3.9.2014
Kategorie: Politika

Já nejsem komunista, ale …

Sdílejte článek:

OD: WASILL 03|09|2014

K napsání tohoto textu mě inspiroval blog Tomáše Sedláčka s názvem „Já nejsem rasista, ale…“, který úspěšně koloval internetem, dokud nebyl nahrazen videoklipy s lidmi polévajícími se kbelíky studené vody.

 

 

Nebudu zde Sedláčkův text nějak pitvat a vysmívat se jeho nelogičnosti, to by bylo až příliš snadné. Nehodlám ho chytat za slovo: tuším, co měl na mysli, i když se mu to nepovedlo úplně šťastně formulovat, a nakonec se zamotal do svých obvyklých sluníčkových úvah bez jakéhokoliv relevantního argumentu.

 

Snad jen krátce. Pokud někdo řekne: „Já nejsem rasista, ale nemám rád cikány/ vietnamce/ ukrajince“, pak je samozřejmě takový větný úvod v rozporu s druhou částí věty. Pokud ovšem někdo vysloví tezi „Já nejsem rasista, ale pozitivní diskriminaci podle barvy pleti považuji za nevýhodnou pro obě strany“, je to v pořádku, a je smutné, že autor takové myšlenky musí v naší politicky překorektní době nejprve výslovně všechny ubezpečit, že není rasista. Navíc pak použitím úvodní věty na možnou rasovou zabarvenost své myšlenky (jakkoliv je nerasistická) zbytečně upozorňuje. Já tuto větu mnohdy sám používám, a rovněž jsem jí v mnoho diskuzích zaznamenal a nepřipadám si zrovna jako člen Ku-Klux-Klanu. Nemyslím si, že používání podobné věty nějak vypovídá o míře rasismu ve společnosti. A to vůbec nechme stranou, že něco jako „rasistická česká společnost“ je ve své podstatě oxymóron, jelikož rasismus je „luxus“, který si Čech v důsledku namíchání svého rodokmenu z krve všech armád, které jsme si sem během historie dobrovolně pustili, nemůže dovolit.

 

 

Je tedy česká společnost rasistická? Nejsem si jist. Ovšem odpověď na otázku, jestli je česká společnost komunistická, je ale více než jasná. Ano, je, a to možná více než kdy dříve, protože se na rozdíl od našich předků mohla z komunistické minulosti poučit, ale neučinila to.

 

Vtip je v tom, že většina lidí vlastně neví, co to komunismus je, a když už to ví, nepřipadá jim na tom nic tak strašného. To, co tu 40 let (ne)fungovalo sice nebyl komunismus, ale socialismus (měli jsme to dokonce i v názvu republiky), ovšem ve své podstatě obě myšlenky splývají v jednu. Lidem se po vyslovení slova „komunista“ vybaví spíše plešatí socialisti Husák s Jakešem, nežli vousatí komunisti Marx s Leninem. Socialismus pak lidé omylem považují za nějaký jiný, mírnější politický směr, který vlastně všude v pohodě funguje a není na něm nic špatného, a v tom je jeho největší nebezpečí. Pojem rasismus je však všem jasný, a proto není třeba jej nějak vysvětlovat.

 

 

S komunismem je to horší, nikdo se k němu pochopitelně dobrovolně nehlásí, a mnohdy o své příslušnosti k této ideologii ani neví. Jak by diskuze v parlamentu, v hospodách nebo na sociálních sítí vypadala, kdyby si lidé uvědomili, že jsou jejich myšlenky komunistické? Zkuste si to představit:

 

„Já nejsem komunista, ale bohatí lidé by měli být více zdaněni než chudí.“

„Já nejsem komunista, ale stát by měl diktovat, co smějí dělat provozovatelé restaurací ve svých soukromých podnicích, a za kolik mají co prodávat.“

„Já nejsem komunista, ale stát by měl 100% zdanit (znárodnit) neprokázaně nabytý majetek.“

„Já nejsem komunista, ale stát by měl vlastnit strategické podniky.“

„Já nejsem komunista, ale školství a zdravotnictví by mělo být zdarma.“

„Já nejsem komunista, ale nadprůměrný zisk je nespravedlivý.“

„Já nejsem komunista, ale příjmová nerovnost je škodlivá a mělo by se s ní něco dělat.“

„Já nejsem komunista, ale peníze jsou zdrojem všeho zla na světě.“

„Já nejsem komunista, ale lidé mají nárok na nepodmíněný příjem.“

„Já nejsem komunista, ale je v pořádku, že se v EU nedá koupit americké zboží bez dodatečného zdanění.“

„Já nejsem komunista, ale stát by měl regulovat cenu vybraných komodit.“

„Já nejsem komunista, ale kohoutková voda by měla být ze zákona zdarma.“

„Já nejsem komunista, ale bohatým lidem a firmám by nemělo být umožněno se stěhovat do zahraničí za lepšími podmínkami.“

 

Také se vám zdá, že ty věty najednou neznějí tak bohulibě?

 

 

Bohužel se takové sousloví v diskuzích nikdy používat nezačne, jelikož by se diskutující odkopal, a projevil se v celé své kráse. Jak jsem již předeslal, kdo tyto myšlenky hlásá, tak většinou neví, že jsou komunistické, a i kdyby to věděl, nepovažoval by to za takovou hrůzu. Jsou to přece myšlenky správné, a jen tak mimochodem jsou i komunistické, ale my si z komunismu přece vyzobeme jen to dobré. Uvozovat větu spojením „Já nejsem komunista, ale“ je navíc naprosto zbytečné. Celá česká společnost je skrz naskrz komunistická, takže by to vlastně ani nikomu moc nevadilo. Ale co, hlavně že nejsme rasisti, ne?

 

ZDROJ: Wasill

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2020: *****

Václav Tykvart 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ivan Domkář ml. 300,- Kč, Vladimír Rozinek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jana Skřenková 150,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Otakar Kohoutek 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Hruška 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libuše Polášková 500,- Kč, Stanislava Ekartová 100,- Kč, Oldřich Lhoták 1000,- Kč, MUDr. Eva Niemcová 100,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jiří Hejhálek 2000,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Sobotka 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Jan Sabo 1000,- Kč, Martin Dřímal 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Miroslav Splítek 200,- Kč, Mgr. Luděk Tesatčík 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 19 031,00 Kč
Vybráno 54.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 49 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.