cigarety
18.12.2016
Kategorie: Ekonomika

Já budu kouřit dál, ale skutečnou svobodu ztratili majitelé restaurací

Sdílejte článek:

JIŘÍ VÍTEK

Nepřátelé státu: Kuřáci a živnostníci, kdo bude další? Dnes se někteří radují nad další ztrátou části svobody tentokráte o ni přišli především majitelé restaurací.

Tak nejdříve bylo hospodským nařízeno namontování účinné vzduchotechniky, aby zajistili čerstvý vzduch, pak oddělené kuřácké a nekuřácké prostory a nakonec jim v jejich prostorách zakážou kouřit zcela? No zajímavé gradování požadavků. A tak je to se vším…

 

.

Nepochybuji  tom, že jde o zlozvyk nezdravý ba přímo škodlivý. Proto tady přece nejde vůbec o to, jestli jste kuřák nebo ne. Tady přece nejde vůbec o to, zdali vám kouř smrdí nebo ne. Tady jde přeci o svobodu rozhodování, o svobodu podnikání a míru toho, co nám má přikazovat a regulovat stát. Vyspělost se dnes měří množstvím zákazů a nařízení. Občana “vyspělého” státu poznáte podle toho, že jeho život reguluje stát. Nezlobte se na mě, ale o takovou vyspělost já nestojím. Ano mám strach ze “zdravých” jedinců, eltářů a morálních nadlidí, ze kterých se vždy vyklubou pokrytci,

Nechám nyní stranou fakt, že protikuřácký boj vedou státy. To by mohlo být námětem na samostatnou úvahu, neboť není zcela jasné, proč se o naše zdraví či nemoci nestará konkrétní odborník, tj. lékař, ale takovou měrou stát, který má na starosti mnoho jiných a docela vážných záležitostí. Ano, jakákoli závislost nám současně svobodu a pocit bezpečí bere. Je to ovšem opět věc individuální, kterou nevyřeší hypotetické Ministerstvo kouření.

Jestli někdo kouří na zastávce a podobně, pak jde o čuně a má být trestán, ale takhle se nechovají všichni kuřáci. Ale, když jde chytrák přes samolepku kuřácký prostor do kuřáckého zařízení  jen proto, abyste si mohl stěžovat na kuřáky je to šmejd, podobný těm šmejdům co práskají, že nemají účtenku z EET. Chápu pro vrchnost je to vlastně ideální občan, práská, bonzuje. Ten, kdo takové zákony dodržuje, je zase o něco dál na cestě k nesvobodě, podroben nesmyslné buzeraci, zatímco ten, kdo na zákony kašlal, na ně bude kašlat stejně dál. Ale jak můžete chtít postihovat svobodu volby? A argument, že v zákoně je hospoda také veřejný prostor? Ano, ale je to veřejný prostor, který znamená vaší volbu z logiky a ne vaše právo.

Mimochodem, vy chcete vyhnat třeba dvacet lidí najednou před hospodu na chodník?? Na veřejný prostor, na který má každý právo? Co když budu chtít zrovna někdo se svým dítětem stát na tom chodníku, kde dvacet lidí kouří??? Že můžu přejít na druhou stranu? Aha… ale to už ho omezujete také a navíc na opravdu veřejném prostoru… Ale to je jen takový malý příklad… O dětech v restauraci a rodičích je to na jiný blog. A to se ani nebavím o svobodě podnikání a o svobodě nakládání se svým majetkem… Podle starého křesťanského přesvědčení se ten, kdo se pohoršuje nad těmito drobnými lidskými neřestmi, potýká většinou s mnohem významnějšími duchovními problémy.

Proč je člověku stále vnucováno, co je a není správné?  … příkazy – zákazy – regulace – dotace- nadace, to vše je proti tomu, co se nazývá svoboda a užití selského rozumu.

ZDROJ: Jiří Vítek

vitek
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 57 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...