14islam-di_indonesia
22.9.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Indonésie pomalu podléhá radikálům

Sdílejte článek:

LAWRENCE A. FRANKLIN

  • Pokud zahraniční bojovníci repatriovaní Indonésií dosáhnou svého, tak budou všechny kostely v zemi zničeny.
  • Pokud budou repatriovaní zahraniční bojovníci schopni zradikalizovat indonéské muslimy, tak by se mohla celá země nakonec podobat provincii Ačeh, ze které byla díky dlouhému období teroru islámských milic většina křesťanů vyhnána.

 

Indonéská šestičlenná rodina repatriovaná z části Sýrie kontrolované bývalým Islámským státem (ISIS) – v květnu zaútočila na tři křesťanské kostely ve městě Surabaja v Indonésii.Sebevražedné pumové útokyzabily nejméně 11 lidí, včetně všech útočících členů rodiny. Indonéské úřady se domnívají, že sebevražední atentátníci patří k organizaciJamaah Ansharut Daulah (JAD), která se hlásí k Islámskému státu. Ačkoliv jsou protikřesťanské incidentyve většinově muslimské Indonésii běžné, tak sebevražedné pumové útoky páchané islamisty se tam dosud nevyskytovaly.

V tentýž den, 14. května 2018, provedla druhá rodina přidružená k téže teroristické buňce JAD sebevražedný útok na policejní velitelství v Surabaji. Členové třetí rodiny zahynuli ve městě nedaleko Surabaje, když nálože předčasně explodovaly uvnitř jejich domu. Všechny tři rodiny se pravidelně setkávalyna schůzkách islámských náboženských radikálů.

Šéf indonéské státní policie Tito Karnavian uvedl, že rodina sebevražedných útočníků, která zaútočila na kostely, patřila mezi 500 lidí, kteří byli z části Sýrie dříve obsazené Islámským státem deportovánizpět do Indonésie.

Rozsáhlá indonéská teroristická skupina JAD, označená americkým ministerstvem zahraničí za teroristickou organizaci,slíbila loajalituIslámskému státu, který se prostřednictvím své zpravodajské agentury Amaqpřihlásil k odpovědnostiza útok v Surabaji. Teroristická buňka JAD je zodpovědná také za květnovou vězeňskou vzpouruv Jakartě, incident, který si vyžádal životy pěti policistů. Vůdce JAD, Aman Abdurrahman (také známý jako Oman Rochman), je nyní ve vězení a hrozí mu trest smrti za to, že v roce 2016 vyzýval své stoupence k útokůmna kavárny Starbucks a policejní stanoviště v Jakartě.

Indonéský spisovatel a expert pro boj s terorismem Al Chaidar věří, že někteří z dobrovolníků, kteří z Indonésie odešli bojovat do řad ISIS v Sýrii, jsou potomky teroristůa jdou ve stopách svých džihádistických otců. Tvrdítaké, že někteří z těchto džihádistů upřednostňují skupinu An-Nusrá, napojenou naAl-Kaidu, zatímco jiní upřednostňují ISIS. Náčelník policie Karnavian označujeJAD za ještě radikálnější než byla indonéská organizace Jaamah Islamiyah(JI / Islámská kongregace), napojená na Al-Kaidu. Teroristická skupinaJaamah Islamiyah byla odpovědnáza zabití 200 lidí na ostrově Bali v roce 2002.

A zde je další zlověstná předpověď: Šéf protiteroristických operací v Indonésii Suhardi Alius uvedl, že asi 40 dobrovolníků JAD, kteří se připojili k džihádu na Filipínách v roce 2017, získalo bojové zkušenosti. Tito indonéští teroristé z JAD se evidentně spojili s filipínskými teroristy v boji proti filipínské armádě, která se snažila osvobodit město Marawina jihu Filipínského souostroví z rukou teroristů. Rozhodnutí organizace JAD vyslat několik svých členů do boje na Filipínách naznačuje, že stejně jako její předchůdkyně Jaamah Islamiyahby JAD mohla mít zájem o obnovení islámského sultanátuna souostrovích jihovýchodní Asie, podle vzoru sultanátu Sulu z 15. století.

Ostatní většinou nenásilné, avšak konzervativní indonéské muslimské organizace – např. Islámské lidové fórum a Fronta obránců islámu – mohou jednoduše spoléhat na restriktivní náboženskou legislativu Indonésie blokující křesťanské zájmy. Jedná se o společný výnos z roku 2006 o modlitebnách, který vyžaduje, aby zahájení výstavby kostela bylo schváleno nejméně 60 nekřesťanskými rodinami v sousedství. Prostřednictvím akcí vigilantů Fronta obránců islámu příležitostně šikanujemuslimy, které obviňuje z toho, že nejsou dostatečně pravověrní.

Křesťané i umírnění muslimové jsou také často obviňováni z porušování indonéského zákona o rouhání. Naproti tomu islámský hlídací pes – agenturapro jednotu učení – Rada indonéských ulemů, nadále vyvolává v Indonésii nesnášenlivé nálady svými omezujícími náboženskými rozsudky týkajícími se práv menšin. Tyto rozsudky pomáhají odsoudit lidi, kteří konvertují z islámu ke křesťanství za rouhání, a to navzdory občanské ústavě Indonésie, která se zavazuje chránitzájmy menšinových náboženství.

Jen v jedné provincii Indonésie – Ačehu – vládneprávo šaría. V Ačehu jsou „hříšníkům”– a to muslimům a křesťanům bez rozdílu, udělovány fyzické trestypodle Koránu.

Obě největší islámské organizace v Indonésii – Nahdlatul UlamaMuhammadiyah– nicméně vražedný útok JAD proti křesťanům nekompromisně odsoudily.

JAD se nedaří přilákat do svých řad mnoho indonéských muslimů, protože sebevražedné pumové útoky jsou pro většinu indonéských muslimů příliš extrémní. Jakmile se ale čím dál tím více indonéských dobrovolníků vydá ze zahraničí na cestu domů, tak se teroristické činy, jako tyto nedávné útoky, mohou stát v Indonésii běžnými. Vzhledem k součinnosti JAD a ISIS má JAD přístup ke globálním zdrojům ISIS, a proto se dá očekávat, že činnost této teroristické skupiny bude mít mnohem větší dopad, než naznačuje počet jejích členů.

Na závěr je třeba uvést, že indonéský generál Gatot Nurmantyo předpovídá indonéskému státu v souvislosti s terorismem temnou budoucnost. Říká, že prakticky v každé indonéské provincii kromě Papuy existují spící teroristické buňky. Pokud zahraniční bojovníci repatriovaní Indonésií dosáhnou svého, tak by jednoho dne mohly být všechny kostely v zemi zničeny.

A pokud budou repatriovaní zahraniční bojovníci schopni zradikalizovat indonéské muslimy, tak by se mohla celá země nakonec podobat provincii Ačeh, ze které byla díky dlouhému období teroru islámských milicí většina křesťanů vyhnána.

Autor: Lawrence A. Franklin, “Indonesia: Falling to Radicals”, překlad Libor Popovský a Helena Kolínská

Dr. Lawrence A. Franklin byl odborníkem na Írán v administrativě ministra obrany Donalda Rumsfelda. Dr. Franklin také aktivně sloužil v americké armádě a jako plukovník letectva v záloze.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 255,00 Kč
Vybráno 13.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.