skolatrida
21.5.2020
Kategorie: Společnost

Inu, české školství … koronavirové

Sdílejte článek:
VIKTOR PONDĚLÍK

Myslíte si, že je české školství pod vedením příslušného ministerstva, tedy toho nazývaného Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy? Že tomu tak musí být, protože to je logické?

Pak si to zase až tak nemyslete. A na logiku zapomeňte. Alespoň tedy v současnosti.

Od pondělí 25. května se totiž mají po více než dvouměsíční koronavirové pauze vrátit do škol žáci prvních až pátých tříd. A protože nebezpečí nákazy doposud ani zdaleka nepominulo, provází tento návrat nejedno opatření.

Aby bylo vše jasné, vydalo zmíněné ministerstvo dokonce manuál. Tedy jakousi moudrou knihu pro ředitele škol, aby tito věděli, jak si mají počínat, co se smí a co ne. Mluví se tu třeba o tom, kdo do školy smí a kdo ne, jak se mají vytvořit ze žáků, kteří se sem ještě v tomto školním roce chtějí vrátit, skupiny, jak se mají dodržovat rozestupy, nosit roušky, jak se bude dezinfikovat a podobně.

Až sem to vypadá rozumně, že? Jenže tady to začíná skřípat.

Onen manuál zakazuje, aby skupiny žáků opouštěly areál školy. Děti musí být po celou dobu zavřené v budově, nanejvýš se mohou pohybovat v objektu školy. Ale na veřejná prostranství už vycházet nesmí.

Ovšem…

Jak se ministr školství posléze nechal ve zpravodajství slyšet, vlastně by se ten manuál neměl brát zase až tak vážně. A děti by tedy měly mít možnost si někam i vyjít. Děti by si tak třeba mohly zajít někam do lesa…

Pak je jasně dáno, s jakými rozestupy mají děti přicházet do školy. Je to napsáno v oné moudré ministerské knize. Jenže jak si pan ministr dodatečně vzpomněl, mají školy jen omezenou možnost, jak dění mimo ně ovlivnit, a proto vlastně bude stačit jenom to, když se děti pokud možno nebudou v masovém měřítku shromažďovat přímo před školou. Manuál to sice zakazuje, ale ono na tom podle pana ministra zas až tak moc nesejde.

Ředitelé škol mají dohlížet na to, aby lidé před školou nosili roušky. Jasné jako facka. Jenže… jak pan ministr uznává, není to vůbec v pravomoci škol, je to na osobní zodpovědnosti každého jedince a jeho rodiny. Takže ředitelé musí, ale vlastně nemusí.

Ministerstvo prostě vydalo manuál, jak se chovat v současné době ve škole, aby se nešířila nákaza. Ale podle samotného ministra je hloupost se podle něj slepě řídit. Protože ten manuál vlastně ani není právně vymahatelný. A proto ani ministerstvo nebude sledovat, zda se dodržuje.

A pokud se někdo ve škole nakazí? Hádejte, kdo ponese zodpovědnost. Když ministerstvo rozhodlo, jak to má vypadat, ale ono vlastně o ničem nerozhodlo. Kdyby náhodou něco…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 600,00 Kč
Vybráno 7.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 692 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.