bilongo
1.10.2019
Kategorie: Ekonomika

Italská agromafie tyje z dřiny migrantů? Aneb poučení pro Bilonga

Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ TYL

„Zprostředkovatel vyjednává mzdu a z té si bere svůj podíl. Například zemědělec za velkou krabici rajčat vyplatí pět eur, ale on z toho dá dělníkům jenom tři eura,“ vysvětluje Bilongo roli zprostředkovatelů, kterým se v italštině říká caporalato čili kaprálové.

Milý Bilongo, tomu se říká organizace a dělba práce. Chápu, že to u Vás v Africe nemáte a co si kdo udělá, to taky má. A tak proto máte… nafukovací čluny a pašeráky do Itálie.

Možná tomu nebudeš věřit, ale v Evropě tahle otřesná hrůza vznikla už velice dávno. Faktor (z lat. facere, činit, dělat) znamená činitel, agent. Faktoři byli už ve středověku obchodní zprostředkovatelé a z názvu pro jejich kanceláře, francouzsky factorie, vzniklo i anglické slovo factory, továrna. V 18. a 19. století byl v našich zemích faktor obchodní zprostředkovatel, který buďto sám, anebo ve službách obchodní firmy obcházel nebo objížděl domácké výrobce, zejména tkalce, a vykupoval jejich výrobky. Mohl jim také dodávat surovinu. A bylo to tak, že si za to bral provizi (převyprávěno volně podle Wikipedie). Ano, je to odporně nekomunistické, ale když ty sám nemáš farmu a ty sám neumíš svoje vlastní produkty prodat, holt na to někoho potřebuješ. Teda – ještě taky můžeš mít EU, kdy pěstuješ, pěstuješ… a pak to vyhodíš na hnojiště, protože dotace jsi na to stejně dostal, tak na co se dřít s prodejem, žejo?!

V Evropě a v Americe to zašlo tak daleko, že následovníci faktorů vymysleli zlepšení – už lidi neobjížděli, ale svezli je na jedno místo, kde se vyrábělo. A navíc jeden dělal rukávy, druhý přišíval knoflíky, třetí se specializoval na límce…. A vznikla manufaktura. A furt tady byl ten zlý faktor, agent nebo jak ho chceš nazývat, který dodal materiál, odebral výrobky, ty prodal a rozdíl mezi tím, co vyplatil dělníkům a co dostal od kupujících, si nechal. A když měl dost, tak třeba financoval chudobinec nebo postavil kostel.

Nebudeš tomu věřit, ale vznikly tak továrny a vyvinul se průmysl.

A pak přišli komunisti, všechno patřilo všem, tudíž nic nikomu a celé to mělo fungovat tak, že nebudou majitelé, továrníci, faktoři, ani agenti a my všichni budeme rovnocenní Bilongo. Fakticky to bylo tak, že Bilongo nahoře ukradli továrníkům jejich podniky, Bilongo dole měli pořád stejné nic jako před tím a mezitím se vytvořila třída různých šmelinářů, kteří Bilongům nahoře i dole dokázali obstrat to, co potřebovali, protože to byli novodobí faktoři. Ten směnil to a ten směnil ono. A nakonec z toho byl zbídačený Bilongistán, kde kvetla korupce, protože k rovnosti a spravedlnosti jsi se dostal jen tehdy, když jsi znal ty správné Bilongy nahoře a šmelináře a bylo to skoro tak fajn, jako v té Vaší Africe.

No a tak jestli Ti, milý Bilongo, chybí komunismus, je zbytečné budovat ho v Itálii. Stačí se vrátit k Vám do Afriky…

Nafoukni člun, řekni Lékářům bez hranic, ať Tě zas neodvlečou do té fuj Evropy a pluj. Pa a piš!

Autor: Tomáš Tyl

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 11 809,60 Kč
Vybráno 33.74%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 575 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.