26.7.2014
Kategorie: Ekonomika

Investiční pobídky jsou dědičná choroba socialismu

Sdílejte článek:

OD: IVAN SEDLIAČIK 26|07|2014

Maďarská vláda v roce 2011 poskytla Nokii investiční pobídku  ve výši 12,2 mil. USD na vytvoření 224 nových míst. Tento týden se Nokia rozhodla, že zruší  svou maďarskou fabriku v Komáromu, kde pracuje 1800 lidí, z toho 700 ze Slovenska. Kdepak asi udělali soudruzi chybu?

 

 

Politika investičních pobídek je jeden z atributů socialistické ekonomické politiky, která trestá úspěšné (zdaňováním) a odměňuje spekulanty nebo neúspěšné (dotováním). Socialistický plánovač tvrdí, že tržní ekonomika selhává a proto ji musíme “opravovat” například i podporou soukromých investic, které přinesou nová pracovní místa. Podle něj selhává spontánní mechanismus rozvržení zdrojů do efektivních odvětví – to jest selhávají tisíce podniků – investorů. Naopak, tím že “on” vybírá vyvoleného investora, kterému dává štědrý příspěvek (v Maďarsku to bylo 55 tisíc USD na jedno pracovní místo), paradoxně pasuje sebe do role neomylného a vševědoucího.

 

To, že tomu tak není, vidíme na smutném příběhu z Maďarska. Socialismus (jako forma společenského zřízení) selhal právě na sérii podobných ekonomických experimentů, které vyústily do neefektivního rozvržení zdrojů a následného společensko-ekonomického zaostávání za ekonomikami, které více spoléhaly na neviditelnou ruku trhu a férovou konkurenční soutěž.

 

 

Že již nežijeme v socialismu? Omyl. Socialismus celosvětově paradoxně roste. V bankách (centrálních i komerčních v podobě bailoutu a tištění nekrytých peněz), ve státních monopolech (regulované ceny a zákaz konkurence), mnoha nadnárodních společnostech (bailouty a pobídky). Tento hybridní socialismus funguje díky “dojné krávě” – daním od obyvatelstva a malých podniků, které jsou příliš malé a slabé na to, aby se daním legálně vyhnuly. Hybridní proto, že se aplikuje pouze selektivně. Socializují ztráty vyvolených, ale zisky jsou už privátní, i když jde častokrát o stejný subjekt.

 

Pokud si myslíme, že maďarská Nokia se nás týká pouze těmi 700 nezaměstnanými z jižního Slovenska, jsme na omylu. Slovensko minulo na investiční pobídky od roku 2002 již více než 1,4 mld.. eur. Stále častěji se už i u nás se již objevují zprávy typu “vláda poskytne podporu na zachování pracovních míst”. (V Česku jsem na tom stejně, ne-li ještě o “krok vpřed”. pozn. redakce PP)

 

Neřešení systémových problémů v ekonomice je dlouhodobé. Velmi málo ministrů za posledních 12 let našlo odvahu něco změnit. Představme si, kolik “reforem” by se dalo vyřešit za zmíněných 1,4 mld.. Školství, soudnictví, zeštíhlení samospráv a státní správy.

 

ZDROJ: Ivan Sedliačik

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 25 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...