eu-drat-800x480
26.8.2018
Kategorie: Politika

Itálie hrozí neplacením do kasy EU

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Další migranty, kteří se nyní nacházejí na lodi v přístavu na Sicílii, nechtějí přijmout v žádné zemi EU. Itálie pohrozila, že pokud EU nevyřeší migraci, přestane platit svůj příspěvek do společné kasy EU.

I když se oficiální zprávy o výrazném poklesu počtu migrantů mezi roky 2017 a 2018 objevují se železnou pravidelností, potíže s migrací se naopak stupňují. I přes oficiální nejnižší čísla migrace si totiž stále více vlády členských států EU uvědomují, že jde o jejich přežití v dalších volbách.

Jestliže ještě před dvěma měsíci nabídlo Španělsko vylodění řádově několika set migrantů ve Španělsku, nyní už ke stejnému kroku španělská vláda nechce přistoupit. Mezitím se totiž do španělské enklávy Ceuta na africkém pobřeží naproti Gibraltaru doslova probilo několik set migrantů za použití hořlavin a dalších chemických látek. Po druhém násilném pokusu, kdy se do Ceuty probila skupina více než sta migrantů ze subsaharské Afriky, Španělsko tyto migranty během několika desítek hodin vyhostilo zpátky do Maroka. Mezinárodní lidskoprávní organizace sice postup kritizují jako odporující mezinárodnímu právu, kdy migranti neměli možnost získat například i právní pomoc, ale politické konsekvence doslova a do písmene donutily španělskou vládu jednat takto nekompromisně. Minulá vstřícnost byla totiž pravicovou opozicí ve Španělsku tvrdě kritizována a jde o hodně. Blíží se volby a současná španělská socialistická vláda nemá svou pozici zdaleka tak pevnou, aby se nemusela obávat o volební výsledek.

Na italskou pohrůžku vystoupil představitel Evropské komise s tím, že EU a Evropské komisi zvláště „nebude nikdo vyhrožovat“. Je však třeba konstatovat, že italská hrozba je novum. Samozřejmě, média, alespoň ta „proevropská“, komentují italskou pohrůžku jako politiku italských „populistů“. Nicméně, je to jen další příklad toho, že udržování povědomí toho, že problémy dělají „jen“ země bývalého východního bloku jako Maďarsko a Polsko, a možná také trochu Česko a „populisté“ v Rakousku, se stává minulostí. Migrace doslova otřásá podstatou politiky „posilování integrace“.

Také jsme mohli registrovat prohlášení Angely Merkelové, německé kancléřky, že se „Dublin“, tj. stávající pravidla imigrační politiky, přežil či že jsou tato pravidla „mrtvá“. To je jistá nahrávka pro Itálii, že se Německo snaží pomoci. Připomeňme si, že stávající pravidla zatím uznávají, že jednotlivé státy mají pravomoc řešit migraci v rámci svých zákonů. Současně, první země EU, do které migranti vstoupí, se také má zabývat jejich žádostmi o azyl. To by „nový systém“ měl upravit a zavést společnou migrační politiku, v níž by se o žádosti migrantů o azyl staraly všechny státy EU, tj. zavedl by se „natvrdo“ přerozdělovací mechanismus migrantů mezi státy EU. Proto je tvrzení některých politiků, včetně českých, o tom, že jsou „kvóty mrtvé“, minimálně předčasný jásot.

Bez velkého překvapení se zejména v německém tisku objevují zajímavé zprávy o tom, kdo by měl být novým předsedou Evropské komise po volbách do Evropského parlamentu v příštím roce. Objevují se úvahy o tom, že by právě Angela Merkelová měla ambice stát se novou předsedkyní EK. Zdůvodňuje se to tím, že Německo mělo naposledy předsedu EK v rámci tehdejšího Evropského hospodářského společenství již téměř před padesáti lety. Tehdy v době studené války však EHS fungovalo jako společný hospodářský blok s dominantní rolí národních států. Nyní, v čase EU, už tomu tak není a státy EU dobrovolně přijaly řadu omezení národní suverenity nejen v ekonomických, ale i politických otázkách. Proti tomu se v řadě států EU zformovaly silné, tak zvané „protievropské“, či „euroskeptické“ strany, které považují současný stav za chybu a požadují vrátit většinu pravomocí zpět na národní státy. V této situaci by jmenování Merkelové do čela EK po volbách do Evropského parlamentu v příštím roce znamenalo dvě věci:

  • 1) Tradiční strany socialistů a křesťanských demokratů si udrží většinu v EP
  • 2) Bude pokračovat snaha o další a další integraci států EU pod taktovkou Berlína a Paříže.

Jenom silné oslabení socialistické a křesťansko-demokratické frakce v EP by mohlo zabránit tomu, aby se Merkelová nestala předsedkyní Evropské komise. Nicméně, spekulace o Merkelové coby nové předsedkyni EK, má svůj původ ve vnitropolitické situaci v Německu. Merkelová je oslabena, bojuje o přežití ve funkci kancléřky a někteří politici CSU i CDU by odchod Merkelové do Bruselu přivítali s radostí.

Existuje mnoho důvodů k očekávání silného oslabení zejména socialistické frakce v Evropském parlamentu. Socialisté a sociální demokraté prohrávají jedny národní volby za druhými i ve státech západní Evropy, kde si dlouhodobě udržovaly výsadní postavení. I v Německu dopadly sociální demokraté neslavně a na „paty“ jim šlape Alternativa pro Německo. Podobně je tomu i ve Francii, kde se jednalo o naprostý debakl socialistické strany. Nápad poslat Merkelovou do Bruselu tedy může za jistých okolností projít. Zdědila by ale paradoxně plody své chybné imigrační politiky z léta 2015. Jejími plody je i současná italská vláda, rakouský příklon k radikálnímu omezení, resp. zastavení migrace, maďarská politika neposkytování bezplatného jídla neúspěšným žadatelům o azyl apod. Je zřejmé, že další „posilování integrace“ je přáním, které narazí na radikální odpor. Každý předseda EK po volbách v příštím roce bude tedy spíše „demontérem“ než konstruktérem další integrace.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 13 455,00 Kč
Vybráno 38.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 78 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.