temple-mount-jerusalem-israel
25.10.2019
Kategorie: Politika

Izrael čelí nebezpečné eskalaci zástupné války s Íránem

Sdílejte článek:

CON COUGHLIN

  • Fakt, že Izrael došel během posledních měsíců k závěru, že je nezbytné zaútočit tak daleko od tradičních oblastí vojenských operací blízko svých hranic, indikuje alarmující eskalaci hrozby Íránu pro izraelskou bezpečnost.
  • Bylo oznámeno, že počátkem tohoto týdne izraelský dron bombardoval palestinskou základnu v Libanonu, která byla údajně financovaná Íránem. Bylo hlášeno, že izraelská vojenská letadla bombardovala íránské vojenské základny na předměstích syrského hlavního města Damašku.
  • Už jenom ta představa, že Washington bude vyjednávat s Íránci, když oni stále ohrožují bezpečnost nejbližšího amerického spojence na Středním Východě, je nehorázná.
  • Faktem je, že dokud Írán neopustí svůj dlouhodobý cíl totálně zničit židovský stát, tak se mezi Washingtonem a Teheránem nemůže odehrávat žádný smysluplný dialog o budoucí smlouvě.

Nedávné potvrzení americké armády, že izraelská bojová letadla byla zodpovědná za nedávný útok na íránskou vojenskou základnu v Iráku, odhalila znepokojující rozsah, jakého dosáhla v posledních týdnech takzvaná zástupná válka mezi Teheránem a Jeruzalémem.

Podle vysoce postavených představitelů izraelských bezpečnostních služeb, kteří se vyjádřili mimo záznam, se základna v severní irácké provincii Saladdín stala cílem útoku, protože panovalo přesvědčení, že se používá k montáži íránských raket středního doletu schopných zasáhnout cíle v Izraeli.

Tato hrozba byla považována za tak závažnou, že se vysocí izraelští důstojníci rozhodli k odvážnému útoku, který k dosažení cíle a proniknutí do saúdskoarabského vzdušného prostoru vyžadoval použití neviditelných letadel F-35. Není jasné, jestli Saúdové, kterým se nelíbí íránské vměšování v Iráku, dali izraelským vojenským letadlům povolení ke vstupu do svého vzdušného prostoru.

Útok na základnu místní šíitské milice známé jako Lidové mobilizační síly, které jsou sponzorovány Íránem, proběhl 19. července 2019. Předpokládá se, že výsledkem byla smrt dvou velitelů Íránských revolučních gard (IRGC), a také několika bojovníků Íránem podporovaného hnutí Hizballáh.

Izrael zatím nepotvrdil, že je za tento útok zodpovědný, ačkoliv izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu silně naznačuje, že za nálet je zodpovědná izraelská armáda. Jak se hromadily spekulace, že za nálet je zodpovědný Izrael, tak se objevily zprávy, že izraelský premiér na plánovaném předvolebním shromáždění řekl: “Upevníme naše kořeny a udeříme na naše nepřátele.”

Nyní byl rozsah izraelského vměšování potvrzen Spojenými státy, které mají v Iráku 5 000 vojáků. Vojenští činitelé oznámili, že za tento útok je zodpovědný Izrael.

To bylo poprvé od proslulé Operace Babylon v roce 1981 – náletu na jaderný reaktor Osirak postavený iráckým diktátorem Saddámem Husajnem v rámci jeho snahy získat jaderné zbraně – co Izrael zaútočil na cíl v Iráku.

Fakt, že Izrael došel během posledních měsíců k závěru, že je nezbytné zaútočit tak daleko od tradičních oblastí vojenských operací blízko svých hranic, indikuje alarmující eskalaci hrozby Íránu pro izraelskou bezpečnost.

Kromě toho, přichází v čase, kdy Izrael, aby zastavil íránskou hrozbu, podniká, vojenské operace na mnoha frontách. Bylo oznámeno, že počátkem tohoto týdne izraelský dron bombardoval palestinskou základnu v Libanonu, která byla údajně financovaná Íránem. Bylo hlášeno, že izraelská vojenská letadla bombardovala iránské vojenské základny na předměstích syrského hlavního města Damašku.

Nedávný vzestup izraelské vojenské aktivity ukazuje, kam až je ochoten zajít židovský stát na svoji ochranu vůči zvyšujícímu se ohrožení svých občanů potenciální hrozbou Iránu.

To také poněkud snižuje věrohodnost podezření, které bylo vzneseno začátkem tohoto týdne na summitu G7 v Biarritzu, že Írán je zapojený do tajných rozhovorů o obnovení vyjednávání o svém kontroverzním nukleárním programu.

Spekulace, že by to mohlo znamenat diplomatický průlom v zamrzlých vztazích mezi Washingtonem a Teheránem, byla založena na překvapivém příjezdu íránského ministra zahraničních věcí Džaváda Zarífa do francouzského letoviska jako hosta na summit, zjevně na pozvání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

To přimělo Donalda Trumpa říci, že je připraven setkat se za příznivých okolností se svým íránským protějškem, prezidentem Hasanem Rúháním.

Jakákoliv reálná perspektiva takového setkání byla rychle ztracena poté, co íránský lídr řekl, že ke schůzce může dojít, pouze pokud Washington ukončí svůj program sankcí vůči jeho zemi, takováto předběžná podmínka není pravděpodobně pro nikoho v Trumpově administrativě přijatelná.

Už jenom ta představa, že Washington bude vyjednávat s Íránci, když oni stále ohrožují bezpečnost nejbližšího amerického spojence na Středním Východě, je nehorázná.

Faktem je, že dokud Írán neopustí svůj dlouhodobý cíl totálně zničit židovský stát, tak se mezi Washingtonem a Teheránem nemůže odehrávat žádný smysluplný dialog o budoucí smlouvě.

 

Autor: Con Coughlin, překlad původního textu: Israel Faces a Serious Escalation in its Proxy War with Iran, překlad: René David

 

Con Coughlin je redaktor deníku The Daily Telegraph specializující se na obranu a zahraniční události a významný spolupracovník Gatestone Institute.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 205,00 Kč
Vybráno 37.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 716 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
politicon.cz
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.