iran_in_focus
7.6.2019
Kategorie: Společnost

Írán je náš kamarád

Sdílejte článek:

BENJAMIN KURAS

„Je naivní se domnívat, že pod tlakem takovýchto plošných sankcí by íránská vláda změnila svůj postoj, a absurdní se domnívat, že by mohla přistoupit na těch dvanáct poměrně vyděračských podmínek, které si USA pro zahájení dialogu kladly. Jako třeba vzdát se podpory Hizbolláhu, Hammásu, šíitských milicí v Sýrii a v Jemenu, odzbrojit šííty v Iráku, stáhnout své vojáky ze Sýrie a prostě se vzdát jakéhokoliv svého vlivu v regionu.“
 

Ocitovali jsme si nedávné sdělení Jana Kavana z Parlamentních listů. Pro mladší generaci, neznající personální detaily české politiky 90. let: Jan Kavan byl ministrem zahraničí v první Zemanově sociálně-demokratické vládě a pak předsedou Valného shromáždění OSN, českými vtipálky přezdívaným “ředitel zeměkoule”.

Dnes rád jezdívá do Iránu prodávat nealkoholické pivo ve funkci šéfa česko-slovensko-iránské obchodní komory. Takže mu logicky a pochopitelně musí ležet na srdci víc zájmy zákaznického Iránu než těch vyděračských Spojených států, které na český export do Iránu opět uvalují sankce loňským jednostranným vypovězením smlouvy známé jako P5+1 (US, UK, Francie, Rusko, Čína a Německo,) s Iránem o jeho jaderném programu. Touto smlouvou na ujištění prezidenta Obamy v roce 2016 tyto země uvěřily, že na nukleárně vybavený a vždy prokazatelně pravdomluvný a mírumilovný Irán bude spolehnutí, že nukleární vývoj použije jen k mírovým účelům. I zrušily dřívější sankce a uvolnily mu okolo 100 miliard dolarů. Trump si smlouvu přečetl znovu, mrkl na íránskou zahraniční politiku, všiml si Iránem řízeného nebo financovaného zahraničního terorismu a sdělil Iránu, že dokud s tím nepřestane, smlouvu vypovídá, část peněz opět blokuje a zavádí americký bojkot na firmy s Iránem obchodující. (Vysvětleno velmi stručně a zjednodušeně).

To, že taky mrkl na informace izraelské rozvědky naznačující, že íránský jaderný program směrem k bombě možná nenápadně pokračuje, přivedlo už i některé české mediální komentátory k růžovobrýlému ujišťování, že celé to íránské nebezpečí je jen fejkňůz, které vymyslel Netanyahu na obulíkování Trumpa. Kavanovo sdělení však obsahuje ještě něco navíc. Totiž sympatie s Iránem a bezděkou obhajobu “vlivu Iránu” projevovaného řízením nebo financováním terorismu. Čili obhajobu terorismu. Financovaného z těch peněz, které mu Západ poskytl.

Ponecháme stranou krutosti totalitního íránského režimu na vlastní půdě a soustředíme se jen na jeho zásahy v zahraničí. Je jich plná Wikipedie, ale málokdo se obtěžuje do ní nakouknout. Proti Izraeli Irán vyzbrojuje a financuje hned tři teroristické sítě: Hezbolláh, Hamás, a Palestinský islámský džihád. Jejich útoky na Izrael jsou téměř na denním pořádku. Tisícovky raket z Gazy a z Libanonu, hořící draci pálící izraelská pole, jednotlivci zabíjející izraelské občany noži a výbušninami, často v sebevražedných útocích. V Iráku bojují íránské nebo Iránem řízené šiítské milice Badr nejen proti Američanům, ale i proti iráckým sunitům. Napojení teroristických spiknutí na Irán byla odhalena v Albánii, Bahrajnu, Keňi, Argentině, Thajsku, Francii, Dánsku, Německu, Bosně, Bulharsku, Turecku.

Elitní íránské islámské revoluční gardy, čítající přes 300 tisíc ozbrojenců a vybavené i malým letectvem a námořnictvem, cvičí kdejakou teroristickou bojůvku kdekoli na světě. Japonskou Rudou armádu, Arménskou tajnou armádu, Kurdistánskou Dělnickou stranu, Iráckou Da´wah a armádu Badr, Islámskou frontu osvobození Bahrainu, afghánský Talibán, šiítskou menšinu v Saúdské Arábii, Jemenu a Sýrii. Do Sýrie vyslaly několik tisíc svých důstojníků a 25tisícovou armádu zahraničních šíítů. Jejich hackeři provádějí kybernetické útoky na ropné instalace v Perském zálivu, Jejich lodě pašují svým spřáteleným bojůvkám zbraně.

Na Středním Východě se začíná hovořit o budování “nového Perského impéria”, vznikajícího „neviditelně“, aniž by v dobývaných státech vlála íránská vlajka a pochodovaly íránské gardy. Irák, Libanon, Jemen a do značné míry i Sýrie jsou ovládány z Teheránu prostřednictvím místních proíránských bojůvek. Ty se množí, početně sílí a íránskou ideologii šíří. Pod společným heslem, “Smrt Izraeli, smrt Americe”. Evropě zatím Irán smrtí nevyhrožuje, místo toho obchodními nabídkami přispívá k její sílící nevraživosti vůči USA a Izraeli. Evropa se mu odvděčuje vymýšlením, jak americké sankce obcházet, nahrazením zastavených amerických peněz a proíránskou rétorikou, nemluvě o zakrývání necudných soch za obchodních návštěv íránských vladařů.

Nejnovější obžaloba Iránu z šíření terorismu přišla letos v dubnu od Saúdské Arábie, podle níž Irán provádí „revoluční a přeshraniční akce v porušení mezinárodních zákonů a vyzbrojuje teroristické skupiny”. Snaží se rozpoutáním občanské války „uchvátit jemenský stát”. A protože pomalu (hodně pomalu) se liberalizující Saúdská Arábie je spojencem USA, ty klasifikovaly íránské revoluční gardy jako teroristickou organizaci, financovanou příjmy Iránu z mezinárodních obchodních transakcí. Iránský režim se tak v americké klasifikaci stává předním světovým sponzorem terorismu, na jehož podporu věnuje ročně miliardy dolarů. A že tedy, potažmo, kdo kšeftuje s Iránem, nepřímo financuje masivní terorismus. Tvrdé americké sankce chtějí toto financování omezit a Iránem řízený a sponzorovaný terorismus zastavit. Holt vyděračské podmínky.

A ty fejkňůz o pokračujícím jaderném vývoji? Co kdyby přece jen na něm byla špetka pravdy? Může si svět dovolit lhostejnost? Vážně nám to stojí za basu piva? A ještě k tomu nealkoholického?

Tak dobře, řeknete si, v dnešním post-pravdovém světě trollů, fejků a dezinformací, jak máme poznat, která verze je pravdivá? Možná to nakonec ani tak nemusíme poznat, stačí se rozhodnout, čemu uvěříme. Jak, to bude záležet na tom, kterou dezinformační propagandu preferujeme: íránskou, nebo americkou. A to zas bude záležet na tom, zda chceme raději žít v dokonalém islámu, nebo v nedokonalé západní demokracii.

Autor: Benjamin Kuras

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč

Celkem za měsíc: 8 084,00 Kč
Vybráno 23.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 237 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,69 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
220 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.