče budoucích školáků soubor doporučení, ve kterém jim například radí, aby škole nesdělovali nedůležité údaje jako je například občanství jejich dítěte. A také rodičům říká, že k zápisu do školy své dítě vůbec přivést nemusí…
.
 .
Takže nemějme žádné obavy. Když se české školy začnou radami paní ombudsmanky řídit – nejenom těmi ohledně zápisů do škol, ale i třeba radami ohledně otázek inkluze ve vzdělávání, nošení šátků do škol i dalších věcí, jistě budou moci čeští novináři brzy psát oslavné články o tom, jak se naše zkostnatělé školství modernizuje a konečně dohání tu vyspělou Evropu. 
 .
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 14 571,54 Kč
Vybráno 41.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 108 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.