openarmsmigr
3.10.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Itálie: Salvini ven, migranti sem

Sdílejte článek:

SOEREN KERN

  • Několik posledních týdnů se počet migrantů připlouvajících do Itálie postupně zvyšoval … Mnoho nových příchozích se nyní dostává do Itálie po nových trasách pro pašování lidí, které začínají v Turecku
  • Mezitím se ministři vnitra Francie, Německa, Itálie a Malty setkali 23. září 2019 v maltském hlavním městě Vallettě a dohodli se na předběžném plánu, jak budou ztroskotaní migranti “dobrovolně přerozdělováni” v rámci celé Evropské unie … Podobné návrhy ovšem v minulosti selhaly a není důvod se domnívat, že to s tímto plánem dopadne jinak, zejména proto, že koncept evropské solidarity je naprostý mýtus. Doposud se na přerozdělování migrantů dohodlo pouze šest států EU: Francie, Německo, Řecko, Itálie, Malta a Španělsko.
  • Nevládní organizace jako Open Arms tvrdí, že hrají neocenitelnou humanitární roli při záchraně životů uprchlíků a žadatelů o azyl, kteří utíkají před válkou a útlakem ve svých domovských zemích. Statistiky ovšem ukazují něco úplně jiného.
  • Salvini odsoudil novou vládu jako “produkt Paříže a Berlína, vládu, která se zrodila ze strachu, že ztratí moc, vládu bez důstojnosti a bez ideálů, plnou mizerných lidí ve funkcích, na které nemají.”

Zdá se, že nová italská vláda, která se zavázala zvrátit tvrdou migrační politiku bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, vyvolala novou vlnu masové migrace ze severní Afriky.

Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo od nástupu nové vlády do funkce 5. září 2019 na italské pobřeží více než 1400 migrantů.

Podle IOM se několik posledních týdnů počet migrantů připlouvajících do Itálie postupně zvyšoval: 6. září dorazilo do Itálie 59 migrantů; 9. září 67; 14. září 121; 15. září 259; 18. září 275; a mezi 19. a 25. zářím jich dorazilo 475. Celkově se počet migrantů v září 2019 zvýšil o více než 100 % v porovnání s počtem těch, kteří do Itálie dorazili v září 2018.

Mnoho nových příchozích se nyní dostává do Itálie po nových trasách pro pašování lidí, které začínají v Turecku. V posledních týdnech přistálo v Kalábrii na jihu Itálie nejméně pět lodí s migranty. Například 21. září se v kalábrijském přístavu Crotone vylodilo 58 Pákistánců.

K přepravě lidí ze subsaharské Afriky do Itálie využívají pašerácké mafie nové trasy v jižním Středomoří. V posledních týdnech použily zločinecké gangy malé lodě k přepravě migrantů z Libye do Tuniska, odkud je přeplutí na nejjižnější italský ostrov Lampedusu kratší a méně riskantní. Touto cestou se na Lampedusu dostalo například 20. září 92 migrantů ze subsaharské Afriky – Gambie, Pobřeží slonoviny, Mali a Senegalu.

Současně se také zdá, že nová italská vláda má daleko shovívavější postoj k lodím zachraňujícím migranty, které provozují evropské neziskovky. Tyto organizace, jejichž cílem je vyzvedávat migranty u libyjského pobřeží a přepravovat je do italských přístavů, však byly obviněny ze spolupráce s pašeráckými mafiemi.

14. září 2019 povolila italská vláda lodi Ocean Viking plující pod norskou vlajkou a provozované francouzskými charitativními organizacemi SOS Méditerranée a Médecins Sans Frontières (MSF, Lékaři bez hranic) zakotvit na Lampeduse a vylodit 82 migrantů vylovených v libyjských pobřežních vodách.

24. září dovolila italská vláda plavidlu Ocean Viking zakotvit v sicilském přístavu Messina a vylodit dalších 182 migrantů.

