GERE
19.8.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Imigrace: Stud Richarda Gera

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSvětoznámý americký herec Richard Gere navštívil loď s migranty neziskové organizace Open Arms a dovezl čerstvou vodu. Prohlásil při tom, že se za chování světa proti uprchlíkům hluboce stydí.

Nejprve se podrobněji podívejme na prohlášení Richarda Gera tak, jak ho zaznamenal web msn.com.

“Demonising people has to stop everywhere on the planet, and it will stop if we say stop,” Mr Gere said after renting a boat to bring water and foot to refugees stranded aboard the Spanish Open Arms rescue boat on Friday.

“We have our problems with refugees coming from HondurasSalvadorNicaragua, Mexico … It’s very similar to what you are going through here,” he said.He called for politics to be set aside when lives are in danger. “These are extraordinary people, they are so strong, they have been such through such horrors,” Mr Gere said about the rescued passengers.

Stručně přeloženo – je potřeba chránit životy v ohrožení, migranti jsou výjimeční lidé, jsou tak silní, protože prožili hororové chvíle. ČT v Událostech zmínila něco jiného, a sice že se Gere stydí za celou zeměkouli.

Podívejme se proto podrobněji na celý případ lodi Open Arms ze Španělska. Tato loď, jak již proběhlo před několika dny médii, byla pod sankcí španělské vlády, a to pod pokutou 900000 EUR, pokud bude pokračovat ve své aktivitě „záchrany migrantů“ u libyjských břehů. Bylo jí dovoleno odplout ze Španělska proto, že jako svůj cíl uvedla návštěvu řeckých ostrovů. Tento záměr nedodržela a odplula k libyjským břehům pro migranty. Za to by měla následovat sankce a zřejmě i ukončení činnosti.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini, „krajně pravicový politik“ (jak píše msn.com), v reakci na Gerova slova prohlásil: Milionář mající zájem o osud migrantů má příležitost vrátit se s nimi ve svém letadle do svých vil a podporovat je z vlastních zdrojů. Server msn.com o tom píše jako o „opovržlivém výsměchu“.

Pomiňme na chvíli to, že se jedná o ilegální migraci a přistupme na argumenty zastánců záchrany osob v nouzi na moři. Pokud by se do podobné situace díky havárii letadla nebo lodi dostal kdokoliv, velmi bych ocenil pohotovost zásahu záchranné operace. Zachránění lidé by byli dopraveni na nejbližší pevninu a odtud by mohli pokračovat do svých domovů. Zachránění lidé na lodi Open Arms mají svá rodiště, své původní státy, a do nich by se tedy měli po svém zachránění vrátit. Tak totiž bylo námořní právo vymyšleno. Chápu, Libye není ideální stát pro vylodění zachráněných osob, ty by měli být vyloděni pravděpodobně na Maltě nebo v Tunisku a odtud by se měli vrátit do svých zemí původu. Realita je však taková, že tak jako desetitisíce migrantů před nimi, tito lidé nemají zájem vrátit se do svých zemí původu. Chtějí do Evropy, nejlépe Německa, možná Francie či Velké Británie.

Podívejme se nyní na vnitroevropskou legální migraci. Podle pravidel EU může každý Evropan požádat o pobyt v jiné evropské zemi, najít si tam práci, studovat apod. V rámci EU se promítla jasná migrace ekonomická, když lidé z méně bohatých evropských států odcházejí do bohatších za lepšími výdělky. Existuje i migrace z bohatých zemí do chudších, ale tam motivy nejsou ekonomické, ale většinou osobní. V rámci EU se k nám nevrátili žádní potomci bývalých Němců žijících před válkou a během ní v tak zvaných Sudetech, snad na výjimky, o kterých se občas dočteme v médiích. Migraci tedy primárně táhne ekonomika – vysoké mzdy ve vyspělých státech.

Migrace jako úprk před válkou a perzekucí má také své charakteristiky. Před nepřítelem utíkají celé rodiny od mladých po staré. Na lodi Open Arms se plavilo údajně až 20 mladistvých a další záběry ukazují vesměs lidi ze subsaharské Afriky mezi dvaceti až třiceti lety. Žádní staří mezi nimi. Je tedy nepochybné, že tito mladí a dokonce nedospělí lidé (většinou muži) neutíkají z jiných než ekonomických důvodů.

Gere myslím velmi správně situaci ve Středozemním moři srovnal s migranty putujícími přes Mexiko k hranicím USA. Je to stejná ekonomická migrace z chudých zemí latinské Ameriky do bohaté „Ameriky“. A má stejná nepsaná pravidla. Liberálně-levicový tisk vykresluje situaci migrantů v těch nejčernějších barvách jak v USA, tak u nás v Evropě. Apeluje se na city nás, kteří máme to štěstí a žijeme ve více méně fungujících evropských státech. Nějaká stovka sem či tam nás přeci nemůže vůbec ohrozit. Stále stejné argumenty – nic nového pod Sluncem.

V této souvislosti je nutné upozornit na nedávno schválený pakt OSN o migraci. Migrační pakt byl přijat na mezivládní konferenci v marockém Marrákeši, která se konala 10. – 11. prosince 2018. Konference se zúčastnilo 164 ze 193 členských států OSN. Poté byl definitivně potvrzen na Valném shromáždění OSN 19. prosince 2018- 152 států hlasovalo pro, pět proti (Česko, Maďarsko, Polsko, Izrael, USA), dvanáct zemí se zdrželo hlasování (Švýcarsko, Rakousko, Bulharsko, Itálie, Rumunsko, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Chile, Singapur, Austrálie, Libye a Alžírsko). Na začátku roku 2019 oznámil brazilský prezident Jair Bolsonaro odstoupení Brazílie od tohoto paktu.

Za pozornost stojí, že se ze států EU vyslovilo pro pouze 20, tři hlasovali proti a pět států se zdrželo. Vzpomínáte na „uklidňující“ projevy Jana Hamáčka či Tomáše Petříčka, že schválení paktu o migraci „nic pro Českou republiku neznamená, že se nejedná o závaznou právní normu“ a podobné řeči? Inu, dnes je zřejmé, že Globální kompakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci je beranidlem pro všechny, kteří považují ve shodě se zněním paktu migraci za „základní lidské právo“.

Hlasování o paktu o migraci v OSN – červeně proti, žlutě zdržel se, zeleně pro a šedá barva nehlasoval.

Mimochodem, státy, které mají zkušenost s migrací, jako již zmiňovaná Libye či Austrálie a některé evropské země, hlasovali proti nebo se zdrželi.

Pokud bude pokračovat systematické potlačování rozdílu mezi legální a ilegální migrací v případě ekonomické migrace, budou aktivity nevládních neziskovek zcela jistě pokračovat. Migrace z důvodu politické perzekuce či z důvodu války je skutečně o něčem jiném a většinou platí to, že po skončení války či perzekuce se uprchlíci vracejí do svých zemí. Ekonomická migrace vyžaduje jasná pravidla a rozhodně není možná stylem, že se mladý muž kdesi v subsaharské Africe po poradě v rodině rozhodne odjet přes Libyi do Evropy a zaplatí za možnost sednout si do gumového člunu slušný obnos pašerákům. A přesně o tom to je!

Epilog: Migranti z lodi Open Arms vzkázali , že do Španělska nechtějí. Španělsko není bezpečnou zemí? Minimálně pro neziskovku Open Arms určitě ne!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 000,00 Kč
Vybráno 37.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 986 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (38 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
96 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.