JAKES
29.11.2019
Kategorie: Historie

I pozdní stíhání tří bývalých vysokých komunistických pohlavárů je správné. Budou ale skutečně odsouzeni?

Loading...
Sdílejte článek:

SM

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, ministr vnitra Vratislav Vajnar a předseda vlády Lubomír Štrougal budou stíháni kvůli střílení československých občanů pohraničníky. Stíhání přichází sice 30 let po sametové revoluci, ale principiálně je správné.

Trestní stíhání je postaveno na tom, že tito tři vysoce postavení komunisté nepřijali žádné zákonné opatření na hranicích, které by zamezilo používání střelných zbraní. Policie tak zahájila stíhání těchto tří mužů za zneužití pravomoci úřední osoby. Stíhání všech tří bývalých komunistických politiků na základě nově objevených archivních dokumentů je správné, i když už přichází značně pozdě.

Nabízí se však jiná otázka – mohou být skutečně odsouzeni vzhledem k faktu, jak postkomunistická justice nezvládla po roce 1989 potrestání zvlášť závažných protizákonných činů jiných komunistických pohlavárů, kteří většinou vyvázli s čistým štítem? Nikdo nechce, aby bývalé komunistické funkcionáře někdo odsuzoval k dlouholetému žaláři, i když totalitní režim v politických procesech odsuzoval i velmi staré osoby, podstatné je vyslovit veřejně jejich vinu, protože prismatem historických faktů se nezákonností opravdu dopouštěli.

Jakeš a spol. ji totiž nikdy nepřiznají, místo toho budou stále fantazírovat o tom, že pohraničníci dělali svou práci dobře a bojovali proti nezákonnému překročení hranic ,,vnitřním nepřítelem”. A zde je kámen úrazu. Nikdo přece nemůže bránit v demokratické společnosti (a komunismus byl vrcholem demokracie podle Jakeše a spol.) v tom, aby člověk svobodně opustil stát, v němž žije. Problém však tkvěl v tom, že svobodu pohybu, která byla zakotvena v ústavě, a existovala v každé demokratické zemi, komunisté neuznávali, resp. zdaleka nebyla ,,vyhrazena” pro všechny.

Občanovi, který už nechtěl žít v totalitním státě a bylo mu zamezeno legálně vycestovat, tak nezbývalo mnohdy nic jiného než překročit nelegálně hranici, aby se třeba mohl dostat za svými příbuznými za železnou oponou. Kdyby komunisté svobodu pohybu skutečně povolili v celé šíři a nechali svobodně odejít do ciziny každého, ať už měl k tomu jakékoliv důvody, nemuseli bychom dnes sčítat mrtvé na hranici.

Tři komunističtí funkcionáři tak možná sami stanou před soudem. Uvidíme, jak případně dopadne. Z vyššího principu mravního má ale obecně platit, že komunistické zločiny nemají být promlčeny a je třeba je spravedlivě potrestat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 7 511,11 Kč
Vybráno 21.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 628 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 2,40 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
85 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.