science-5314419VEDA
25.8.2020
Kategorie: Společnost

I věda se musí konfrontovat s realitou

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ

eva-hrindovaV jedné diskusi o přístupu ke koronakrizi se jeden její účastník oháněl odbornými články a jejich čtení považoval za měřítko informovanosti. Nic proti vědeckému zkoumání a odborným argumentům. Jen i tu vědu musíme konfrontovat s realitou.

Zvláště v posledních letech se věda docela diskvalifikovala, protože měřítkem angažovanosti vědců se staly granty – tedy peníze. Granty často udělují ti, kteří sami chtějí ovlivňovat veřejné dění. Prostě přes peníze vědu používají k vytváření závěrů, které se jim hodí. Nejlépe je to vidět asi na klimatickém zkoumání. Je třeba „vyzkoumat“ mnoho důkazů, které donutí vlády sypat peníze do alternativních zdrojů energie. A tak jsme atakováni výsledky vědeckých studií, které nás přesvědčují o extrémním suchu, a přitom prší a prší a prší…

Stejná neúměrnost panuje ve výzkumu o rakovině. Čím více se do zkoumání o rakovině nasype peněz, tím jsme dále od řešení. Miliardy dolarů nepomohly ani definovat příčinu vzniku onkologických onemocnění. Až se vkrádá do hlavy myšlenka, že je prostě výzkum rakoviny dobrý byznys a jen hlupák by tento dobře fungující penězovod ohrožoval nějakým „nebezpečným“ závěrem.

Než tedy člověk přečte nějakou odbornou studii, měl by vzít v potaz výše uvedené. Odborný článek uveřejněný v odborném časopise ještě není argumentem. Protože dnes umí být vědci velmi kreativní a pokud jde o získání grantu a přisátí se na nějaký mohutný penězovod, umí i vědci najít příhodné úhly pohledu. Je prostě nutné dělat vše pro to, aby zůstali u zdroje.

Ne všechna zkoumání jsou „cinknutá“. Obory, které nejsou v hledáčku politiků, korporátníků a aktivistů, jistě zkoumají různé věci zodpovědně a poctivě.

Než se tedy začnete ohánět jakýmkoliv odborným článkem, přemýšlejte. Jak moc se shodují výsledky studie s realitou? Jestliže se lidem špatně dýchá pod rouškou, což si asi člověk může sám ověřit, dají se brát vážně studie a měření o množství vydýchaného vzduchu pod rouškou a jeho zpětném vdechování. Stejně tak se budou pravdě spíše blížit studie o malé infekčnosti viru, protože ani prodavačky ani řidiči MHD ani lékaři a sestry se ve velkém neinfikovali a když už se u nich infekce prokázala, pocházela z rodiny nebo z mimopracovní aktivity.

Většina lidí ani nezná nikoho, kdo by se nakazil a trpěl vážnými projevy nemoci. Mírná teplota, pár dní únava, někdo ztratil čich a chuť a jinak nic. Žádní vážně trpící nemocní, žádná krematoria, která nestíhají, prostě nic. Někteří lékaři i přiznávají, že se v nemocnicích nudili. Vystrašení lidé totiž zůstávali doma a celkově se provádělo méně zákroků. To je realita, ve světle které, jen těžko můžete brát vážně neustále upravované a posouvané předpovědi apokalypsy.

Realitou jsou i komplikace pro mnoho lidí. Momentálně jsou nejvíce ohroženi lidé z kultury a pořadatelé větších akcí. Je velmi smutné, když muselo mnoho lidí ukončit své podnikání, zadlužili se, dostali se do existenční nejistoty. A kvůli čemu? Kvůli viru, který se chová stejně – dokonce i mírněji – než chřipkový vir. Když se bavíte s lidmi, mají toho už plné zuby a chtějí zase normálně fungovat. Roušky – jako symbol pandemie – už nechtějí nosit a nevěří, že by cokoliv jejich nošení ovlivňovalo. To je realita. A myslí si to navzdory masírování médií, které neustále jedou covid agendu s počítáním infikovaných. Udělali si názor sami, nepotřebovali žádné odborné články ani se nenechali „zmastit“ obrácenou propagandou některých alternativních médií. Nakonec stále platí to, že nejblíže je pravdě ten, kdo nesleduje žádné zpravodajství.

Dnes prostě nestačí číst odborné články. Je třeba také sledovat realitu, mluvit s lidmi a dělat si i vlastní pozorování. Na vědu se dnes spolehnout nedá, protože je stejně jako jiné obory promořena aktivismem a uplácením.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 255,00 Kč
Vybráno 9.30%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 112 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.