iran_in_focus
29.8.2020
Kategorie: Politika

Írán: Další čínská kolonie?

Sdílejte článek:

MAJID RAFIZADEH

  • Dohoda je pro Čínu jasnou výhrou; 400 miliard dolarů, které Čína v Íránu investuje během následujících 25 let, je pro druhou největší světovou ekonomiku malá částka. Čína získá také plnou kontrolu nad íránskými ostrovy, získá přístup k íránské ropě za velmi výhodnou sazbu a zvýší svůj vliv a přítomnost téměř ve všech odvětvích íránského průmyslu, včetně telekomunikací, energetiky, přístavů, železnic a bankovnictví. Čína je mimochodem největším dovozcem ropy na světě.
  • Dohodu začali kritizovat dokonce i někteří íránští politici a vládní noviny. Vládu překvapivě kritizoval například článek v íránských novinách Arman-e Melli: “Írán není ani Keňa ani Srí Lanka (aby byl Čínou kolonizován).”
  • Vládnoucí mulláhové prodávají svoji zemi Číně, tak jak to udělali vlády mnoha afrických zemí. Zdá se, že k uskutečnění svých plánů na globální hegemonii Peking využije cokoliv včetně dohod s diktátory, a nečiní mu problém ignorovat to, že porušují lidská práva, jen proto, aby dostal příležitost k vydrancování jejich zemí.

Od roku 1979 kdy se íránští vládnoucí mulláhové dostali k moci, hrdě opakují heslo: “Ani Východ, ani Západ.” Íránský režim se pořád chlubí svou nezávislostí na západních i východních mocnostech. Zdá se však, že nová tajná dohoda dá Číně nad Íránem vysokou míru kontroly.

Tajná dohoda uzavřená na 25 let, která má všechny atributy koloniální dohody, uděluje Číně významná práva na využívání íránských přírodních zdrojů. Uniklé informace prozrazují, že podle jednoho článku této dohody Čína investuje téměř 400 miliard dolarů do íránského ropného, ​​plynárenského a petrochemického průmyslu. Na oplátku budou v nových íránských projektech v těchto sektorech upřednostněny čínské nabídky. Čína dále získá 12% slevu a bude moci odložit příslušné platby až o dva roky. Čína bude Íránu také moci platit v měně, kterou si sama zvolí. Odhaduje se, že díky této dohodě získá Čína slevy v celkové výši téměř 32 %.

Další tajná část dohody má vojenský rozměr: Čína na území Íránu rozmístí 5 000 příslušníků svých bezpečnostních sil. Takový ústupek je v historii Islámské republiky bezprecedentní. Dohoda je pro Čínu jasnou výhrou; 400 miliard dolarů, které Čína v Íránu investuje během následujících 25 let, je pro druhou největší světovou ekonomiku malá částka. Čína získá také plnou kontrolu nad íránskými ostrovy, získá přístup k íránské ropě za velmi výhodnou sazbu a zvýší svůj vliv a přítomnost téměř ve všech odvětvích íránského průmyslu, včetně telekomunikací, energetiky, přístavů, železnic a bankovnictví. Čína je mimochodem největším dovozcem ropy na světě.

Dohodu začali kritizovat dokonce i někteří íránští politici a vládní noviny. Vládu překvapivě kritizoval například článek v íránských reformistických novinách Arman-e Melli: “Írán není ani Keňa ani Srí Lanka (aby byl Čínou kolonizován).”

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo varoval v únoru 2020 v projevu k diplomatům a významným podnikatelům proneseném na zasedání Hospodářské komise OSN pro Afriku v hlavním městě Etiopie Addis Abebě, že všechny země by “měly být opatrné před autoritářskými režimy, které přinášejí prázdné sliby hospodářské spolupráce, jež ovšem vede ke korupci a závislosti.” V íránských novinách Hamdeli byl zveřejněn článek íránského novináře Širzáda Abdollahího nazvaný “Stane se Írán čínskou kolonií?”, který varoval vedoucí představitele Íránu:

“Úsměvy Číňanů a Rusů jsou pro Írán stejně škodlivé a destruktivní jako Trumpův zamračený pohled. Američané vyjadřují své názory otevřeně, ale Číňané a Rusové sledují své vlastní zájmy pod pláštíkem diplomatických lichotek. Čína, Rusko, Spojené státy americké, Evropa i všechny ostatní země sledují ve vztahu k Íránu své vlastní národní zájmy.”

Poslanec íránského parlamentu a člen strany Radikálních konzervativců Mahmúd Ahmadi Bighaš ve státní televizi řekl, že se domnívá, že navrhovaná dohoda zahrnuje i “předání plné kontroly nad íránskými ostrovy Číně”.

Na nebezpečí této dohody upozornil dokonce i bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád:

“Tajná dohoda uzavřená se zahraničními partnery proti zájmům země a bez toho, že by byla vzata v úvahu vůle íránského národa, není platná, a íránský národ ji neuzná.”

Ahmadínežád vládnoucím mulláhům vzkázal:

“Vám tato země patří, že ji dáváte do dražby bez vědomí jejích občanů? Revoluci jsme provedli proto, aby před národem nebylo nic skryto a aby si nikdo nemohl tuto zemi přivlastňovat.”

Rozhořčené reakce na uzavření této dohody se ozývají z celého Íránu. Někteří Íránci přirovnávají tuto dohodu s Čínou k ponižujícím koloniálním dohodám uzavřeným před Islámskou revolucí. Například v roce 1872 poskytl íránský vládce Násir Al-Din Šáh britskému bankéři baronovi Paulovi Juliovi von Reuterovi významnou kontrolu nad perskými silnicemi, továrnami, těžbou nerostných surovin, telegrafy, mlýny a dalšími veřejnými podniky a zdroji výměnou za část příjmů po dobu 20 let. Koncese poskytnutá baronovi von Reuterovi byla tak rozsáhlá, že ji dokonce i slavný imperialista lord Curzon nazval “nejúplnější kontrolou zdrojů získanou cizincem v jakékoliv zemi.”

Vládnoucí mulláhové prodávají svoji zemi Číně, tak jak to udělali vlády mnoha afrických zemí. Zdá se, že k uskutečnění svých plánů na globální hegemonii Peking využije cokoliv včetně dohod s diktátory, a nečiní mu problém ignorovat to, že porušují lidská práva, jen proto, aby dostal příležitost k vydrancování jejich zemí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 793 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...
politicon.cz
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.