migrants-italia-850x550CERNOSI
31.7.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Ilegální imigrace ve stínu světové pandemie

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNěkolik měsíců se již světová i česká média věnují jako nejdůležitějšímu světovému problému virové pandemii. Ne, že by to v některých státech nebyl vážný problém, ale v současnosti se více straší „explozivním“ nárůstem.

V Evropě a EU zvláště, se poslední týdny straší druhou vlnou virové pandemie. Velká Británie, která několik měsíců odmítala nasazování roušek, s nimi teď přichází jako s „objevem“. Zdá se, jako by média tlačila evropské politiky do neustálého boje s pandemií a strach z „druhé vlny“ je silným hnacím motorem pro další omezování a zákazy. Británie tak nechá odjet do Španělska sta tisíce svých občanů, aby jim nařídila čtrnáctidenní karanténu po návratu. To je smutná realita těchto dní.

V Itálii, jedné z nejhůře postižené zemi virovou pandemií, se sice život vrací do „starých kolejí“, nicméně i v oblasti, která je pro EU ne zcela příznivá. Poslední dny jsou ve znamení nových případů ilegální migrace. Itálie si z Bruselu odvezla největší část pomoci formou grantů a úvěrů (bezmála 30 %), současně však zaznamenává největší přírůstek ilegálních migrantů. Italská vláda sice zatím nechává migranty vyloďovat převážně na Sicílii, nicméně Mateo Salvini , vůdce Ligy , vládu za růst ilegální imigrace silně kritizuje. Vládní strany mu to oplácejí tím, že Salviniho zbavily imunity a tomu hrozí stíhání za to, že v době, kdy byl ministrem vnitra, blokoval vylodění migrantů v italských přístavech.

Italští senátoři zbavili ve čtvrtek Salviniho imunity jen těsně, a to poměrem hlasů 149 ku 141. Sicilská prokuratura viní sedmačtyřicetiletého politika z nelegálního zadržování osob, za což mu hrozí až 15 let vězení. Salvini loni v srpnu povolil vylodění stovek migrantů z lodě španělské nevládní organizace Open Arms až po téměř třech týdnech, když to nařídila sicilská prokuratura.Letos 12. února italští senátoři rozhodli stejně v jiné kauze, kterou má na starost soud v Katánii a která se týká případu z loňského července. Salvini tehdy jako ministr vnitra nedovolil okamžité vylodění na 130 migrantů zachráněných ve vodách Středozemního moře. Kromě desítky z nich, včetně těhotné ženy a dětí, museli všichni čekat v přístavu na palubě lodi pobřežní stráže Gregoretti, než několik zemí EU slíbilo, že je převezmou.

„Jsem hrdý na to, že jsem bránil Itálii. Udělal bych to znovu a udělám to znovu, protože migrační vlna tento měsíc je šestkrát větší, než byla před rokem, když (strana) Liga byla ve vládě,“ řekl ve čtvrtek k hlasování Senátu Salvini.

Popularita Salviniho strany Liga dosáhla vrcholu v létě loňského roku, kdy se v průzkumech těšila tato strana podpoře až 35 % voličů. Salvini chtěl vyvolat předčasné volby, Hnutí pěti hvězd se ale nakonec dohodlo s Demokratickou stranou a Liga skončila v opozici. Od té doby podpora Ligy pomalu klesá k současným asi 25 %. Liga si však stále udržuje vedení. Ztráta podpory Ligy jde na úkor vzestupu strany Bratři Itálie, která z loňských 8 % nyní dosahuje podpory 15 % voličů. Bratři Itálie je strana, kterou vede bývalá ministryně vlády Silvia Berlusconiho Georgia Meloniová. Její program je ve Wikipedii označován jako národně konzervativní, pravicově populistický a euroskeptický. Tím konkuruje právě Lize a část voličů Ligy tak přešla k Bratrům Itálie. Liga a Bratři Itálie s podporou nad 40 % by tak mohly konkurovat současné vládě Hnutí pěti hvězd a Demokratické strany, které oslovují v současnosti asi 36 % voličů. Je docela pravděpodobné, že případný soud se Salvinim by mohl jeho Ligu opět paradoxně posílit.

Navíc se podle médií ukázalo, že většina imigrantů, kteří se vylodili na Sicílii, byla infikována virem COVID-19 a měla by tudíž zůstat v karanténě. Problém ilegální migrace tedy nezmizel podobně, jako zřejmě nezmizí ani virus. Zatímco problém virové epidemie se blíží jasnému řešení, a to vývojem účinné vakcíny a léků v případě, že se již člověk virem nakazí, problém ilegální imigrace z chudé a válkami rozvrácené Afriky se takto řešit zcela jistě nedá. Samozřejmě, že ilegální migraci velmi pomáhá nestabilita v Libyi, která je rozdělena mezi síly, podporované Tureckem a síly s podporou Ruska. Pašeráci tak využívají relativního bezvládí a plní si kapsy penězi od lidí, kteří na cestu do Evropy vsadili veškeré své finanční rezervy. To je jeden z velmi negativních výsledků „Arabského jara“, k němuž pomohla i politika NATO a USA s Barackem Obamou včele (bombardování Libye diktátora Kaddáfího). Je vůbec signifikantní, jak málo se „pokroková americká média“ věnují důsledkům Obamovy zahraniční politiky a o to víc kritizují současného prezidenta, který chce ilegální migraci do USA dostat pod federální kontrolu. I v EU je ilegální imigrace velmi vážný problém, který ohrožuje nejen italskou vládu, ale i soudržnost EU. Osobně se domnívám, že mediální strašení druhou vlnou a obecně tím, že se ve světě nic jiného, než pandemie nekoná, je nutné ukončit. Nenormální normalita, v níž dnes a denně žijeme a jsme detailně informováni o čtyřiceti nakažených ve stomilionové Jižní Koreji či v miliardové Číně, by měla skončit. I u nás je zapotřebí vrátit se ke skutečné normalitě, i když ještě není k dispozici vakcína v milionových počtech kusů. Nyní již nastal čas nato myslet ekonomicky.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 655,00 Kč
Vybráno 7.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 095 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
politicon.cz
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.