BOATSEAW3
6.8.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Itálie dál bojuje. I za nás …

Loading...
Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilJistě jste si povšimli té nové vlny. Nového, razantního náporu pašeráckých neziskovek na Itálii. Po úvodním šoku, když si italský ministr vnitra Salvini dovolil veřejně vyhlásit uzavření přístavů pro jejich lodě, se už „neziskovci” zjevně vzpamatovali, oklepali a přešli so protiútoku. Nebo je „někdo” popíchnul.

Po německé pirátce (jak jinak ji nazvat) Racketeové, která se před pár týdny, povzbuzována svým domácím, německým publikem, násilím vlámala do italského přístavu a nabourala přitom loď italské pobřežní stráže, vyrazily na zteč Italských přístavů i další, osvědčené firmy. Před Lampedusou tak právě vyčkává (a vyhrožuje) loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která (přes zákaz od vlastního státu) vylovila, nebo od pašeráků převzala, 121 afrických obohacovačů Evropy. A do míst výlovu se již plnou parou řítí také úplně novoučká loď Lékařů bez hranic, jménem Ocean Viking.

Světová, a bohužel i naše media, jim fandí a drží palce už zcela neskrývaně. Spolu s neziskovkami a aktivisty Německa, Francie a Španělska je doslova popichují k „prolomení blokády”, k ignorování a nerespektování italských zákonů a tím jejich faktickému zneplatnění. S očekávaným bonusem –  ponížení a oslabení pozic nenáviděného Salviniho.

Naštěstí (prozatím) padá kosa na kámen. Salviniho Itálie se drží a bojuje. V pondělí večer přijal italský Senát Zákonné opatření o bezpečnosti a migraci, který inicioval právě šéf Ligy, ministr vnitra Matteo Salvini. Použil přitom odvážné finty. Projednání spojil s hlasováním o důvěře své vládě, čímž se velice omezila rozprava. Opozice tak ztratila možnost protahovat, oddalovat, rozmělňovat a obstrukcí blokovat jeho přijetí. Poslaneckou sněmovnou italského parlamentu už tento zákon prošel, takže nic nebrání, aby vstoupil v platnost.

Co obsahuje? Moc podrobností zatím není známo, všichni citují jen údaje, uveřejněné agenturou Reuters (např. zde). Ale i to málo vypadá nadějně. Zákonné opatření rozšiřuje pravomoci ministra vnitra, který může „zapovědět humanitárním lodím vstup do teritoriálních vod, plavidla snáze zabavit a jejich kapitánům uložit pokutu až milion eur (25,8 milionu korun), pokud se příkazu nepodvolí”. Dosud byla maximální výše peněžitého trestu 50 000 eur (1,29 milionu korun). Na takovouto pokutu se například zmíněné kapitánce Racketeové její soukmenovci složili během pár dní. Ale milion eur, to už je jiná liga. A možnost zabavit lodě, je trefou přímo do černého…

Neziskovky a levicová media už kvílí. Ale všechny ty jejich morálně rozhořčené apely na humanitu, zákonnou povinnost, námořní právo a podobně, se mohou brzy ukázat jako nesmysly, zcela mimo mísu. Jako „účelovka” na zmatení neinformované, laické veřejnosti. Italský boj o zpětvzetí suverenity nad svými přístavy totiž rozpoutal zajímavou diskusi právníků a diplomatů o výkladu námořního práva. A i těch pár střípků z odborné debaty, které pronikly na veřejnost, stojí za citování.

Námořní právo totiž stanoví, že zachraňovaní jednotlivci musí být přivedeni na „bezpečné místo”. Zda to znamená, dovézt je do přístavu, na větší loď nebo dokonce jen na nafukovací záchranný člun, není jasně definováno. Řada právníků a diplomatů tvrdí, že přístavy mimo EU ve Středomoří, například v Tunisku a Egyptě, se také považují za bezpečná místa. Záchranné lodě operující v mezinárodních vodách pak navíc nespadají do jurisdikce žádného státu, což znamená, že se zde například nemůže použít Evropská úmluva o lidských právech. To je legální mezera… (zde).

Důležité je, že Itálie stále bojuje. I za nás. A pozornosti (zvláště našich politiků) by nemělo ujít, že se to vyplácí. Že skutečný, nepředstíraný boj za národ a jeho suverenitu, přinese straně, která bude mít odvahu zvednout ten prapor, obrovskou lidovou podporu. Italskému Salvinimu a jeho straně Lega stouply preference ze 17% v loňském březnu na současných krásných 39%. A to už stojí za zamyšlení, ne?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Nezn. dárce 0,01 BTC


Celkem za měsíc: 17 770,78 Kč
Vybráno 50.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 134 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.