netbyznys
10.12.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Historie

Internet kontra Gutenberg

Loading...
Sdílejte článek:

VÁCLAV HUSÁK

vaclav-husak53659552_0Mohou mít vůbec něco společného? Já myslím, že mají! Mohučský rodák, původně zlatník a brusič drahokamů a zrcadel Johannes Gutenberg narozený kolem roku 1400 je většinou historiků považován za vynálezce písmolijectví a knihtisku.

Jím vyvinutá technologie odlévání samostatných, opakovatelně použitelných kovových liter vkládaných do dřevěných rámečků a jejich otiskování na papír s pomocí jednoduchého lisu umožnila dosud využívané principy tištění podstatně zrychlit a celý proces tisku zlevnit. Stala se tak zárodkem informační exploze v pozdním středověku.

V podstatě velmi podobnou informační explozi v „pozdním novověku“ přinesl internet. K úžasně rychlému šíření informací ve dříve nepředstavitelném objemu však v tomto případě nepřispěly pouze moderní tiskové technologie, jako jsou například jehličkové, inkoustové a laserové tiskárny, ale hlavně moderní způsoby počítači zobrazovaného textu. Jsem přesvědčen, že velká většina na počítačích uživatelům zobrazeného textu bude pouze přečtena, ale nikoli vytištěna. To samozřejmě Gutenberg nemohl tušit ani ve snu.

Proto při tisku jako nosič tištěných informací většinou využíval klasický papír a jako barvivo čerň smíchanou s fermeží. Svým způsobem je to u běžných dokumentů stejné i dnes. Proto se často říká: „Tady to máš černé na bílém!“

Také však platí přísloví, že zvyk je železná košile. Tím „zvykem“ v době počítačů je i skutečnost, že se na obrazovce monitoru počítače převážně píše černým písmem na bílou obrazovku, která je však v základním módu běžně černá.

Připusťme na chvíli situaci, že by Gutenberg měl ve své době k dispozici jen papír v černé barvě. Docela by mne zajímalo, zda by se snažil tuto relativně obrovskou černou plochu pracně a nákladně přebarvit, aby výsledkem byl černý text na bílém. Jak (ne)znám bystrého Johanna, určitě by zvolil tu jednodušší a levnější variantu.

Ale my to neděláme. Původně krásně černé monitory nákladně prosvětlujeme elektřinou tak, aby na obrazovce zůstala relativně malá plocha černých písmen. Že je to ve skutečnosti nerozumné a neekonomické si již uvědomili někteří výrobci mobilních telefonů, kteří jako jednu z možností nabízejí zobrazení bílého textu na nesvítícím a tudíž energii šetřícím pozadí. Přínosem tohoto módu je výrazné prodloužení doby v pohotovostním režimu telefonu na jedno nabití.

Pro hnidopichy musím dodat, že při aktivaci povelu „Tisknout“ by se program postaral o konverzi textu do jeho klasické podoby – tedy černé na bílém.

Výsledkem současného šílenství kolem uhlíkové stopy zanechávané člověkem na planetě zemi jsou často absurdní návrhy, které by lidstvu spíše uškodily. Masové zavedení bílého počítačového písma by s naprosto zanedbatelnými náklady okamžitě ušetřilo 60 až 85% energie spotřebovávané provozem počítačů na zeměkouli, tedy ročně desítky miliard kilowatthodin elektrické energie.

„Halóó, Gréto !!! Chopíte se toho ???“

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč


Celkem za měsíc: 10 698,00 Kč
Vybráno 30.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 470 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,40 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.