SALVINI022020
26.2.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Itálie: Salviniho čeká soud za “únos” migrantů

Sdílejte článek:

SOEREN KERN

  • V září 2019 prohlásil sicilský prokurátor Carmelo Zuccaro, že obvinění Mattea Salviniho “z únosu” je “neopodstatněné”, a doporučil, aby byl veškerých obvinění zproštěn. Soud v sicilské Katánii však rozhodnutí státního zástupce Zuccara zvrátil a on je nyní paradoxně povinen v trestním stíhání Salviniho pokračovat, i když ho již shledal nevinným.
  • Obvinění proti Salvinimu je zřejmě součástí politického tažení proti němu a jeho opozici vůči masové migraci. Důkaz: Ačkoli rozhodnutí zabránit ilegálním migrantům z paluby lodě Gregoretti se v červenci 2019 na Sicílii vylodit, učinil Salvini v úzké spolupráci s ostatními členy italské vlády, trestnímu stíhání čelí pouze on.
  • “Předseda vlády Conte v těchto diskusích nikdy nevyjádřil opačné stanovisko… To činí hypotézu o individuálním jednání ministra Salviniho zcela nepravděpodobnou.” — Senátorka Legy Erika Stefani předložila dokumenty, které dokazují, že diskuse o osudu migrantů z lodě Gregoretti se účastnili i ostatní vládní ministři.
  • “Pokud mě zažalují, vysvětlím soudcům, že hájení hranic naší země a ochrana občanů byly mou povinností. Půjdu do soudní síně naprosto klidný, neboť budu zastupovat miliony Italů. Dělal jsem prostě to, co ode mne chtěli, abych dělal: Kontroloval jsem, kdo do Itálie vstupuje a kdo ji opouští.” — Tweet bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, 12. února 2020.
  • Důsledkem právních problémů jak Trumpa, tak Salviniho je růst jejich popularity mezi voliči. Průzkumy naznačují, že pokud by se v Itálii konaly všeobecné volby nyní, tak by Lega spolu se svými konzervativními spojenci získala parlamentní většinu.

Italský Senát odhlasoval, že bývalý ministr vnitra Matteo Salvini bude zbaven parlamentní imunity, a bude tudíž čelit soudnímu stíhání za “únos”, kterého se dopustil tím, že nepovolil ilegálním migrantům přistát na Sicílii.

Pokud bude Matteo Salvini, lídr protimigrační strany Lega (Liga), uznán vinným, tak mu hrozí zákaz výkonu politické funkce a trest až 15 let vězení. Matteo Salvini řekl, že jednal v italském národním zájmu a že obvinění proti němu jsou politicky motivovaná a jejich cílem je umlčet kritiku migrační politiky “otevřených dveří”.

Podle italského práva požívají ministři imunitu vzhledem k opatřením přijatým během zastávání svého úřadu – pokud ovšem Senát neodhlasuje zrušení této ochrany. Dne 12. února 2020 rozhodl italský Senát poměrem hlasů 152 ku 76 o zrušení Salviniho imunity, poté, co senátní výbor 21. ledna 2020 toto rozhodnutí doporučil.

V prosinci 2019 soud v sicilské Katánii rozhodl, že Matteo Salvini bude obviněn “z únosu s přitěžujícími okolnostmi” za to, že omezil osobní svobodu 131 migrantů na palubě plavidla italské pobřežní stráže Gregoretti tím, že jim nedovolil se v Itálii vylodit. Incident, ke kterému došlo během čtyř dnů v červenci 2019, byl součástí Salviniho politiky “zavřených přístavů” zaměřené proti ilegální migraci. Matteo Salvini se svým přístupem také pokoušel donutit členské státy EU ke sdílení břemene masové migrace.

Za poslední čtyři roky připlulo do Itálie více než 600 000 migrantů. Podle pravidel EU – známých jako Dublinské nařízení – musí migranti požádat o azyl v první zemi EU, do které vstoupí, což z geografických důvodů představuje pro Itálii nepřiměřenou zátěž.

Poté, co se pět členských zemí EU uvolilo přijmout většinu migrantů nacházejících se na palubě lodi Gregorettipovolil jim Salvini 31. července 2019 vylodit se v sicilském přístavu Augusta, odkud byli do těchto zemí EU odvezeni.

V září 2019 prohlásil sicilský prokurátor Carmelo Zuccaro, že obvinění Mattea Salviniho “z únosu” je “neopodstatněné”,doporučil, aby byl Matteo Salvini veškerých obvinění zproštěn. Soud v sicilské Katánii však rozhodnutí státního zástupce Zuccara zvrátil a on je nyní paradoxně povinen v trestním stíhání Salviniho pokračovat, i když ho již shledal nevinným.

