skolavalachmalac
1.7.2020
Kategorie: Společnost

Inkluze po „po valachovsku“ odzkoušena … neprošla! Jak z toho ven?

Sdílejte článek:

LIBĚNA MICHÁLKOVÁ

Kdyby se předávala cena za nejhororovější počin za Sobotkovy vlády, jistě by ji dostala bývalá ministryně Valachová, která dokázala postavit školství vzhůru nohama tím, že se podílela na tvorbě koncepce tzv. společného vzdělávání.

Společné vzdělávání nebo také tzv. inkluze už několik let trápí nejen samotné děti, ale i ředitele škol a učitele. Někdy v letech 2015 – 2017 se zrodila tato myšlenka v pomazaných hlavách osob na MŠMT. Tato nová ideologie hlásala a hlásá, že všem dětem je nejlépe, pokud se mohou vzdělávat společně. Autor této doktríny se jistě dokázal vcítit do dětí, které do klasických základních škol vpustil. Jistě byl jedničkářem a pravděpodobně nikdy nezažil permanentní dlouhodobý školní neúspěch. Děti přitom na základních školách zažívají doslova peklo!

Pojďme si říci, o kterých dětech je řeč. Mluvíme o dětech, které se pohybují v tzv. hraničním pásmu nebo mají přidělenou diagnózu lehké mentální retardace. Většinou jsou to žáci s nakombinovanými vadami např. těžké poruchy učení, těžké poruchy chování, děti s diagnózou ADHD a další. Koncentrace diagnóz v rámci jedné základní školy je mnohdy pestrá. Vezměme si např. školu s kapacitou 650 žáků, z čehož je 110 žáků s podpůrnými opatřeními 2. – 4. stupně. Jedná se o necelých 17% žáků, kteří se společně vzdělávají s dětmi intaktními. Samozřejmě ne každé z těchto dětí má vysoké nároky na individuální vzdělávání. Nicméně všem těmto dětem bylo vystaveno tzv. Doporučení školského poradenského zařízení a je potřeba se jím řídit. Učitel musí zvolit vhodné metody výuky, pomůcky, upravit organizaci výuky a vhodně žáka hodnotit za jeho činnost a dovednosti v daném předmětu. Při sníženém počtu dětí ve třídě a jednom takovém žáčkovi to pedagogovi nečinní velké komplikace. Realita je ovšem jiná. Třídu navštěvuje 5 i více dětí s různým stupněm podpůrných opatření, přitom celkový počet dětí ve třídě snížen není. Přidejme k tomu jednoho asistenta, který je sdílen pro 2 žáky ve třídě. Učitel má v tomto okamžiku dvě možnosti. První možností je, že se pedagog inkludovanému žákovi věnuje nadproporčně časově. Svůj čas se snaží rozprostřít mezi všech 5 žáků s přidělenými podpůrnými opatřeními. Jaký je důsledek této možnosti? Přichází oprávněné výtky rodičů ostatních žáků, protože učitel jejich ratolesti zanedbává. Druhou možností (mnohem častější) je, že nechá učitel inkludované žáky učit někde v rohu třídy potichounku asistentem. A tady jsme u jádra pudla. Asistent sám nemá žádné oprávnění žáka něco samostatně učit! Výsledkem je, že dítě nedosáhne takového rozvoje svého potenciálu, kterého by dosáhlo s pomocí speciálního pedagoga. Chci podotknout, že mluvíme o dětech, které nijak nenarušují výuku. Pokud bychom se zabývali dětmi s vyšším stupněm poruch chování, agresivních, s hyperaktivitou atd., tak v tomto případě máme pro učitele třetí možnost, kterou je izolace žáka a výuka asistentem mimo třídu nejčastěji v prostředí kabinetu. Myslíte si, že je pořád řeč o společném vzdělávání?

Co tedy nabízí stát inkludovaným dětem? Děti, které dosáhnou na péči speciálního pedagoga, dostávají od poraden jednu hodinu týdně tzv. předmětu speciálně pedagogické péče, nebo-li PSPP, což jsou bývalé hodiny reedukace. Pouze jedna hodina (45 min) týdně práce s odborníkem, který se snaží všemožně, avšak nemožně napravit vady, které u inkludovaného dítěte přetrvávají. Méně šťastné děti dosáhnou na tzv. pedagogické intervence, což je lidově řečeno doučování látky, které žák nerozumí. Ministerstvo zvolilo levnější variantu a do tříd přidělilo asistenty pedagoga, které mimochodem plánuje opět v roce 2021 redukovat. Nezvolilo vzor zahraničí (např. Finska), kde je součástí třídy školní speciální pedagog a tudíž práce s dětmi se specifickými vzdělávacími potížemi má rozhodně větší smysl.

Je zřejmé, že zařazení do klasické základní školy vede u těchto dětí k opakovanému školnímu neúspěchu. Následují časté absence a děti celkově neprospívají. Je to takový začarovaný kruh, z kterého děti nejsou schopny vystoupit. Většinou neabsolvují všech 9 ročníků a vychází základní školu v 7. nebo v lepším případě 8. třídě. Závisí to samozřejmě na tom, zda se najde nějaká “zlá” paní učitelka, která nechá dítko se štosem papírů z PPP nebo SPC propadnou nejen jedenkrát na 1. stupni, ale podruhé na stupni druhém. Proč tedy nezastávám inkluzi po česku? Společné vzdělávání není dobré jak pro děti, tak pro učitele. Na rozdíl od speciálních škol a základních škol praktických není klasická základní škola schopna dostatečně připravit tyto děti na budoucí profesní život a zařazení do společnosti. Děti se neustále snaží vědomostně dohnat své spolužáky, ale bez výsledku. Nerozvíjí činnosti a dovednosti, které by jim ulehčili život. Zrušme tuto “valachovštinu” a vraťme se zpět k vzdělávání budoucí generace, kde najde své uplatnění naprosto každý.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 316 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
109 komentářů
      • texas
  1. texas

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)