rackete_arrested-1024x577
3.7.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Italský soud zrušil domácí vězení pro německou kapitánku, pašeračku migrantů

Sdílejte článek:

COM/HS

Německou námořní kapitánku Carolu Rackete, kterou zatkli v sobotu poté, co navzdory varování přistála s lodí s migranty u břehů Itálie, propustili z domácího vězení. V úterý o tom rozhodla soudkyně Alessandra Vella u soudu v sicilském Agrigente. Podle ní si 31-letá Rackete “plnila svou povinnost zachraňovat životy”, uvádí televize RAI. Prokurátoři žádali soud, aby německá kapitánka zůstala ještě v domácí vazbě.

Agrigentský prokurátor Luigi Patronaggio u soudu argumentoval tím, že Rackete úmyslně narazila s lodí do policejního člunu, který jí bránil v cestě, a také, že měla počkat na povolení, neboť podle vyšetřovatelů migranti na palubě nebyli v zoufalém stavu nouze, jak tvrdila kapitánka.

Soudkyně však rozhodla, že italské zákony, které jsou zaměřeny proti pašerákům migrantů v případě Rackete neplatí, protože její akce byla “záchranná”, píše tisková agentura ANSA.

Nevládní organizace Sea-Watch rozhodnutí soudu přijala s potěšením. Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který je známý svým protiimigrantským postojem, zas na rozhodnutí soudu reagoval s hněvem. V živém vysílání na sociální síti Facebook se vyjádřil, že to jde “proti Itálii a právu”, přičemž také řekl, že Italové jsou dobří lidé, ale nejsou blázni.

“Ignorovat zákon a vrazit do motorového člunu pohraniční policie nejsou dostatečné motivy na vězení,” napsal zas sarkasticky na sociální a mikroblogovací síti Twitter.

Salvini také zopakoval své rozhodnutí, že chce poslat “kriminální kapitánku Carolu Rackete” zpět do Německa. Jak ho cituje ANSA, kapitánka “je nebezpečná pro národní bezpečnost”. Bezprostřední vyhoštění je však nepravděpodobné, protože sicilští prokurátoři plánují Rackete 9. července vyslechnout v souvislosti s vyšetřováním údajného navádění k ilegální migraci.

Rackete se v sobotu rozhodla přistát s humanitární lodí Sea-Watch 3 na italském ostrově Lampedusa i přesto, že italské úřady jí odmítly dát povolení. Salvini totiž zakázal humanitárním lodím aby v italských přístavech vylodili migranty, protože podle něj v podstatě pomáhají převaděčům.

Rackete přistála na Lampeduse 17 dní poté, co nabrala desítky migrantů na palubu u pobřeží Libye. Při přistávání poškodila motorový člun italské pohraniční policie, který jí chtěl zabránit v přistání. Čtyřem příslušníkům pobřežní stráže, kteří na člunu v té době byli, se při této srážce nic nestalo.

Přestože Salvini vykresluje Rackete jako nebezpečnou delikventku, v Německu, Itálii i jiných částech Evropy ji podporují. Její podporovatelé v Itálii a Německu vybrali více než 1,3 milionu eur poté, co dvojice německých televizních osobností spustila online sbírku pro kapitánku a Sea-Watch. V úterý se také v Itálii konalo několik pouličních shromáždění na podporu kapitánky, a to například ve městech Palermo či Pescara.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 881 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)