Obvinění proti Salvinimu je zřejmě součástí politického tažení proti němu a jeho opozici vůči masové migraci. Důkaz: Ačkoli rozhodnutí zabránit ilegálním migrantům z paluby lodě Gregoretti se v červenci 2019 na Sicílii vylodit, učinil Salvini v úzké spolupráci s ostatními členy italské vlády, trestnímu stíhání čelí pouze on.

Senátorka Legy Erika Stefani vystoupila v Senátu před hlasováním o zbavení Mattea Salviniho imunity a předložila dokumenty, které dokazují, že diskuse o osudu migrantů z lodě Gregoretti se účastnili i premiér Giuseppe Conte, místopředseda vlády Luigi Di Maio a ministr spravedlnosti Alfonso Bonafede. “Předseda vlády Conte v těchto diskusích nikdy nevyjádřil opačné stanovisko,”řekla. “Vláda implicitně i explicitně sdílela rozhodnutí ministra vnitra Mattea Salviniho… To činí hypotézu o individuálním jednání ministra Salviniho zcela nepravděpodobnou.”

Zdá se, že vyhlídka na zdlouhavou právní legální bitvu Mattea Salviniho povzbudila a jeho chování teď připomíná předvolební kampaň. Předtím, než Senát odhlasoval zrušení jeho imunity, Salvini tweetoval:

“Pokud mě zažalují, vysvětlím soudcům, že hájení hranic naší země a ochrana občanů byly mou povinností. Půjdu do soudní síně naprosto klidný, neboť budu zastupovat miliony Italů. Dělal jsem prostě to, co ode mne chtěli, abych dělal: Kontroloval jsem, kdo do Itálie vstupuje a kdo ji opouští.”

Poté, co Senát rozhodl, Salvini tweetoval:“Nemám se za co stydět. Půjdu do soudní síně, a tam potvrdím, co jsem udělal. Jsem velmi hrdý na to, co jsem jako ministr dokázal.” Matteo Salvini poté označil za skutečné “únosce” své politické odpůrce: “Jsou to únosci demokracie.”

V rozhovoru pro televizi TG2, Salvini řekl:

“Během mého působení ve vládě jsme snížili počet úmrtí na moři. Snížili jsme počet vyloděných migrantů, a tím jsme snížili náklady a problémy pro naše občany. Doufám, že soud bude spravedlivý a nestranný. Cítím se jako dobrý Ital, ne jako zločinec. Hájil jsem hranice své země a bezpečnost svých dětí a dětí všech Italů. O žádnou medaili se neprosím, ale oni mě namísto toho pohnali k soudu. Půjdu do té soudní síně a řeknu jim tam, že hájení hranic mé země je moje právo a moje povinnost.”

Matteo Salvini čelí ještě dalším právním hrozbám. V srpnu 2018 ho sicilský prokurátor Luigi Patronaggio obvinil z “únosu, nezákonného zatčení a zneužití moci” za to, že zakázal 150 převážně eritrejským migrantům opustit loď italské pobřežní stráže Diciotti, dokud si je neslíbily převzít jiné členské státy EU.

Patová situace trvala šest dní. 28. srpna 2018 umožnila italská vláda migrantům vylodění v sicilském přístavu Katánii poté, co se Vatikán, Albánie a Irsko dohodly, že je přijmou.

V březnu 2019 hlasování v italském Senátu Mattea Salviniho před stíháním v kauze lodi Diciotti ochránilo.

Dne 12. února 2020 ukončila milánská prokuratura vyšetřování Mattea Salviniho za “urážku” Caroly Racketeové, 31leté německé kapitánky migrační záchranné lodě. Salvini osočil Racketeovou z napomáhání ilegální imigraci a nazval ji “pirátkou” a “veřejným nepřítelem”. A pak jí slíbil, že ji z Itálie vyhostí. Právník Racketeové Alessandro Gamberini obvinil Salviniho z vyvolávání nenávisti: “Žalobu na ministra Salviniho již máme připravenou.”

26. února 2020 rozhodne senátní výbor o tom, zda bude Salvini obviněn také z “únosu” 107 migrantů na palubě plavidla Open Arms, lodi španělské nevládní organizace operující v moři u Sicílie, mezi 14. a 20. srpnem 2019.

Není divu, že Salvini přirovnal své právní problémy k právním problémům prezidenta USA Donalda J. Trumpa, který kvůli své politice čelil impeachmentu v Kongresu USA. Salvini tweetoval:

“Přirovnáváte mě k Trumpovi? Ten má přece o několik miliard a o pár let více! Je však jasné, že se levice po celém světě snaží zvrátit demokratická rozhodnutí soudní cestou.”

Důsledkem právních problémů jak Trumpa, tak Salviniho je růst jejich popularity mezi voliči. Podle průzkumů veřejného mínění je nyní Lega nejpopulárnější italskou politickou stranou s volební podporou kolem 30 %. Průzkumy naznačují, že pokud by se v Itálii konaly všeobecné volby nyní, tak by Lega spolu se svými konzervativními spojenci získala parlamentní většinu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 874 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)