KRESTANSTVI
22.3.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Írán: Pronásledování křesťanů se stupňuje

Sdílejte článek:

MAJID RAFIZADEH

  • “Vytvořili jsme lidovou armádu, aby bránila zemi a případně také pomohla při mimořádných událostech, ale změnila se v monstrum.” – Mohsen Sazegara, o Íránských revolučních gardách, které pomáhal založit.
  • Podle mezinárodního práva je povinností íránské vlády respektovat svobodu náboženství. Jak dlouho ještě bude mezinárodní společenství přehlížet to, že jsou práva křesťanů v Íránu bezprecedentně porušována?
  • Co se ještě musí stát, aby tito nekonečně nabubřelí moralisté začali proti tomuto porušování lidských práv něco dělat?

Podle podrobné zprávy, kterou společně zveřejnily organizace Open Doors (Otevřené dveře), Middle East Concern (Zájem o Blízký východ), Article 18 (Článek 18) a Christian Solidarity Worldwide (Celosvětová křesťanská solidarita) se pronásledování křesťanů v roce 2018 v Íránu zvýšilo na novou vyšší úroveň.

Ve zprávě se mimo jiné uvádí: “Koncem roku 2018 se uskutečnila bezprecedentní vlna nájezdů na soukromá shromáždění věřících, což vedlo k velkému počtu zatčených. Zpráva konstatuje, že mnoho křesťanů bylo potrestáno odnětím svobody a odvolací soudy tyto rozsudky potvrdily.”

Navzdory tomuto zběsilému zneužívání moci a značnému nárůstu násilí a útoků proti křesťanům, mezinárodní společenství nadále označuje íránskou vládu řízenou prezidentem Hasanem Rúháním za “umírněnou”.

Zatímco se íránské úřady chlubí tím, že s křesťany a jinými náboženskými menšinami je pod vládou islámu zacházeno spravedlivě, íránský režim se ve skutečnosti na křesťany zaměřuje stále více, protože se odvažují praktikovat svoji víru.

I když jsou tyto akce často zdokumentovány, oficiální informace poskytované úřady se rozcházejí se skutečným stále se zvyšujícím počtem zatčených a potrestaných lidí praktikujících jiné náboženství než islám. Například jen v jednom z posledních týdnů bylo zatčeno více než 100 křesťanů. Rovněž“v listopadu a v prosinci 2018 došlo k bezprecedentnímu nárůstu počtu zatčených, neboť zatýkání byla hlášena z měst Ahváz, Chalus, Damávand, Hamadán, Hashtgerd, Karadž, Mašhad, Rašt, Shahin Šahr a Teherán. V jediném týdnu bylo oznámeno zatčení stočtrnácti křesťanů.”

Zdá se, že za násilnosti vůči křesťanům jsou zodpovědné především dva orgány Íránské islámské republiky. Ministerstvo informací a bezpečnosti Íránu a jeho agenti provádějí sofistikovaný dozor nad křesťanskými komunitami, jejichž každodenní život je tak dokumentován a zaznamenáván. Tyto informace jsou pak předávány Íránským revolučním gardám, což je bezpečnostní složka, která se změnila v teroristickou skupinu. Jak uvádí deníkGuardian:

“Mohsen Sazegara byl zakládajícím členem Chomejního gard (Íránských revolučních gard), ale nyní je disidentem v exilu a otevřeným kritikem organizace, kterou pomáhal založit. ‘Vytvořili jsme lidovou armádu, aby bránila zemi a případně také pomohla při mimořádných událostech, ale změnila se v monstrum.'”

Revoluční gardy, na základě informací které obdrží, podnikají útoky na křesťanskou komunitu a rozsáhle občany zatýkají. Zneužívání moci nekončí pouhým zatčením; nevinným občanům je také odepírán spravedlivý a řádný proces a přístup k jejich vlastnímu právnímu zástupci. Pokud si občané stěžují, vyšetřovatelé se uchýlí k násilí a podle organizace Open Doors je umístí na samotku a použijí proti nim řadu technik fyzického a psychologického mučení:

“Vězni jsou často mučeni fyzicky i duševně a jsou podrobeni téměř každodennímu výslechu, včetně dlouhého bití a jsou nuceni vydržet i zvrácené způsoby perzekuce.” Učitel náboženství a bývalý vězeň Morad ze svého pobytu ve vězení popsal například formu mučení, kdy mu stráže přinesly čaj, ale nedovolily mu jít na toaletu. Bývalí vězni hovoří o mučení v podobě spánkové deprivace a o výhrůžkách vůči rodinným příslušníkům – stejně jako o nátlaku na odvolání jejich víry.”

