trump-inauguration
21.1.2017
Kategorie: Politika

Inaugurační projev D. Trumpa: Mýty a pověry?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS

“Inaugurační projev amerického prezidenta většinou není podrobován kontrole, avšak fakta, která v něm v pátek uvedl prezident Donald Trump, se velmi často rozcházela se skutečností. Uvedl to list The Washington Post, který výroky srovnal se skutečným stavem věcí.” Chtěl jsem tento komentář The Washington Post přeložit jako příklad nejpitomějších komentářů antitrumpovských amerických listů. Ale pak jsem si všiml, že tu práci si za mně dalo Echo24. Komentář The Wasjington Post nijak nehodnotí a přebírají jej jako jediný dnešní komentář amerického tisku.

To, že Trump řekl, že jsou v Americe matky které jsou spolu se svými dětmi uvězněné chudobou v kriminalitou, drogami, zločiny a gangy zamořenými částmi amerických měst, komentář označuje za “mýtus”. V těch “inner cities”, o kterých hovoří Trump, totiž žije jen asi 13 procent obyvatel USA a za jeho předchůdce Obamy prý toto číslo nerostlo, udržovalo se na “této nízké úrovni”.

Trump neřekl, kolik procent americké populace žije v těchto podmínkách. Řekl, že s tímto stavem, narozdíl od amerického liberálníhio tisku, není smířen, nepovažuje jej za “nízký”, jako The Washington Post a na rozdíl od Baracka Obamy jej chce řešit.

Ne podporou nevládních organizací, které na “práci v terénu” a “práci se sociálně vyloučejnými” skupinami dostávají v USA dotace v celkové výši miliard dolarů, ale na podporu těch sociálně vyloučených, na jejich vzdělání, na obnovu infrastruktury amerických měst a na to, aby se průmysl a s ním spojené pracovní příležitosti vrátil do lokalit jako Pittsburg, Buffalo, Detroit , Betlehem a další místa, která bohužel dělají z pravdivého obrazu země s vysokou životní úrovní mýtus – té vysoké životní úrovně užívá jen část Američanů a jiná, menší část, ti “sociálně vyloučení”, žije v rozdílném světě.

Trumpovi to vadí. A chce s tím něco dělat a to něco je konečně začít problém skutečně řešit a řešit jej jinak, než jej řešily americké vlády v uplynulých dekádách, které jej řešily asi tak, že se jej pokoušely zahrnout stále vyššími horami peněz, s výsledkem, že rostly a prosperovaly vládní úřady a nevládní organizace a úspěšně jej každým rokem rostoucími náklady udržovaly na úrovni, kterou The Washington Post považuje za “nízkou”. The Washington Post dělá ze svých čtenářů hlupáky.

„Washington vzkvétal, ale lidé jeho bohatství nesdíleli. Příliš dlouho politici prosperovali, zatímco pracovních míst ubývalo a továrny se zavíraly,“ řekl Trump, který zde ztotožnil politiky s Washingtonem. Neudělal nic, než to, co dělal každý politik, každý novinář a každý Američan. Washington není jen město, Washington je i symbol establishmentu a je jím tisíckrát denně ve zprávách a komentářích nejen amerického, ale i světového tisku. A najednou se někdo, autor komentáře The Washington Post, pozastavuje nad tím, že jej jako symbol establishmentu, používá Donald Trump.

“Washingtonská předměstí přitom patří k nejbohatším oblastem v USA. Mnoho tamních lidí pracuje pro federální vládu. Z 25 největších městských oblastí má Washington nejvyšší průměrný příjem – 93 294 dolarů proti státnímu průměru 55.775 dolarů. Neexistuje důkaz, že oblast Washingtonu bohatne na úkor zbytku země, napsal americký list”, píše Echo24.

Tentokrát přestřelil, přestřelil The Washington Post, který ten komentář zveřejnil a přestřelilo Echo24. Ti všichni považují své čtenáře za hlupáky. Ti všichni chtěli představit prezidenta Trumpa jako hlupáka či lháře a udělali hlupáky či lháře sami ze sebe.

“Washington”, establishment a velká liberální media, která jsou jeho částí, ať už vychází ve Washingtonu samotném, nebo v New Yorku, Chicagu či Bostonu, je zděšen. Trump ohrožuje jejich bohulibou činnost, vidí americké problémy, stejné problémy se kterými již tak dlouho Washington “pracuje” a chce je řešit. A nehodlá je řešit tak, že o pár miliard zvýší částku na jejich řešení v americkém rozpočtu a nechá ji rozpustit mezi vládními i nevládními úřady a organizacemi. Chce je řešit komplexně, jako část celé sady problémů, které musí být řešeny jako části jednoho velkého problému.

Chudoba, nezaměstnanost, rozpad rodiny jako společenské instituce a problém dětí vyrůstajících v neúplných a rozpadlých rodinách v ghetech, vzdělání, drogy, kriminalita rozpadající se infrastruktura – to vše spolu úzce souvisí a musí být jako takové společně řešeno.

The Washington Post je spokojen s tím, že tato “nemocná” část Ameriky není až zase tak velká – jde prý jen o 13 procent Američanů. Nebudu se dohadovat o tom čísle, které se mně zdá nějak podezřele malé. Ale i když jej přijmeme, znamená to, že třináct procent Američanů je vyloučeno z proslulého “Amerického snu”, že jsou opuštěni, kdesi daleko za kupředu se pohybující společností. I když i o tom pohybu kupředu se dá v posledních letech s úspěchem pochybovat, ale v každém případě není třináct procent Američanů součástí Ameriky. Žijí v jiném světě, světě o kterém redaktoři velkoměstských deníků a profesionální politici tuší, že kdesi existuje, mluví o něm před volbami a aby měli čisté svědomí, přihrnou na ty hory dolarů které problém spaluje jako kotel brikety, daLší sumu peněz. Zkuste jim říci, že neřeší problém – okamžitě vás zahrnou čísly, která dokazují, že na jeho řešení utratili o miliony víc, než jejich předchůdci.

Donald Trump hovoří jednoduše a srozumitelně. Vadí mu to, o čem zde píši. A slibuje změnu, slibuje, že problémy budou řešeny a Američané, kteří zůstávají mimo společnost se znovu stanou její částí. A že na tom vydělají i ti, kteří dnes chudí nejsou, protože pokud se rakovina sociálního a ekonomického rozpadu bude dále šířit, čeká je stejný osud.

Nevíme, zda se Trumpovi podaří splnit to, co slibuje, V každém případě ale jeho zvolení a nástup do úřadu znamená obrat, obrat v myšlení Američanů a obrat v tom, co dělá jejich vláda.

A nedivím se, že se establishment klepe strachem. nejen ten americký.

ZDROJ: Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 82 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...