rackete_arrested-1024x577
3.7.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Italský soud zrušil domácí vězení pro německou kapitánku, pašeračku migrantů

Sdílejte článek:

COM/HS

Německou námořní kapitánku Carolu Rackete, kterou zatkli v sobotu poté, co navzdory varování přistála s lodí s migranty u břehů Itálie, propustili z domácího vězení. V úterý o tom rozhodla soudkyně Alessandra Vella u soudu v sicilském Agrigente. Podle ní si 31-letá Rackete “plnila svou povinnost zachraňovat životy”, uvádí televize RAI. Prokurátoři žádali soud, aby německá kapitánka zůstala ještě v domácí vazbě.

Agrigentský prokurátor Luigi Patronaggio u soudu argumentoval tím, že Rackete úmyslně narazila s lodí do policejního člunu, který jí bránil v cestě, a také, že měla počkat na povolení, neboť podle vyšetřovatelů migranti na palubě nebyli v zoufalém stavu nouze, jak tvrdila kapitánka.

Soudkyně však rozhodla, že italské zákony, které jsou zaměřeny proti pašerákům migrantů v případě Rackete neplatí, protože její akce byla “záchranná”, píše tisková agentura ANSA.

Nevládní organizace Sea-Watch rozhodnutí soudu přijala s potěšením. Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který je známý svým protiimigrantským postojem, zas na rozhodnutí soudu reagoval s hněvem. V živém vysílání na sociální síti Facebook se vyjádřil, že to jde “proti Itálii a právu”, přičemž také řekl, že Italové jsou dobří lidé, ale nejsou blázni.

“Ignorovat zákon a vrazit do motorového člunu pohraniční policie nejsou dostatečné motivy na vězení,” napsal zas sarkasticky na sociální a mikroblogovací síti Twitter.

Salvini také zopakoval své rozhodnutí, že chce poslat “kriminální kapitánku Carolu Rackete” zpět do Německa. Jak ho cituje ANSA, kapitánka “je nebezpečná pro národní bezpečnost”. Bezprostřední vyhoštění je však nepravděpodobné, protože sicilští prokurátoři plánují Rackete 9. července vyslechnout v souvislosti s vyšetřováním údajného navádění k ilegální migraci.

Rackete se v sobotu rozhodla přistát s humanitární lodí Sea-Watch 3 na italském ostrově Lampedusa i přesto, že italské úřady jí odmítly dát povolení. Salvini totiž zakázal humanitárním lodím aby v italských přístavech vylodili migranty, protože podle něj v podstatě pomáhají převaděčům.

Rackete přistála na Lampeduse 17 dní poté, co nabrala desítky migrantů na palubu u pobřeží Libye. Při přistávání poškodila motorový člun italské pohraniční policie, který jí chtěl zabránit v přistání. Čtyřem příslušníkům pobřežní stráže, kteří na člunu v té době byli, se při této srážce nic nestalo.

Přestože Salvini vykresluje Rackete jako nebezpečnou delikventku, v Německu, Itálii i jiných částech Evropy ji podporují. Její podporovatelé v Itálii a Německu vybrali více než 1,3 milionu eur poté, co dvojice německých televizních osobností spustila online sbírku pro kapitánku a Sea-Watch. V úterý se také v Itálii konalo několik pouličních shromáždění na podporu kapitánky, a to například ve městech Palermo či Pescara.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 893 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
63 komentářů