3178710_berlin-utok-terorismus
23.12.2016
Kategorie: Společnost

Islámský teror v Belíně má také českou oběť

Sdílejte článek:

REC

Ministerstvo zahraničních věcí ČR oznamuje smutnou zprávu, že dnes (22.12.) ve večerních hodinách obdrželo prostřednictvím své ambasády v Berlíně informaci od operačního centra Ministerstva zahraničních věcí SRN o úmrtí české občanky Nadi Čižmár v důsledku pondělního teroristického útoku na vánočním trhu v Berlíně. Zprávu o úmrtí ženy předal osobně její rodině ještě dnes večer velvyslanec ČR Tomáš Podivínský.

Konzulární službu české ambasády v Berlíně kontaktoval manžel zesnulé Petr Čižmár s informací, že pátrá po své manželce, která se mohla v době útoku vyskytovat na vánočním trhu v Berlíně nebo v jeho okolí. Zastupitelský úřad ČR v Berlíně ihned kontaktoval Ministerstvo zahraničních věcí SRN a policii, zda se jeho manželka nenachází mezi oběťmi nebo zraněnými. Toto ale nebylo v tu chvíli z německé strany potvrzeno. Manžel zesnulé ženy poskytl německé policii identifikační údaje, fotografie a vzorky pro analýzu DNA. Německá police sdělila, že výsledky identifikační expertízy budou k dispozici za několik dní. Zástupci ambasády byli po celou dobu v opakovaném kontaktu jak s manželem dotyčné ženy, tak s MZV SRN a s policejním prezídiem Berlín. 

Podle informací od manžela zesnulé ženy žili oba v Německu. Češka byla dlouhodobě zaměstnána u německého zaměstnavatele přímo v Berlíně. Jak Zastupitelský úřad ČR v Berlíně, tak i jeho ústředí v Praze poskytne rodině maximální pomoc a konzulární asistenci při řešení této těžké životní situace. Bližší informace k okolnostem úmrtí ženy nejsou v tuto chvíli k dispozici. Další osobní údaje k oběti nebo k její rodině nelze v tuto chvíli s ohledem na ochranu osobních údajů poskytovat. 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek vyjadřuje rodině zemřelé ženy upřímnou soustrast a udělá maximum pro zajištění podpory rodině zesnulé při jednání s německými úřady tak, aby tato tragická událost byla vyřešena co nejdříve. 

Doufal jsem, že se český občan v Evropě nikdy nestane obětí teroristického útoku. Jsem zarmoucen, že se tak stalo nyní v důsledku tohoto odporného teroristického činu. V této těžké chvíli hluboce soucítím s rodinou zesnulé,” řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Tolik tisková zpráva Ministerstva zahraničí ČR. Manžel oběti, Petr Čižmár, na svém facebookovém profilu sdělilPo třech dnech nejistot a ve velkém zármutku musím všem přátelům a příbuzným oznámit, že se moje manželka Nada Cizmar stala obětí pondělního teroristického útoku na vánoční trh v Berlíně.

Německá policie mezitím pokračuje v honu na čtyřiadvacetiletého Tunisana Anise Amriho. Je podezřelým číslo jedna z útoku v Berlíně, při kterém zemřelo dvanáct lidí. „Máme mnoho důkazů, které ukazují, že tento podezřelý je s velkou pravděpodobností pachatelem útoku,” řekl ve čtvrtek odpoledne na mimořádné tiskové konferenci spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière. A jmenoval hlavní z důkazů: „V kabině vozu byly nalezeny otisky jeho prstů.”

Amri už v minulosti uvízl v hledáčku policie mnohokrát. Několik měsíců jej sledovala pro podezření, že si chce koupit zbraně. Server Spiegel Online s odvoláním na své zdroje uvedl, že se před časem nabízel, že spáchá sebevražedný atentát. Vyšetřovatelé to podle deníku zjistili při analýze odposlechů, které pořizovali během preventivních bezpečnostních akcí. Ani v jednom případě se jim však pro nedostatek důkazů nepodařilo Amriho obvinit.

Kvůli možným islamistickým vazbám se muže pokoušely německé úřady vyhostit, rovněž neúspěšně. Jedinou prokázanou informací, kterou měla policie v ruce, bylo, že Amri prodával drogy v berlínském parku Görlitzer Park.

Anis Amri žil od února v německé metropoli a žádal v zemi o azyl, Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) to ale v červnu odmítl, vyhoštěn však nebyl, ačkoli letos v červenci byl v jihoněmeckém Ravensburgu umístěn do vyhošťovací vazby, protože neměl platné doklady a Tunisko odmítlo, že by muž byl skutečně jeho občanem.

Amri podle tuniského rádia opustil vlast před sedmi lety a v Itálii byl čtyři roky zavřený kvůli podpálení školy. Amriho otec rozhlasu řekl, že do Německa syn přijel před rokem.

Na vyšetřovatele i německé úřady se snáší stále ostřejší kritika za chyby, kvůli kterým se mimo jiné měly zpozdit razie v Berlíně a Severním Porýní-Vestfálsku. Navíc se ukazuje, že v hledáčku policie byl podezřelý Tunisan dlouho před atentátem, nikdo ale nezasáhl.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 59 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...