SALVINIEU
1.12.2018
Kategorie: Politika

Italský „boj na dvou frontách“

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Itálie nyní svádí válku slov s komisí EU o rozpočtu na rok 2019. Vedle toho ale přijímá nové zákony, které výrazně ztěžují získání práva na azyl v Itálii. Italští poslanci nová opatření přijali obrovskou většinou hlasů.

 

Itálie má velký státní dluh přesahující 130% HDP. Rozpočet, který nová vláda připravuje, je navíc opět deficitní a porušuje pravidla Eurozóny. Evropská komise proto s italskou vládou jedná o změně parametrů rozpočtu. Italská vláda ovšem vzdoruje. Evropský mediální mainstream přitom označuje italskou vládu za populistickou a jednu její složku, Ligu severu, jako „krajně pravicovou“.

Itálie hodlá tlaku na přepracování rozpočtu z evropského ústředí vzdorovat. „Neustoupíme. Ty peníze rozhodně nijak nerozhazujeme. Cílem je, aby Itálie rostla,“ prohlásil koncem týdne italský vicepremiér a šéf vládní krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini. „Jsme přesvědčeni, že navržený rozpočet restartuje zemi,“ říká Luigi Di Maio, rovněž vicepremiér a šéf druhé koaliční strany, populistického Hnutí pěti hvězd. „Rozpočet garantuje více pracovních míst, lepší důchody a méně daní. Ne pro všechny, ale pro většinu Italů,“ dodává Salvini.

Podle mého mínění se však hlavní mediální proud dopouští značného omylu. Tím, že současnou italskou vládu označuje za „populistickou a krajně pravicovou“ současně, k tomu všemu navzdory, tak zvanou populistickou politiku jen posiluje a dělá jí lacinou reklamu.

Italský parlament totiž přijal novou zákonnou úpravu, která upravuje možnosti požádat v Itálii o azyl. Zjednodušeně, vylučuje hlavně muže (genderová nevyváženost?!), a obecně zpřísňuje podmínky pro získání azylu.

Zákon už prošel také Senátem a podepsal ho i prezident Sergio Mattarella. Poslaneckou sněmovnou zákon prošel ve středu pozdě večer. Pro hlasovalo 396 poslanců, proti zvedlo ruku 99 zákonodárců. Zákon prosadil ministr vnitra a šéf protiimigrantské Ligy Matteo Salvini. Jeho strana v červnu zformovala s protestním Hnutím pěti hvězd vládu, kterou média označují za populistickou. Norma počítá mimo jiné s povolením k pobytu uděleným na šest měsíců z důvodu „přírodní katastrofy v zemi původu“. „Rád poskytnu útočiště ženám a dětem, které utíkají před válkou… Ale všem těm ostatním ne,“ komentoval ve čtvrtek Salvini přijetí nového zákona. „Nechci být za idiota,“ dodal. Poslanci Ligy ve čtvrtek přijetí zákona oslavili rozvinutím transparentu na budově sněmovny: „Salviniho návrh byl uzákoněn. Dobré časy (pro migranty) končí“.

Obecně, boj s ilegální migrací je problém celosvětový. Zavírat před tímto jevem oči dnes už absolutně není možné. Italský příklad ukazuje, že lze na problému migrace vyhrát volby. Jenom prosté referování o italské politice vůči migraci tak bude v Evropě působit jako příklad toho, že stát nemusí nečinně čekat a nicnedělání obhajovat humanitárními důvody. Současně je italský příklad vodou na mlýn všem vládám, které v současné EU zaujaly proti ilegální migraci tvrdý kurs, počínaje Rakouskem či Maďarskem a konče českou vládou, která rovněž ústy premiéra ilegální migraci kritizuje.Navíc je velmi pravděpodobné, že tak zvaní korektní politici tato nová zákonná pravidla napadnou na půdě Evropského parlamentu.

Není vůbec překvapivé, že německý parlament schválil pakt o migraci připravený na půdě OSN. To slovenský parlament tento pakt odmítl a slovenský ministr zahraničí na protest proti tomu podal demisi.

Chudší státy EU, tj. zejména její východní část, se navíc dohodly na tom, že nově navržený rozpočet EU nepodpoří. Usilují o to, aby v tak zvaném kohezním fondu zůstalo pro méně rozvinuté regiony EU stejné množství peněz a aby se nezvyšovala spoluúčast států přijímacích podporu EU.

Očekávám, že naopak ekonomicky vyspělejší část EU, tj. západní část, bude za případné změny v rozdělení pomoci v kohezních fondech od východních žadatelů požadovat „výměnný obchod“. Tím by mohl být požadavek, aby se tyto země více podílely na řešení problému migrace a převzaly část migrantů, kteří se nyní nacházejí zejména v Itálii a Řecku. Italská vláda dlouhodobě usiluje o to, aby část migrantů na jejich území převzaly jiné evropské státy. Očekávat lze tudíž velmi ostrý spor. Ten by se mohl již odehrávat na pozadí kampaně před volbami do Evropského parlamentu, které proběhnou v květnu 2019. Právě na výsledku voleb bude velmi záležet, zda bude vůbec nějaká šance prosadit změny v rozpočtu EU na nové programové období od roku 2021. Zdá se, že právě problém ilegální migrace bude jedním z velkých témat voleb. Má totiž potenciál zastínit právě i problém dalších dotací do chudších částí EU. Možná, že velký počet voličů v Česku by se mohl rozhodnout tak, že budou raději chudší, než aby podporovali liberální migrační politiku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 10 312,44 Kč
Vybráno 29.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 44 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,45 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.