Zatímco Matteo Salvini zakázal lodím neziskovek přistávat v italských přístavech, zdá se, že nová italská vláda evropské nevládní organizace (NGO) povzbuzuje. 23. září oznámila španělská nevládní organizace Open Arms (Otevřená náruč), že se do zachraňování migrantů znovu zapojí její loď Astral .

V srpnu 2019 byla organizace Open Arms a její stejnojmenná loď zapojeny do třítýdenního bezvýsledného vyjednávání s italskou vládou, která odmítla umožnit plavidlu přistávat v italských přístavech. Sicilský prokurátor Luigi Patronaggio ale 20. srpna 2019 nařídil lodi Open Arms, kotvící kilometr od nejjižnějšího italského ostrova Lampedusa, aby zakotvila na Sicílii a umožnila svým cestujícím vylodění. Patronaggio udělal toto rozhodnutí poté, co někteří migranti skočili do moře a pokusili se doplavat na břeh. Následující podrobnější prozkoumání videozáběrů ovšem ukázalo, že posádka lodi Open Arms tuto akci zinscenovala, aby zmanipulovala veřejné mínění. Italské orgány později loď zabavily.

Španělská vláda se tehdy zavázala zaujmout proti této nevládní organizaci tvrdší postoj. Dne 21. srpna španělská úřadující místopředsedkyně vlády Carmen Calvo řekla v rádiu Cadena SER, že Open Arms nemá povolení k přepravě migrantů a že jí za porušení zákazu plavby do pobřežních vod Libye může být uložena pokuta až 900 000 eur. Nezdá se však, že by tato hrozba neziskovku Open Arms odradila. Místo toho nyní tato neziskovka oznámila, že bude zachraňovat migranty také v Egejském moři mezi Řeckem a Tureckem.

Nevládní organizace jako Open Arms tvrdí, že hrají neocenitelnou humanitární roli při záchraně životů uprchlíků a žadatelů o azyl, kteří utíkají před válkou a útlakem ve svých domovských zemích. Statistiky ovšem ukazují něco úplně jiného.

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bylo z migrantů, kteří připluli do Itálie během prvních šesti měsíců roku 2019, 600 (21 %) z Tuniska; 400 (14 %) z Pákistánu; 300 (10 %) z Alžírska; 300 (10 %) z Iráku; 200 (7 %) z Pobřeží slonoviny; 200 (7 %) z Bangladéše; 100 (3,5 %) ze Súdánu; 100 (3,5 %) z Íránu; 100 (3,5 %) z Maroka; a 50 (1,7 %) z Egypta.

Tyto údaje naznačují, že většina migrantů připlouvajících v současné době do Itálie jsou ekonomičtí migranti, nikoliv uprchlíci z válečných zón.

V některých případech jsou migranti přicházející do Itálie kariérní zločinci vydávající se za uprchlíky. Například 26. září informoval italský deník Il Giornale, že německá loď Sea Watch 3, přivezla na Lampedusu tři mafiány, pašeráky lidí, kteří se vydávali za uprchlíky. Loď Sea Watch 3 v červnu narazila do hlídkového člunu italské pobřežní stráže, který se jí snažil zabránit vplout do přístavu.

Mohammed Condè z Guineje a dva Egypťané Hameda Ahmed a Mahmoud Ashuia byli nedávno zatčeni v Messině. Jsou obviněni z provozování detenčního tábora pro migranty v Libyi, kde údajně mučili, znásilňovali, a dokonce vraždili migranty ze subsaharské Afriky, kteří se snažili dostat do Evropy. Deník Il Giornaleinformoval, že nová italská vláda se snažila ututlat před italskou veřejností informace o jejich zatčení, ale podrobnosti případu stejně nakonec prosákly do médií.

Mezitím se ministři vnitra Francie, Německa, Itálie a Malty setkali 23. září 2019 v maltském hlavním městě Vallettě, a dohodli se na předběžném plánu, jak budou ztroskotaní migranti “dobrovolně přerozdělováni” v rámci celé Evropské unie.

