2.7.2015
Kategorie: Politika

Jak agenti vyhrávají soudní spory

Sdílejte článek:

PETER ADAMECKÝ 02|07|2015

Bývalí příslušníci StB ochotně přicházejí na soudy a podávají svědectví o svých spisovatelských a fabulační schopnostech. Možná se nakonec ukáže, že žádná StB neexistovala a byla to jen nějaká pobočka Svazu československých spisovatelů.

Fotbal je hra, kterou hraje dvaadvacet lidí a kterou vždy vyhrají Němci, řekl jednou frustrovaný Gary Lineker, bývalý reprezentant Anglie a později komentátor. Pokud bychom jeho výrok parafrázovali a přenesli do prostoru Česka a Slovenska, tak bychom mohli říci, že soud na ochranu osobnosti je hra, kterou vždy vyhraje spolupracovník StB. Množství vyhraných sporů na ochranu osobností v Česku i Slovensku je toho důkazem.

“Z důkazů vyplynulo, že navrhovatel vědomě nebyl agentem StB. Vyplynulo to mimo jiné i z výpovědí svědků – bývalých příslušníků StB. Svazek navrhovatele byl veden chaoticky a bez jeho vědomí. Navrhovatel vědomě nespolupracoval s StB. Jeho spis byl veden jen formálně.” Uvádí se v odůvodnění rozsudku Krajského soudu v Bratislavě v soudním sporu na ochranu osobnosti s ministrem financí Andrejem Babišem v kauze jeho údajné spolupráce s bývalou Státní bezpečností.

Bývalí příslušníci StB ochotně přicházejí na soudy a podávají svědectví o svých spisovatelských schopnostech. Místo toho, aby během soudu využívali svůj pokročilejší věk a hráli to na ztrátu paměti, suverénně prohlašují, že si vlastně celý spis vymysleli, založili ho z důvodu, aby si udělali čárky u svých nadřízených a splnily plánovanou normu. Vesele falšovali podpisy, vymýšleli zprávy a prokazovaly takové kombinační schopnosti, že se mohli zaměstnat jako scenáristé na Barrandově či na Kolibě. Dokonce brali za své agenty i finanční nebo věcné odměny, určitě poučeni o promlčení takového jednání advokáty zastupujícími své klienty.

babis_stb

Viděl jsem stovky spisů, některé měly stovky, dokonce i přes tisíc stran a také při “úctě” k fabulační schopnostem důstojníků StB nevěřím, že by takového něco dokázali vyprodukovat aniž by jim jejich zdroj vědomě neposkytoval informace. Jsou plné detailních zpráv z prostředí kde se agent pohyboval a znalostí o dalších osobách nebo objektech, které neměl možnost řídící důstojník zjistit si od kancelářského stolu.

Samozřejmě, existují i ​​vymyšlené spisy. Jenže ty vypadají úplně jinak. Viděl jsem tenoučký spis, takzvanou žiletku, který obsahoval tři, čtyři papíry. Základní údaje o osobě, návrh na její získání jako vědomého spolupracovníka a záznam ze schůzky, kde osoba nic nepodepsala akorát v kavárně před příslušníkům prohlásila, že bude spolupracovat. To byly spisy založené kvůli splnění normy, jejichž počet rostl zejména před rokem 1989 kdy se StB snažila s obtížemi pokrýt celé spektrum potenciálních odpůrců režimu. Ale tlusté spisy založené v hlubokých normalizačních letech k nim určitě nepatří. Možná se nakonec ukáže, že žádná StB neexistovala a byla to jen nějaká pobočka Svazu československých spisovatelů.

Stále jsou zde. Vědomí spolupracovníci. Většinou starší pánové působící ve vysokých funkcích, například i v české diplomacii. Nevidíme jim do hlavy proč se spoluprací souhlasili.Touha po kariéře v totalitním státě, zištné důvody, závist vůči úspěšnějším. Nyní se mohou radovat … i když někde v mysli se marně snaží přehlušit pachuť takového tragikomického vítězství.

ZDROJ: Peter Adamecký

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 76 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...