Íránské revoluční gardy se neomezují pouze na jednotlivce. Opakovaně napadají celé kostely, zavírají je a zabavují majetek křesťanů. Důsledkem tohoto neustálého pronásledování je, že se stále více křesťanů uchyluje k tomu, že svou víru praktikují doma, což je praxe známá jako provozování“domácích bohoslužeb”. Dokonce ani to, že se nacházejí ve vlastních domácnostech, jim však neposkytuje žádné bezpečí: Íránské revoluční gardy neustále zvyšují své útoky proti jakékoli křesťanské náboženské praxi.

Orgány režimu obvykle obviňují křesťany z “ohrožení národní bezpečnosti” země. Shamiram Issavi Khabizeh, manželka reverenda Victora Bet Tamraze byla například odsouzena k pětiletému vězení za “členství ve skupině, jejímž účelem bylo narušení národní bezpečnosti”. Šariátský soud jí k tomuto trestu přidal dalších pět let vězení za “shromažďování a konspiraci za účelem páchání zločinů proti národní bezpečnosti”. Jejich jediným důkazem pro tato obvinění bylo, že byla chycena při praktikování svého náboženství. Jak může být čtení evangelia v soukromém domě tak vážným ohrožením národní bezpečnosti země?

Jedním z cílů těchto násilností íránských islámských bezpečnostních složek vůči křesťanům se zdá být ohrožování a zastrašování celé křesťanské komunity, jejíž předkové žili v této zemi po tisíce let, aby křesťané uprchli ze strachu z věznění, mučení a smrti. Zdá se, že strategií Íránských revolučních gard je nadále vyvíjet tlak na křesťanskou komunitu, aby se snížil počet křesťanů žijících v Íránu, což by umožnilo zvýšit podíl muslimů v zemi a tím získat ještě vyšší úroveň kontroly.

Dalším cílem se zdá být udržet křesťanství na okraji společnosti. Špatné zacházení nejenže křesťany děsí, ale udržuje je na okraji společnosti a zabraňuje jim veřejně šířit své evangelium a získávat další občany pro svou víru. Íránská vláda se dívá na křesťany, kteří zůstávají v zemi jako na nepřátelské cizince a podle toho s nimi také zachází.

Podle mezinárodního práva je povinností íránské vlády respektovat svobodu náboženství. Jak dlouho ještě bude mezinárodní společenství přehlížet to, že jsou práva křesťanů v Íránu bezprecedentně porušována?

Co se ještě musí stát, aby tito nekonečně nabubřelí moralisté začali proti tomuto porušování lidských práv něco dělat, aby lidé jednou nemuseli skrývat svoji víru a žít svůj každodenní život ve strachu z krutého pronásledování? Pokud íránská vláda odmítne podniknout kroky k ochraně práv a svobody křesťanů, mohou tito nevinní lidé počítat pouze s humanitární pomocí ze zahraničí a kojit se naději, že možná jednoho dne budou moci žít v zemi, kde jejich víra a modlitby nebudou důvodem pro uvěznění a mučení.

Autor: Majid Rafizadeh, překlad původního textu: Iran: Mounting Persecution of Christians, překlad: Josef Janeček

Dr. Majid Rafizadeh je obchodní stratég a poradce, absolvent Harvardu, politolog, člen představenstva Harvard International Review a prezident Mezinárodní americké rady pro Blízký východ. Je autorem několika knih o islámu a americké zahraniční politice. Dosažitelný je na adrese Dr.Rafizadeh@Post.Harvard.Edu

 Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 600,00 Kč
Vybráno 10.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 854 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
70 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.