israel-high-alert
29.9.2020
Kategorie: Politika

Izrael: Konec Palestinců v Arábii

Sdílejte článek:

HERAKLEIOS STALKER

Zdá se, že nyní nastává konec Palestinců v Arábii…

Tento článek je shrnutím posledních událostí a vývoje na blízkém východě, který drasticky mění stávající situaci, a který je zlomový pro Stát Izrael, pro Blízký východ, ale i pro Evropu a Ameriku. Vývoj, který může zlepšit, či zhoršit situaci, ale rozhodně jí posune ze strašlivě zamrzlého a stagnujícího bodu, ve kterém tato situace byla de facto od uzavření mírové smlouvy mezi Izraelem a Jordánskem v roce 1994.

 
Palestinští Arabové, etnikum žijící v židovské domovině Izraele, představují oběti panarabského šovinismu. Kromě Jordánska, které palestinským Arabům, do určité míry vlastním Jordáncům, poskytlo pracovní povolení a sociální ochranu, ostatní arabské státy zneužívali palestinské Araby jen jako své zbraně proti Izraeli, ať už šlo o Libanon, Egypt, či Sýrii a další. Utrpení palestinských Arabů bylo pravidelně dáváno do masmédií, ignorovali se zločiny arabských radikálů, ignorovala se samotná příčina a podstata, a to zneužívání účelově vytvořeného etnika k vlastním politickým cílům. Něco podobného zažila naše země se sudetskými Němci. Ale teď k současné situaci. První zlom v zamrzlé situaci přišel letos v létě. Již v průběhu roku se začínají objevovat zprávy o možném navázání vztahů mezi Státem Izrael a Spojenými arabskými emiráty. Úsilí zintenzivnilo v létě, i s pomocí administrativy amerického presidenta Donalda Trumpa a jeho ministra zahraničních věcí Mika Pompea.
 
15. září 2020, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, za účasti Donalda Trumpa, podepsal dohodu o uznání vzájemných vztahů s ministrem zahraničí Spojených arabských emirátů Abdullahem bin Zayedem. Dohoda ustanovuje přímou leteckou linku mezi Izraelem a SAE, telefonickou linku, základ pro obchodní dohody, otevření velvyslanectví a bezpečnostní, ale i vědecké spolupráci. Dohoda, mimo jiné, vedla zahájení společného výzkumu firem z Izraele a SAE na řešení koronavirové krize. V reakci na přijetí dohody došlo i k drobným kulturním pokrokům, například rozšíření košer jídla v SAE, nebo vyvěšení vlajek SAE v Tel Avivu.
 
Dohoda byla okamžitě odsouzena Íránem a Tureckem, ostře se vymezilo Alžírsko, respektive jeho vládnoucí strana Národně osvobozenecká fronta, od řady skupin znělo unisono, že jde o zradu Palestinců. Zuřivě se proti smlouvě ohradil i pakistánský premiér Imran Chán. Nicméně, odsouzení nebylo jednomyslné. Egypt, Jordánsko i Omán dohodu podporují. Velkou ranou pro odpůrce dohody bylo neodsouzení dohody ze strany Arabské ligy. Americký president Donald Trump, v reakci na dohodu, oznámil, že nic nebrání v prodeji stíhaček F-35 do SAE.
 
Obratem došlo i k další dohodě, a to dohoda o normalizaci vztahů mezi Bahrajnem a Izraelem. Další vítězství Izraele, které se konalo, ještě téhož dne. V otázce Bahrajnu byla vidět dlouhodobá snaha o normalizaci vztahů. Již v roce 2005 Bahrajn upustil od bojkotu Izraele. Náznak uznání Izraele přišel v roce 2007, kdy Chalíd al-Chalífa navštívil Americký židovský výbor a vyzval palestinské uprchlíky k návratu do Palestiny, ale ne do Izraele, čímž nepřímo a neoficiálně uznal existenci Izraele. Bahrajnská vláda dlouhodobě upustila od antisemitské rétoriky, a již dříve navázala bezpečnostní spolupráci s Izraelem. Roku 2016 Bahrajn hostil židovský svátek chanuku, o rok později bahrajnský král navštívil Centrum Simona Wiesenthala, kde odsoudil arabský bojkot Izraele, v roce 2018 uznal právo Izraele na existenci, v roce 2019 se bahrajnský a izraelský ministr zahraničí sešli ve Washingtonu, a ještě téhož roku nejvyšší jeruzalémský rabín Šlomo Amar, navštívil Bahrajn. Pak přichází rok 2020. Podobně jako u dohody s SAE, bahrajnská dohoda ustanovuje diplomatické vztahy, uznává Stát Izrael, zřizuje letecký spoj mezi oběma zeměmi a otevírá cestu k spolupráci v oblasti vědy, obchodu a bezpečnosti.
 
Tato dohoda, i protože byla, až druhá, a protože arabské státy vnímají Bahrajn jako méně důležitý, vzhledem k docházejícím zásobám ropy na jeho území, nebyla tolik reflektována a probírána. Egypt jí podpořil a Omán taky, rozporuplné reakce přišli z Jordánska.
 
Tyto dohody jsou, kromě jiného, i důsledkem tureckého expanzionismu a jeho prohlubující se spolupráce s Íránem. Dokud sunnitské diktatury blízkého východu čelily jen osamocenému šíitskému Íránu, nebyl to problém, ale když se k Íránu připojuje i ambiciózní a silné Turecko, a jako tichý společník i Katar, situace se posouvá ve prospěch Izraele. Kromě toho se hovoří, že i další země možná uznají i Izrael. Objevují se slova o Maroku a Súdánu.
 
Po desítkách let narážení hlavou do stěny, arabské státy začínají chápat nutnost normalizace vztahů s Izraelem, byť i to může mít svá úskalí, protože vedlejším důsledkem hrozí být eskalace napětí na Blízkém východě ze strany Turecka, které v posledních měsících stupňuje svou agresi vůči evropským zemím, zejména vůči Kypru, bez adekvátní odpovědi Evropské unie.
 
Letos došlo, ještě k jedné dohodě, která nepřímo souvisí s těmito událostmi, a to dohoda o normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem. V rámci této dohody bylo totiž rozhodnuto, že Srbsko i Kosovo budou mít svá velvyslanectví v Jeruzalémě a Kosovo uzná Stát Izrael. Pokud to bude naplněno, Kosovo se stane první muslimskou zemí na světě, která bude mít velvyslanectví v Jeruzalémě. Tuto dohodu uvítal i Benjamin Netanjahu.
 
Již od doby mírových smluv mezi Egyptem, Jordánskem a Izraelem se začal sen o vzniku palestinského státu, tak jak si jej představovali vůdci palestinských Arabů, ztrácet. Je možné, že nezávislá Palestina vznikne, ale určitě, ne tak jak si přejí. Poslední šanci měli s mírovým návrhem izraelského premiéra Ehuda Olmerta, který byl velice velkorysí, a který odmítli. Olmert nabízel štědré kompenzace, Američané občanství sto tisíci palestinských uprchlíků a dohoda byla téměř dokončena. Abbás jí, ale odmítnul, rozpoutala se válka v Gaze a nyní palestinští Arabové doplácejí na chybu svých vůdců. Kdo chce moc, nemusí mít nic. Ostatně, sudetští Němci o tom mohou vyprávět své.
 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč

Celkem za měsíc: 18 716,00 Kč
Vybráno 53.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 527 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)