iran_in_focus
7.6.2019
Kategorie: Společnost

Írán je náš kamarád

Sdílejte článek:

BENJAMIN KURAS

„Je naivní se domnívat, že pod tlakem takovýchto plošných sankcí by íránská vláda změnila svůj postoj, a absurdní se domnívat, že by mohla přistoupit na těch dvanáct poměrně vyděračských podmínek, které si USA pro zahájení dialogu kladly. Jako třeba vzdát se podpory Hizbolláhu, Hammásu, šíitských milicí v Sýrii a v Jemenu, odzbrojit šííty v Iráku, stáhnout své vojáky ze Sýrie a prostě se vzdát jakéhokoliv svého vlivu v regionu.“
 

Ocitovali jsme si nedávné sdělení Jana Kavana z Parlamentních listů. Pro mladší generaci, neznající personální detaily české politiky 90. let: Jan Kavan byl ministrem zahraničí v první Zemanově sociálně-demokratické vládě a pak předsedou Valného shromáždění OSN, českými vtipálky přezdívaným “ředitel zeměkoule”.

Dnes rád jezdívá do Iránu prodávat nealkoholické pivo ve funkci šéfa česko-slovensko-iránské obchodní komory. Takže mu logicky a pochopitelně musí ležet na srdci víc zájmy zákaznického Iránu než těch vyděračských Spojených států, které na český export do Iránu opět uvalují sankce loňským jednostranným vypovězením smlouvy známé jako P5+1 (US, UK, Francie, Rusko, Čína a Německo,) s Iránem o jeho jaderném programu. Touto smlouvou na ujištění prezidenta Obamy v roce 2016 tyto země uvěřily, že na nukleárně vybavený a vždy prokazatelně pravdomluvný a mírumilovný Irán bude spolehnutí, že nukleární vývoj použije jen k mírovým účelům. I zrušily dřívější sankce a uvolnily mu okolo 100 miliard dolarů. Trump si smlouvu přečetl znovu, mrkl na íránskou zahraniční politiku, všiml si Iránem řízeného nebo financovaného zahraničního terorismu a sdělil Iránu, že dokud s tím nepřestane, smlouvu vypovídá, část peněz opět blokuje a zavádí americký bojkot na firmy s Iránem obchodující. (Vysvětleno velmi stručně a zjednodušeně).

To, že taky mrkl na informace izraelské rozvědky naznačující, že íránský jaderný program směrem k bombě možná nenápadně pokračuje, přivedlo už i některé české mediální komentátory k růžovobrýlému ujišťování, že celé to íránské nebezpečí je jen fejkňůz, které vymyslel Netanyahu na obulíkování Trumpa. Kavanovo sdělení však obsahuje ještě něco navíc. Totiž sympatie s Iránem a bezděkou obhajobu “vlivu Iránu” projevovaného řízením nebo financováním terorismu. Čili obhajobu terorismu. Financovaného z těch peněz, které mu Západ poskytl.

Ponecháme stranou krutosti totalitního íránského režimu na vlastní půdě a soustředíme se jen na jeho zásahy v zahraničí. Je jich plná Wikipedie, ale málokdo se obtěžuje do ní nakouknout. Proti Izraeli Irán vyzbrojuje a financuje hned tři teroristické sítě: Hezbolláh, Hamás, a Palestinský islámský džihád. Jejich útoky na Izrael jsou téměř na denním pořádku. Tisícovky raket z Gazy a z Libanonu, hořící draci pálící izraelská pole, jednotlivci zabíjející izraelské občany noži a výbušninami, často v sebevražedných útocích. V Iráku bojují íránské nebo Iránem řízené šiítské milice Badr nejen proti Američanům, ale i proti iráckým sunitům. Napojení teroristických spiknutí na Irán byla odhalena v Albánii, Bahrajnu, Keňi, Argentině, Thajsku, Francii, Dánsku, Německu, Bosně, Bulharsku, Turecku.

Elitní íránské islámské revoluční gardy, čítající přes 300 tisíc ozbrojenců a vybavené i malým letectvem a námořnictvem, cvičí kdejakou teroristickou bojůvku kdekoli na světě. Japonskou Rudou armádu, Arménskou tajnou armádu, Kurdistánskou Dělnickou stranu, Iráckou Da´wah a armádu Badr, Islámskou frontu osvobození Bahrainu, afghánský Talibán, šiítskou menšinu v Saúdské Arábii, Jemenu a Sýrii. Do Sýrie vyslaly několik tisíc svých důstojníků a 25tisícovou armádu zahraničních šíítů. Jejich hackeři provádějí kybernetické útoky na ropné instalace v Perském zálivu, Jejich lodě pašují svým spřáteleným bojůvkám zbraně.

Na Středním Východě se začíná hovořit o budování “nového Perského impéria”, vznikajícího „neviditelně“, aniž by v dobývaných státech vlála íránská vlajka a pochodovaly íránské gardy. Irák, Libanon, Jemen a do značné míry i Sýrie jsou ovládány z Teheránu prostřednictvím místních proíránských bojůvek. Ty se množí, početně sílí a íránskou ideologii šíří. Pod společným heslem, “Smrt Izraeli, smrt Americe”. Evropě zatím Irán smrtí nevyhrožuje, místo toho obchodními nabídkami přispívá k její sílící nevraživosti vůči USA a Izraeli. Evropa se mu odvděčuje vymýšlením, jak americké sankce obcházet, nahrazením zastavených amerických peněz a proíránskou rétorikou, nemluvě o zakrývání necudných soch za obchodních návštěv íránských vladařů.

Nejnovější obžaloba Iránu z šíření terorismu přišla letos v dubnu od Saúdské Arábie, podle níž Irán provádí „revoluční a přeshraniční akce v porušení mezinárodních zákonů a vyzbrojuje teroristické skupiny”. Snaží se rozpoutáním občanské války „uchvátit jemenský stát”. A protože pomalu (hodně pomalu) se liberalizující Saúdská Arábie je spojencem USA, ty klasifikovaly íránské revoluční gardy jako teroristickou organizaci, financovanou příjmy Iránu z mezinárodních obchodních transakcí. Iránský režim se tak v americké klasifikaci stává předním světovým sponzorem terorismu, na jehož podporu věnuje ročně miliardy dolarů. A že tedy, potažmo, kdo kšeftuje s Iránem, nepřímo financuje masivní terorismus. Tvrdé americké sankce chtějí toto financování omezit a Iránem řízený a sponzorovaný terorismus zastavit. Holt vyděračské podmínky.

A ty fejkňůz o pokračujícím jaderném vývoji? Co kdyby přece jen na něm byla špetka pravdy? Může si svět dovolit lhostejnost? Vážně nám to stojí za basu piva? A ještě k tomu nealkoholického?

Tak dobře, řeknete si, v dnešním post-pravdovém světě trollů, fejků a dezinformací, jak máme poznat, která verze je pravdivá? Možná to nakonec ani tak nemusíme poznat, stačí se rozhodnout, čemu uvěříme. Jak, to bude záležet na tom, kterou dezinformační propagandu preferujeme: íránskou, nebo americkou. A to zas bude záležet na tom, zda chceme raději žít v dokonalém islámu, nebo v nedokonalé západní demokracii.

Autor: Benjamin Kuras

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 363 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,69 out of 5)
Loading...
politicon.cz
220 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.