rackete_arrested-1024x577
3.7.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Italský soud zrušil domácí vězení pro německou kapitánku, pašeračku migrantů

Loading...
Sdílejte článek:

COM/HS

Německou námořní kapitánku Carolu Rackete, kterou zatkli v sobotu poté, co navzdory varování přistála s lodí s migranty u břehů Itálie, propustili z domácího vězení. V úterý o tom rozhodla soudkyně Alessandra Vella u soudu v sicilském Agrigente. Podle ní si 31-letá Rackete “plnila svou povinnost zachraňovat životy”, uvádí televize RAI. Prokurátoři žádali soud, aby německá kapitánka zůstala ještě v domácí vazbě.

Agrigentský prokurátor Luigi Patronaggio u soudu argumentoval tím, že Rackete úmyslně narazila s lodí do policejního člunu, který jí bránil v cestě, a také, že měla počkat na povolení, neboť podle vyšetřovatelů migranti na palubě nebyli v zoufalém stavu nouze, jak tvrdila kapitánka.

Soudkyně však rozhodla, že italské zákony, které jsou zaměřeny proti pašerákům migrantů v případě Rackete neplatí, protože její akce byla “záchranná”, píše tisková agentura ANSA.

Nevládní organizace Sea-Watch rozhodnutí soudu přijala s potěšením. Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který je známý svým protiimigrantským postojem, zas na rozhodnutí soudu reagoval s hněvem. V živém vysílání na sociální síti Facebook se vyjádřil, že to jde “proti Itálii a právu”, přičemž také řekl, že Italové jsou dobří lidé, ale nejsou blázni.

“Ignorovat zákon a vrazit do motorového člunu pohraniční policie nejsou dostatečné motivy na vězení,” napsal zas sarkasticky na sociální a mikroblogovací síti Twitter.

Salvini také zopakoval své rozhodnutí, že chce poslat “kriminální kapitánku Carolu Rackete” zpět do Německa. Jak ho cituje ANSA, kapitánka “je nebezpečná pro národní bezpečnost”. Bezprostřední vyhoštění je však nepravděpodobné, protože sicilští prokurátoři plánují Rackete 9. července vyslechnout v souvislosti s vyšetřováním údajného navádění k ilegální migraci.

Rackete se v sobotu rozhodla přistát s humanitární lodí Sea-Watch 3 na italském ostrově Lampedusa i přesto, že italské úřady jí odmítly dát povolení. Salvini totiž zakázal humanitárním lodím aby v italských přístavech vylodili migranty, protože podle něj v podstatě pomáhají převaděčům.

Rackete přistála na Lampeduse 17 dní poté, co nabrala desítky migrantů na palubu u pobřeží Libye. Při přistávání poškodila motorový člun italské pohraniční policie, který jí chtěl zabránit v přistání. Čtyřem příslušníkům pobřežní stráže, kteří na člunu v té době byli, se při této srážce nic nestalo.

Přestože Salvini vykresluje Rackete jako nebezpečnou delikventku, v Německu, Itálii i jiných částech Evropy ji podporují. Její podporovatelé v Itálii a Německu vybrali více než 1,3 milionu eur poté, co dvojice německých televizních osobností spustila online sbírku pro kapitánku a Sea-Watch. V úterý se také v Itálii konalo několik pouličních shromáždění na podporu kapitánky, a to například ve městech Palermo či Pescara.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Phar. Lubomír Vylíčil 7000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, MUDr. Martin Volný 500,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Tibor Csillaghy 500,- Kč

Celkem za měsíc: 21 359,60 Kč
Vybráno 61.02%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 808 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.