israelmoonmission2
22.2.2019
Kategorie: Ekonomika

Izrael posílá svou první sondu na Měsíc

Loading...
Sdílejte článek:

ERIKA BEZDÍČKOVÁ

Měkké přistání na Měsíci se dosud podařilo pouze velmocím – USA, Rusku a Číně. Nyní se o štěstí pokouší malá země, Izrael,  sondou  pouze o velikosti  pračky.

V noci ze čtvrtka na pátek zamíří na Měsíc  lunární sonda „Beřešit“. Tímto slovem začíná První kniha Mojžíšova popisující vznik světa, nyní to znamená také novou éru letů do vesmíru. Start je stanoven na 2,45 hod. z floridského Mysu Cap Canaveral. na palubě soukromé rakety Falcon 9 americké společnosti SpaceX.  Sonda se oddělí po 60 000 kilometrech a vstoupí na měsíční oběžnou dráhu aby poté provedla kontrolované přistání S návratem se počítá za sedm týdnů, 11. dubna 2018.

israelmoonmissionNa palubě bez posádky, která odpovídá zhruba rozměrům pračky bude časová kapsle se stovkami digitalizovaných údajů. Pod ní hebrejská Bible na nosiči o rozměru mince.

Malý Izrael je po velmocích USA, Rusko a Čína čtvrtou zemí, která s malou kosmickou lodí přistane na měsíci, řekl Ido Antebi z neziskové organizace SpaceIL.  „ V pátek ráno budeme psát historii“. Důležitým cílem mise je vytvořit prototyp pro další komerční přistání na Měsíci.

SpaceIL uzavřelo minulý měsíc dohodu s německým podnikem kosmických letů OHB. Cílem jsou budoucí společné komerční mise na Měsíc.

Bezpilotní miniaturní kosmická sonda „Berešit“ má hmotnost 585 kg a  výšku 1,5 m. Na Měsíci má postavit izraelskou vlajku a zkoumat magnetické pole. Na těchto pokusech se podílí renomovaný Weizmannův institut v Rechovot. Zjištěné údaje  mají být po přistání odeslány institutu a NASA; kromě jiného mají přispívat informacemi o vzniku Měsíce a jeho magnetického pole.

Vzdálenost k Měsíci čítá zhruba 384.000 km. Malá sonda má na své sedmitýdenní cestě urazit 6,5 mil. km;  než přistane bude několikrát obíhat  kolem Země a Měsíce.

Splněný sen

Projekt byl zahájen v roce 2011 jako část soutěže „Googole Lunar X-Prize“. Mezitím jej Izrael zařadil mezi mezinárodní projekty. Jonathan Weintraub, jeden ze tří iniciátorů, v pondělí prohlásil: „Pro mne je to jako sen, který dochází naplnění. Je to vskutku vzrušující chvíle“.

Výroba kosmické lodě stála 84 mil. dolarů. Náklady uhradili hlavně soukromí mecenáši, především izraelský miliardář Morris Kahn. SpaceIL získal podporu také z izraelského Úřadu kosmických letů (ISA) a Israel Aerospace Industries (IAI).

„Když Izrael přistane na Měsíci každý Žid si vzpomene, kde v té chvíli byl,“ řekl Kahn, který je zároveň prezidentem  SpaceIL a dodal: „Izraeli se podařilo něco velkolepého. Nic není nemožné – máme odvahu  sny nejen mít, ale také je uskutečnit.“

Autor: Erika Bezdíčková

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 893,00 Kč
Vybráno 22.55%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 527 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.