JAKES
29.11.2019
Kategorie: Historie

I pozdní stíhání tří bývalých vysokých komunistických pohlavárů je správné. Budou ale skutečně odsouzeni?

Sdílejte článek:

SM

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, ministr vnitra Vratislav Vajnar a předseda vlády Lubomír Štrougal budou stíháni kvůli střílení československých občanů pohraničníky. Stíhání přichází sice 30 let po sametové revoluci, ale principiálně je správné.

Trestní stíhání je postaveno na tom, že tito tři vysoce postavení komunisté nepřijali žádné zákonné opatření na hranicích, které by zamezilo používání střelných zbraní. Policie tak zahájila stíhání těchto tří mužů za zneužití pravomoci úřední osoby. Stíhání všech tří bývalých komunistických politiků na základě nově objevených archivních dokumentů je správné, i když už přichází značně pozdě.

Nabízí se však jiná otázka – mohou být skutečně odsouzeni vzhledem k faktu, jak postkomunistická justice nezvládla po roce 1989 potrestání zvlášť závažných protizákonných činů jiných komunistických pohlavárů, kteří většinou vyvázli s čistým štítem? Nikdo nechce, aby bývalé komunistické funkcionáře někdo odsuzoval k dlouholetému žaláři, i když totalitní režim v politických procesech odsuzoval i velmi staré osoby, podstatné je vyslovit veřejně jejich vinu, protože prismatem historických faktů se nezákonností opravdu dopouštěli.

Jakeš a spol. ji totiž nikdy nepřiznají, místo toho budou stále fantazírovat o tom, že pohraničníci dělali svou práci dobře a bojovali proti nezákonnému překročení hranic ,,vnitřním nepřítelem”. A zde je kámen úrazu. Nikdo přece nemůže bránit v demokratické společnosti (a komunismus byl vrcholem demokracie podle Jakeše a spol.) v tom, aby člověk svobodně opustil stát, v němž žije. Problém však tkvěl v tom, že svobodu pohybu, která byla zakotvena v ústavě, a existovala v každé demokratické zemi, komunisté neuznávali, resp. zdaleka nebyla ,,vyhrazena” pro všechny.

Občanovi, který už nechtěl žít v totalitním státě a bylo mu zamezeno legálně vycestovat, tak nezbývalo mnohdy nic jiného než překročit nelegálně hranici, aby se třeba mohl dostat za svými příbuznými za železnou oponou. Kdyby komunisté svobodu pohybu skutečně povolili v celé šíři a nechali svobodně odejít do ciziny každého, ať už měl k tomu jakékoliv důvody, nemuseli bychom dnes sčítat mrtvé na hranici.

Tři komunističtí funkcionáři tak možná sami stanou před soudem. Uvidíme, jak případně dopadne. Z vyššího principu mravního má ale obecně platit, že komunistické zločiny nemají být promlčeny a je třeba je spravedlivě potrestat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vladtimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 621,00 Kč
Vybráno 53.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 692 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 2,40 out of 5)
Loading...
politicon.cz
85 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.