Tento čtyřbodový plán bude představen ministrům vnitra všech 28 členských států EU na summitu v Bruselu 17. – 18. října 2019. Jeho cílem je podpořit novou italskou vládu a prokázat “evropskou solidaritu”.

Podobné návrhy ovšem v minulosti selhaly a není důvod se domnívat, že to s tímto plánem dopadne jinak, zejména proto, že koncept evropské solidarity je naprostý mýtus. Doposud se na přerozdělování migrantů dohodlo pouze šest států EU: Francie, Německo, Řecko, Itálie, Malta a Španělsko.

Italský premiér Giuseppe Conte trvá na tom, že otázka imigrace “již nesmí živit propagandu proti EU”.Řekl také, že měkčí přistup jeho vlády k nelegální imigraci je založen na “definici nového humanismu”. Novou italskou ministryní vnitra jmenoval Lucianu Lamorgese, kariérní úřednici, která má umírněné názory na imigraci. Italská novinářka Annalisa Camilli tyto změny vysvětlila takto:

“Itálie v podstatě sděluje Evropě: Opouštíme naši předešlou politiku. Je to obrovský obrat. Itálie se rozhodla vrátit se k postoji, který zastávají Německo, Francie a Španělsko místo toho, aby byla v jednom šiku s [anti-migrantskými] zeměmi, jako je Maďarsko a Polsko, které byly jejími spojenci za bývalého krajně pravicového ministra vnitra Mattea Salviniho.”

Salvini odsoudil novou vládu jako“produkt Paříže a Berlína, vládu, která se zrodila ze strachu, že ztratí moc, vládu bez důstojnosti a bez ideálů, plnou mizerných lidí ve funkcích, na které nemají.”

Salvini také obvinil Conteho, že opět otevřel stavidla masové migrace: “Conte znovu otevřel italské přístavy a počet vyloděných migrantů se poprvé za dva roky zvyšuje,”uvedl v rozhovoru pro televizi Sky Tg24. Rovněž tweetoval“Nová vláda znovu otevírá naše přístavy. Itálie se opět stala evropským uprchlickým táborem. Máme zbabělé ministry, kteří nenávidí Italy.”

Od té doby, co Salvini v červnu 2018 oznámil svou tvrdou imigrační politiku, se počet migrantů připlouvajících do Itálie výrazně snížil, stejně tak jako počet utonulých a pohřešovaných na moři. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky klesl počet vyloděných migrantů z 119 369 v roce 2017 na 23 370 v roce 2018, což je pokles o 80 %. Ve stejném období se počet mrtvých a pohřešovaných snížil z 2 873 na 1 311, což je pokles o více než 50 %.

Podobný trend pokračoval i v roce 2019: Podle UNHCR připlulo do Itálie mezi lednem a červnem 2019 jen 2 800 migrantů, oproti 16 600 během stejného období v roce 2018 a oproti 83 800 v roce 2017.

Statistiky IOM ukazují, že tento sestupný trend se okamžitě zvrátil poté, co se nová vláda ujala v září 2019 svého úřadu.

Nová vlna masové migrace do Itálie pravděpodobně nažene italské voliče do náruče Salvinimu. Podle nového průzkumu veřejného mínění zveřejněného v deníku Il Giornale 19. září 2019 je nyní považován za nejdůvěryhodnějšího politika v Itálii. Průzkum také odhalil, že Salviniho Liga je nyní v Itálii nejsilnější politickou stranou a že kdyby se všeobecné volby konaly dnes, tak by Matteo Salvini s velkou převahou volby vyhrál.

“Nové vládě to italští voliči brzy spočítají,”tweetoval Salvini. “My jsme připraveni. Čas je na naší straně. A nakonec zvítězíme.”

 

Autor: Soeren Kern, překlad původního textu: Italy: Salvini Out, Migrants In, překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute se sídlem v New Yorku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 900,00 Kč
Vybráno 42.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 391 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů