Dostavba-JE-Temelín-725x524
7.11.2018
Kategorie: Politika

Jaderné šachy: Proč je třeba rozbít ČEZ?

Sdílejte článek:

LUKÁŠ KUBEC

Politikou, nikoliv prozíravým ekonomickým a obchodním rozhodnutím – tím se stala dostavba jaderné elektrárny Temelín. Jde však o politikum významné – různé zájmové skupiny mohou díky zakázce na dostavbu získat obrovský vliv na politiku České republiky a tím na osudy náš všech. ČEZ a energetika tak fungují jako slabé místo ČR – stačí zde získat vliv a máte pod palcem celou zemi.

Ruské energoimpérium

Na dostavbu JE Temelín tlačí zejména Hrad, zřejmě pod vlivem poradce Martina NejedléhoNejedlý, „neplacený externí poradce prezidenta Zemana bez žádné oficiální funkce“, který má na Pražském hradě kancelář o třech místnostech, má za sebou dlouhou historii obchodních styků s ruskými energetickými společnostmi, zejména Lukoilem, který ač je formálně soukromou společností, má ve svém nejvyšším vedení mimo zahraniční investory prakticky jen lidi napojené nějakým způsobem na ruskou vládu.

Zejména po likvidaci „prozápadního“ Jukosu v letech 2004-2005 tak sice formálně soukromý Lukoil dost často vystupuje jako státní podnik Ruské federace, hájící její zájmy. Jestli ze strachu z osudu Jukosu, nebo z důvodu propojení představitelů společnosti s vládnoucími osobnostmi Ruska či z důvodu kombinace obojího, nevíme. Důležité je, že tomu tak je.

Nejedlý v minulosti fungoval jako místopředseda Zemanovi SPO a zřejmě zajišťoval financování prezidentské kampaně. Přidáme-li k tomu až nadstandardní péči, kterou Rusko věnuje svému zastoupení na ambasádě v Praze a rizika s tím spojená, na které upozorňuje BIS již několik let, docházíme k jednoznačnému závěru:

Hrad tlačí dostavbu Temelína Ruskem, protože jde o snahu Ruska získat enormní politický vliv v České republice a možnost, jak v ČR (nejen finančně) korumpovat všechny důležité politické osobnosti. Jde o imperiální mocenský nástroj Ruska.

Proč by to Rusko vůbec dělalo?

Česká republika, jakožto „nejvýchodnější západní“ země NATO má či historicky měla své zástupce ve vrcholných funkcích této aliance. Další země bývalého východního bloku již Rusko má přímo či nepřímo pod kontrolou a Česko je tak dalším dílkem v posilování ruského vlivu v Evropě a NATO. NATO – a tedy i Česká republika – je dle ruské vojenské doktríny nepřítelem.

Pokud by se Rusku podařilo ČR vytrhnout ze struktur NATO a EU v situaci, kdy zde bude mít tak zásadní vliv, jaký mu dostavba Temelína může poskytnout, znamenalo by to pro Česko – a budoucí generace českých občanů – návrat do „východního bloku“ pod nadvládu ruského imperialismu.

Řešením je svobodná energetika

To, že se nyní vláda začíná stavět do pozice, kdy celou zakázku a tedy i tuto geopolitickou hrozbu, odsune za funkční období Miloše Zemana (a Martina Nejedlého), je možná řešením nyní, ale je to pouze otázka štěstí a politické odolnosti konkrétních osobností, než systémovým řešením.

Stačí nechat padnout vládu, dosadit někoho, kdo je celé situace příznivěji nakloněn – či na druhou stranu nepřímo ovládnout struktury ČEZu – a celá hrozba je tu znova. Jak se tomu budeme bránit pak?

A vůbec, není absurdní, že o naší budoucnosti na několik desetiletí může rozhodnout cizí mocnost skrze lobbistické tlaky na jednu firmu a na jednu stavbu?

Řešení je prosté – stát musí ztratit vliv na energetiku; je třeba osvobodit energetický trh a rozbít a privatizovat ČEZ.

ČEZká republika

ČEZ, který vznikl transformací někdejšího státního podniku a pozdějším spojením s distribučními společnostmi (mimochodem za vlády Miloše Zemana), je tak státem vytvořený moloch, který ovládl energetický trh – prakticky na zakázku státu. Rozhodnutím vládnoucích politiků jsme si tak vytvořili moloch, který je slabinou české geopolitické bezpečnosti – stačí ovládnout jednu společnost a ovládáte celou zemi.

Jak tedy celý problém systémově vyřešit? Řešením je chaos – je třeba rozbít ČEZ na co největší množství malých firem, které budou privatizovány – částečně přímým prodej, částečně přes akciový trh, částečně jakkoliv – hlavně nějak; tak, aby se zajistilo co největší množství různých vlastníků různých odnoží ČEZu.

Chaos, který by tím prvotně vznikl, by vytvořil podmínky pro optimalizaci svobodného energetického trhu – firmy by se různě spojovali a rozpojovali, majetkově skrze akciové trhy by do nich vstupovali různí vlastníci s různou silou.

Ovládnout tak jasně a dominantně takový trh je mnohem náročnější, než ovládnout jednu firmu – a hlavně: ve chvíli, kdy energetika není politikem v rukou vládnoucích elit nemá žádná cizí mocnost způsob, jak skrze tento trh vydírat celou zemi.

Stát tu přeci není od toho, aby vám domů přiváděl elektřinu, rozsvěcel vám žárovky a zapínal počítači či stavěl elektrárny.

Proto: rozbijme ČEZ, abychom se ubránili ruskému energoimperialismu.

Autor: Lukáš Kubec

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2019: *****

Ladislav Matoušek 100,- Kč, Miroslav Hlousek 100,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Roman Vašíček 2000,- Kč, Pavel Šubrt 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 400,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiřina Gyárfásová 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Bohumil Loucký 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ludmila Karská 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Milan Tahovský 1001,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. František Žmolil 1000,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Petra Rohlíčková 400,- Kč, Pavel Šána 200,- Kč, Nezn. dárce 220,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Mužík 2000,- Kč, Jana Pejosová 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 19 254,00 Kč
Vybráno 55.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 12 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 2,45 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.